top of page
חיפוש

הבסיס לחיים טובים יותר

פרשת כי תבוא התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה

 

מפרשת השבוע


שלום לכולם,

שבת נקרא את פרשת כי תבוא, הפרשה השביעית בחומש דברים.

ערב הכניסה לארץ, עם ישראל עומד להיכנס אל מציאות שונה לחלוטין מזו שחווה במדבר. כאן בארץ ישראל, בשביל לחיות, להתפרנס ולאכול הוא יצטרך לעבוד בשדה ולגדל את יבולו ואת מזונותיו במו ידיו ובכוחו שלו. ממציאות של חיים שבהם מתפרנסים וניזונים ממזון שיורד מהשמיים – נכנסים למציאות שונה, לשגרה שבה הכול מתנהל על פי חוקי הטבע.


במדבר, כאשר בני ישראל זכו לניסים גלויים, היו כמה פעמים שבהן הם לא בדיוק הודו על הטוב שהם זכו לו, ואפילו בדיוק להפך. היה להם קל, לא נדרש מהם כל מאמץ – ובכל זאת הם התלוננו. אז מה יקרה כשיהיו בארץ ישראל ויצטרכו לטרוח ולעבוד כדי להביא לחם הביתה?


טבע האדם הוא שלאחר שהוא משקיע עמל ומאמצים גדולים בעבודתו, כאשר הוא רואה את התוצאות הראשונות, את פרי עמלו – מייד ירצה ליהנות ממנו. ככל שעובדים קשה יותר – הפירות מתוקים יותר!


כך בכל פרי־עמל, וכך בפירות ממש: אדם שיש לו גידולים משבעת המינים ורואה את התאנה הראשונה שפורחת, מייד רוצה לאכול ממנה. אומרת לו התורה: לא! דווקא את התאנה הזו, שקורצת לך יותר מכל דבר אחר – חכה, סמן אותה, וכאשר היא תבשיל, תעלה אותה לירושלים ותיתן אותה ואת שאר הביכורים לכהן. תן לכהן את הדבר הראשוני הזה, פרי עבודתך, כדי שתזכור שלמרות שאתה עבדת וטרחת וגידלת – בכל זאת הכול מה'. תחבר אל הרוח למעלה, ותקדיש את הפרי הראשון לה', "כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל".


לחיים האישיים שלי


נקודת לחשיבה ועבודה מתוך דברים אלו:

בחודש אלול אנו מתכוננים. אנו נמצאים ערב השנה החדשה, אחרי שנה שעמלנו בה קשה. אם נסתכל על כל מה שעשינו, עברנו, קרה לנו בשנה הזאת – האם ידענו לומר תודה?


לא רק לה' יתברך, אלא גם לאנשים שמסביבנו. לאבא ואמא שדואגים לנו שיהיה לנו כל מה שצריך בשביל לתפקד ולהיות בריאים? לבן או בת הזוג שעוברים איתנו את החיים ותומכים בנו? להודות למורים שנמצאים כאן בשבילנו ומוכנים לסייע בכל מה שיוכלו?


כאשר בן אדם מציב לעצמו יעד, ומממש אותו, לאחר מאמצים קשים, וגאה ושמח בפרי עמלו... האם רק הוא התאמץ בשביל שזה יקרה? או אולי האנשים שסביבו הקריבו גם הם משהו בשביל זה?


הכי קל לחשוב ולהרגיש – הכול בזכותי, בזכות המאמצים שהשקעתי.

זה נכון. אדם לא יכול לסמוך על אחרים ולא לעשות דבר. אם הוא רוצה להתקדם, עליו לקבל את האחריות ולפעול. אבל הוא צריך להסתכל גם על הסובבים אותו, ולדעת שיש שותפים להצלחתו.

אומר בעל ספר החינוך, שאדם שאינו יודע להודות ולהכיר תודה לזולתו, גם יכפור בהכרת הטוב כלפי בוראו. וכן להפך – היכולת להכיר בטוּב ה', להודות לו על כל מה שנתן לנו בחיים, קשורה להכרת הטובה בינינו: להודות לחברי שעזר לי להצליח, ולשמוח בשמחתו כשהוא מצליח. זו גם הסיבה לכך שישראל התחייבו במצוות הביכורים רק לאחר שכל אחד ישב בנחלתו – כי להודות צריך בשמחה, ואיך אפשר לשמוח אם חברי עדיין לא שמח?


בימים אלו, כשהמגפה לצערנו לא נגמרת וההידבקויות נמשכות, צריך גם להתייחס לזה. אני אומנם בריא, ללא תסמינים, ברוך ה', וצריך להודות על זה כל הזמן. אבל מתוך הכרת הטוב לה', צריך גם לשמור על הטוב של חברי. המסכה והשמירה על הכללים הם הכרת הטוב, הכרת הטוב על כך שאני חי ובריא, וה' נתן לי את ההזדמנות לשמור גם על חיי חברי ולעשות מאמצים לשם כך. כמה קל לקיים את מצוות "ואהבת לרעך כמוך" והכרת הטוב בימים אלו! רק מאמץ קטן.

חז"ל אומרים על מצוות הביכורים במדרש ספרי כי בזכותה נזכה להיכנס אל ארץ ישראל. אז בואו נכיר טובה לה' יתברך גם כשאין עדיין בית מקדש, נבנה בית חדש שבו שומרים על השני, חברה חדשה, כמו הבית החדש שעליו דיברנו בשבת שעברה. חברה שבה הכרת הטוב וראיית החבר הם הגג שלה, היסודות הגבהים בה, וכך נעלה מעלה מעלה למקום טוב יותר. נעלה יחד את עמנו ארצנו ומדינתנו ומתוך כך גם את עצמנו.

שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי 

קובץ להורדה והדפסה לפני שבת קודש


הבסיס לחיים טובים יותר -פרשת כי תבוא התש
.
הורידו את • 183KB


הפינה מוקדשת

להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם


לעילוי נשמת

מורנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל


הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ל

להבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע?

לחצו כאן

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page