להיות אמיתי , להיות כשר.


פרשת "שמיני" התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבהמפרשת השבוע

חזרנו לשגרה, טוב, לא לגמרי, סיפור המגפה עדיין לא נגמר, אבל חזרנו לקרוא את פרשות השבוע על הסדר.

פרשת השבוע, פרשת שמיני עוסקת בין היתר בסימני הכשרות בבעלי החיים. התורה מחלקת את בעלי החיים לשלוש קבוצות ראשיות: בעלי חיים החיים ביבשה, עופות, ובעלי חיים שחיים במים.


סימני הכשרות בבעלי החיים שחיים על האדמה הם שניים. האחד סימן חיצוני והשני סימן פנימי. הפנימי: החיה צריכה להיות מעלת גרה. החיצוני: מפרסת פרסה שסועה.

אומרת לנו התורה, לא מספיק שתהיה לחיה אותה אנחנו רוצים לאכול רק סימן אחד. אלא חייבים להיות לה את שני סימני הכשרות יחדיו, אחרת החיה לא כשרה. לאחר מכן היא מפרטת לנו על מספר בעלי חיים שאינם כשרים וביניהם החזיר.


בואו נשים לב, מה מיוחד בחזיר? סימן כשרות חיצוני יש בו. הפרסה שלו עומדת בדרישות, ובדיר החזירים הוא נראה גם לרוב בדיר בתנוחה כזאת שהוא חושף את הטלפיים שלו כאילו הוא מתגאה ומראה לכולם: 'תראו אני כשר'. אבל מה עם סימן כשרות הפנימי ? הוא אינו מעלה גרה! ולכן אינו כשר. אומרת התורה אין את שני סימני הכשרות? אין כשרות כלל!

אומר לנו ריבונו של עולם:

אַל תְּשַׁקְּצוּ אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם בְּכָל הַשֶּׁרֶץ הַשֹּׁרֵץ וְלֹא תִטַּמְּאוּ בָּהֶם וְנִטְמֵתֶם בָּם:

ויקרא פרק יא, מג


אומרים לנו חז''ל על הפסוק כי המזון שאנו אוכלים לא רק מזין את הגוף. אלא יש בו גם השפעה רוחנית על הנשמה שלנו. באכילת בעלי החיים אותם אוסרת התורה לאכול יש יכולת לטמטם, לבלבל את נשמותינו. אי אפשר לנתק בין החציוניות לפנימיות, אי אפשר לנתק בין הגוף לנשמה. הכל מושפע אחד מהשני.


לחיים האישיים שלי

מידת האמת, היא יסוד חשוב בתורה. ה' רוצה מאיתנו תמיד שנהיה אנשים אמיתיים, כמובן הוא לא מצפה שנהיה רובוטיים, אחרת הוא גם היה בורא אותנו כאלה. אך הכוונה היא שהאדם תמיד ישאף להיות אמיתי, ואם הוא טועה אז הוא יוכל יתקן.


כמו שלמדנו בחלק הקודם, יש השפעה רבה לדברים המזינים אותנו כבני-אדם. בין אם זה באמצעות האוכל ובין אם זה באמצעות הרוח וההתנהגות המשפיעים על המידות שלנו. מנושא סימני הכשרות, אנחנו יכולים ואפילו צריכים ללמוד גם לחיים שלנו ביום יום, חוץ מלהבין מה מותר לנו או אסור לנו לאכול.


להיות כשר, להיות אמיתי.

מה רוצה ה' מאיתנו? להיות אנשי אמת .לא ''לשחק אותה...'', להיות אדם 'שפיו וליבו שווים'. לא להיות כזה שעליו נאמר 'אחד בפה ואחד בלב'.

איפה הדברים פוגשים אותנו בחיים שלנו? תמיד ! ניתן מספר דוגמאות:

כשרוצים ללכת על פי ההלכה ישנם סימנים חיצוניים כמו הכיפה, ציצית, צניעות. זה דברים שבמבט ראשוני נראים רק חיצוניים, אבל מה עם המידות שלנו? האם אנחנו דואגים להיות בסדר גם מבחינה פנימית? שלא נתבלבל, כמו בסימני הכשרות בחיות ככה גם ה' מצווה אותנו להיות והתורה מדריכה אותנו.

אין דבר כזה להיות כשר רק מבחוץ או רק מבפנים. שניהם חשובים ושניהם נדרשים לשלמות!

בפעם ראשונה שאנחנו עם בן אדם שלא הכרנו. נפגשים עם מורה, בן אדם חדש בעבודה, חבר חדש לכיתה. אנחנו במקרה הטוב יכולים לחשוב שהוא יכול להיות האדם הכי מצחיק, משעשע ומעניין ומצד שני לחשוב שהוא לא האדם שבדיוק הייתי רוצה להיות לידו.


וכל זה בגלל מה?

בגלל החיצוניות שבו. אמנם אנחנו לא ריבונו של עולם, לא בוחני כליות ולב, אבל האם זה בסדר שאנחנו ישר חושבים על אדם משהו בלי לתת לעצמנו אפשרות להכיר את פנימיותו באמת?

את מי אנחנו מעריצים ואנחנו רוצים להיות כמוהו? מי הם הדמויות המרכזיות בחיים שלנו? איך אנחנו בוחרים אותם נכון? לפי המראה שלהם, הכסף, ההצלחה ומספר המעריצים שלהם? או על פי האישיות והמידות שלהם?

שוב, הפנים והחוץ חשובים שניהם יחד. אבל מתי גם נזכור את זה שאי אפשר להסתפק רק בחיצוניות.

אז הנה כתר נוסף, שיש לנו הזדמנות לחבוש. ''כתר האמת''.


המגפה הזאת, מכניסה אותנו פנימה, לתוך הבית. להתנתק קצת מהעולם החיצוני, מכל מה שמסביב ולהתבונן פנימה.

זאת הזדמנות מצוינת להפסיק להתעסק בכל מה שבחוץ ולחשוב קצת על עצמנו ועל החיים שלנו, על הפנימיות שלנו, על מי אנחנו רוצים להיות באמת. אם נפנים זאת, נוכל לראות על מה צריך לעבוד ואת מה צריך לתקן באמת.


ואולי עדיף שנתחיל לתקן מבפנים,קודם כל.

ככה גם איך שאנחנו נראים מבחוץ יהיה אמיתי יותר, כשר יותר.


בואו נשאף להיות אמיתיים יותר, מבפנים ומבחוץ.
שבת שלום ומבורך לכל תלמידנו ולכל עם ישראל 🍷

דוד ספיאשוילי

רב בית הספר אפרים צמח , טירת כרמל _____________________________________ להדפסה ושמירה כ PDF לחצו כאן

הפינה מוקדשת

להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם. ולחיזוק רוחם וכוחם של כל צוותי הרפואה בבתי החולים , במגן דוד אדום ושאר הארגונים, שעובדים ומסכנים את עצמם בשבילנו.

🕯

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב

הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

להבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר| סיגלית בת תמר וכל אלו שחלו בתקופה זו. רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן

61 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית