top of page
חיפוש

כל(ל)ים למסע

פרשת ויגש התשפ''א | #מפרשת_השבוע_לחיים_שלי | לומדים יהדות באהבה


כללים למסע - פרשת ויגש התשפ''א
.pdf
הורידו את PDF • 240KB

 

מפרשת השבוע

שלום לכולם, השבת נקרא את פרשת ויגש, הפרשה התשיעית בחומש בראשית. השבת אנו נקרא בפרשה על התנהגותו האצילית של יוסף לאחיו. אם לא היינו מכירים את הסיפור ולומדים אותו בפעם הראשונה, היינו יכולים לחשוב שיוסף הולך עכשיו להתנקם באחיו ולסגור איתם חשבון על כל הדרך הארוכה וייסורים שעבר בדרך והמחשבות שהיו לו על התנהגות אחיו. אבל יוסף בכלל לא מתקרב לעשות דבר כזה.

בואו נתבונן ראשית ונראה מה גרום ליוסף להיחשף בפני אחיו: התנהגותו ומעשיו של יהודה גרמו לכך. כאשר ניגש אל יוסף ואמר בפניו שלקח אחריות על בנימין ועל כך שאמר ליעקב שהוא האחראי הבלעדי וחלילה אם לא יחזיר אליו הוא ישלם את המחיר (זאת בניגוד לדברי ראובן ליעקב שאמר לו כי ייתן לו את בניו).


וכיצד הוא עושה זאת?

ראשית הוא מבקש לדבר איתם לבד, ואינו פוגע בכבודם ליד כל שאר המצרים אשר היו מסביבו ועוד כתוב בתורה כי יוסף אומר לאחיו

וְעַתָּ֗ה לֹֽא־אַתֶּ֞ם שְׁלַחְתֶּ֤ם אֹתִי֙ הֵ֔נָּה כִּ֖י הָא-לֹהִ֑ים

בראשית פרשת ויגש פרק מה פסוק ח


אני פה במצרים לא בגלל מה שעשיתם, אני פה כי מי ששלח אותי לכאן זה ריבונו של עולם!

בסיום דבריו כאשר הוא מבקש מהאחים לחזור לארץ כנען ולעלות עם כל משפחותיהם, רכושם וכמובן אביהם. לפני שהם יוצאים לדרך אומר להם יוסף:


אַֽל־תִּרְגְּז֖וּ בַּדָּֽרֶךְ:

בראשית פרשת ויגש פרק מה פסוק כד


מסביר הנצי''ב, בפירושו העמק דבר את דברי רש''י על הפסוק שמשמעות דברי יוסף שלא יהיה בליבם כעס על עצמם או אחד על השני. וכוונת התורה 'בדרך', אין זו דרך חכמה לנהל את החיים כך. אין לו לאדם ימשיך לכעוס ולהיתקע על מה שהיה בעבר. רוגז כעס הוא דבר המונע מן הרגש ולא מהשכל.


יוסף מבקש מאחיו, הפסיקו מעתה לכעוס על מה שקרה בעבר. לקחתם אחריות, אמרתי שאין לי כעס עליכם, נגמר, אין מקום לכעס בינכם על מה שכבר קרה. לא כל אחד על עצמו ולא על השני.

בספר שמואל מופיע על הכעס של חנה על פנינה וכניסתה למשכן להתפלל לפני ה'.

כאשר אדם כועס אין הוא עושה זאת בדרך של חשיבה, אלא הוא מונע מרגש בלבד. אם האדם נותן לחשיבה שלו להוביל אותו בחיים, הכעס והרוגז על עצמו וסביבתו לא קיימים בדרכו.


וַיַּ֧עַן עֵלִ֛י וַיֹּ֖אמֶר לְכִ֣י לְשָׁל֑וֹם וֵאלֹהֵ֣י יִשְׂרָאֵ֗ל יִתֵּן֙ אֶת־שֵׁ֣לָתֵ֔ךְ אֲשֶׁ֥ר שָׁאַ֖לְתְּ מֵעִמּֽוֹ:

שמואל א פרק א פסוק יז, יז


מסביר רבי יצחק אברבנאל זצ''ל שעלי אומר לחנה אין לך מה להיות בכעס על פנינה. עזבי את הכעס ותשקיעי את כוחותייך בתפילה על כך ובאמונה שהכוח נמצא אצל ריבונו של עולם והוא שנותן את הברכה לעולם כולו.


לחיים האישיים שלי

יוסף הצדיק, קדושה כזו גדולה ועצומה! מה אנחנו יכולים לקחת מכאן לחיינו ולהידבק במידות של יוסף הצדיק.


1. להתמסכן או לצמוח, יוסף אינו מחפש נקמה ולצעוק על אחרים איך עשיתם לי דבר כזה.

יוסף ידע שבכל מה שעבר, יש מישהו שמנהל את העולם וכל אתגר הוא חלק מדרך. אני יכול לכעוס ולהתרגז ואני יכול לראות איך מהקושי הזה או מהנפילה הזאת אני קם!


2. יהודה בא ולוקח אחריות – יהודה לא משליך את האחריות על אחיו אלא הוא מקבל על עצמו את האחריות ומוכן להיות תחת בנימין עבד ליוסף. כאשר קורה לנו משהו שלילי הכי קל למצוא באחרים את האחריות לכך. במקום להטיל את האחריות לתוצאות על אחרים, תדע שאתה הוא היחיד שאחראי על מעשיך ועל התוצאות של מה שאתה עושה.


3. הליכה בדרך – הכעס על העבר תוקע אותנו מלהמשיך הלאה, ללכת בדרך הנכונה ולהתקדם למקום טוב יותר. ללכת על בטוח, משמחה ובטחון בה' ובעצמנו ובהחלטות הטובות שקיבלנו על עצמנו.


יהי רצון שנזכה ללכת בדרך , במסע חיינו מתוך שמחה ובטחון ,בריבונו של עולם ובעצמנו.

שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי_____________________

הפינה מוקדשת

להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם

לעילוי נשמת

מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ל | צ'אלה צביקה בן דמוזה

להבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאןComments


bottom of page