top of page
חיפוש

חצי קטורת ?

עודכן: 26 במרץ 2020

מחצית השקל, הקטורת והקשר ביניהם

 
 מפרשת השבוע


מחצית השקל

בפרשתנו אנו למדים על מצוות מחצית השקל, מצווה חשובה ומיוחדת במינה. מחצית השקל היא למעשה מס למשכן, שבעזרתו היו קונים את קורבנות הציבור בכל שנה מחדש. ע''י איסוף מחצית השקל היו גם עורכים מפקד – סופרים את מספר האנשים בעם ישראל לפי מספר השקלים שהתקבלו.

אומרת התורה:

"וְלֹא יִהְיֶה בָהֶם נֶגֶף בִּפְקֹד אֹתָם",

שמות ל, יב

כלומר שיטת הספירה הזו לא תגרום לנזק ולפגע באנשים. זאת, בניגוד לספירה ישירה של האנשים עצמם. גם כיום אנחנו יודעים שכאשר צריך לספור בני אדם, למשל כדי לבדוק אם יש מניין בבית הכנסת, עושים זאת ע''י שימוש בפסוק:

"הוֹשִׁיעָה אֶת עַמֶּךָ וּבָרֵךְ אֶת נַחֲלָתֶךָ וּרְעֵם וְנַשְּׂאֵם עַד הָעוֹלָם"

(תהילים כח, ט).


בפסוק ישנן עשר מילים, ולכן נוח להשתמש בו לספירה.


אומרת התורה שכל אדם ייתן אך ורק מחצית השקל. מדוע?

נביא נקודות מדברי רבותינו:

א. גם אם אדם חושב שהוא חשוב או טוב יותר מהשני – לפני הקב''ה כל עם ישראל שווים.

ב. הדבר מחנך אותנו שלכולם יש אחריות שווה ושותפות שווה בקורבנות הציבור. אף אחד לא יכול להרגיש שהוא לא חלק מהשותפות, ואף אחד לא יכול לחשוב שיש לו חלק יותר גדול מהשני.

ג. אף אחד בעם ישראל אינו שלם ללא חברו. כל אחד הוא רק מחצית. עם ישראל הוא גוף אחד ונשמה אחת.

שלוש הנקודות הללו מלמדות אותנו על כך שהאחדות והערבות ההדדית היא עיקרון חשוב ומהותי בעם ישראל.


הקטורת

בפרשתנו אנחנו גם לומדים על הקטורת במשכן. הקטורת מורכבת מאחד־עשר רכיבים ("סממנים"), וכאשר היו מקטירים אותה, הייתה מפיצה ריח מיוחד מאוד.

אחד הסממנים הוא תבלין בשם חלבנה, שלו ריח רע ביותר. אם יבעירו אותו לבדו, לא נוכל לסבול את ריחו. סממן זה, אומרים חז''ל, מייצג את אלו שאנחנו חושבים שהם רשעים, וביום יום אנחנו מרחיקים אותם ומתרחקים מהם. אך כמו שהחיבור בין כל סממני הקטורת בלי להחסיר אף אחד יוצר את הריח המופלא שלה, כך גם הקירוב והחיבור בין כל העם משפיע אפילו על אלו שהיינו חושבים שיש להחרימם, ומתקן את מעשיהם.

הקטורת ידועה בתורה כעוצרת מגפות ומכפרת על לשון הרע: כשקורח ועדתו אמרו לשון הרע על משה ואהרן פרצה מגפה בעם, וכאשר אהרן עבר בקרבם עם הקטורת – המגפה נעצרה.

גם מהקטורת, כמו ממחצית השקל, יכולים אנו ללמוד עד כמה האחדות והערבות בין כל העם חשובה ובסיסית.

דיברנו למעלה על מניין בבית הכנסת. חז''ל קוראים לכך תפילה בציבור. ראשי תיבות צבו"ר = צדיקים בינוניים ורשעים. כשיש אחדות ואהבה בין כל חלקי העם, ה' שוכן בינינו.


לחיים האישיים שלי

איננו יודעים מדוע הגיעה לעולם מגפת הקורונה. חשבונות שמיים אנו משאירים לקב''ה. אך אין ספק שעלינו לשאול את עצמנו, ולעשות חשבון נפש, ובעז''ה גם ה' יעניק לנו את ברכתו ונעבור את התקופה הזאת בקלות.


אז דיברנו על אחדות בעם , על ערבות הדדית, ועל שמירת הלשון.

האם אנחנו יכולים לתקן את העולם?

נתחיל בצעד קטן – לתקן את עצמנו. איך?


שמירת הלשון והמחשבה

''סור מרע'':

מתרחקים ממחלוקת, ממריבות, מדברים שפוגעים באחר, מלבייש אחרים. רואים איך הדיבור שלנו הופך להיות מכובד ונקי יותר ממה שהיה עד עכשיו.

"ועשה טוב":

לראות איך אנחנו משתדלים ללמד זכות, לומר רק דברים טובים, לעזור זה לזה. אם יש לכם חברים שנתונים בבידוד – שיחת טלפון או שיחת וידאו אינה מעבירה את הנגיף! התקשרו, שלחו הודעה והתעניינו בשלומם.

אחריות וערבות הדדית

עלינו להישמע להוראות משרד הבריאות ולא לזלזל בהן, כך נוכל להציל כמה שיותר אנשים מהידבקות בנגיף.

עזרה ואחריות בבית

תלמידים יקרים, כל אחד ואחת מכם: השתדלו להתחשב במאמצים של ההורים. אתם כרגע בבית והם בעבודה, הם דואגים לכם. חשבו כיצד אתם יכולים לגלות אחריות בבית כדי שהתקופה תעבור בצורה טובה ככל האפשר.

אולי ההורים מבקשים מכם להיזהר, וקשה לכם שאתם לא נפגשים עם חברים כמו שהייתם רגילים, אך השתדלו להבין ולהתנהג בבגרות.


בואו נהיה מי שאנחנו באמת, נעשה מאמצים ובעז''ה נזכה לעבור את תקופה הזו במהירות בקלות.

ולמבוגרים שבקוראים אוסיף, ידוע לצערנו כי בתקופה האחרונה , היו כאלה שעמלו וטרחו ליצור מחלוקות בעם בתקופה זו. בואו נעשה את חלקנו, בכל הכתוב למעלה, והן בלראות כיצד אנחנו יכולים להוסיף אהבת חינם בביתנו , וכתוצאה מכך בעם ישראל כולו. אין ספק שכולנו נעמוד באתגרים שונים ומשונים בתקופה זו, אך בואו נזכור שערבות הדדית, אחדות ואחריות אישית הם המפתח להצלחה של כולנו.שבת שלום ומבורך ,רפואה שלימה ובשורות טובות לעם ישראל ולעולם כולו
 

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע?


לחצו כאן

''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''.

ללא הודעות ספאם! 


104 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page