להתמודד נכון

התמודדות בריאה המובילה לצמיחה


פרשת ויחי התשפ''א | #מפרשת_השבוע_לחיים_שלי | לומדים יהדות באהבה


להתמודד נכון -ויחי התשפ'א
.pdf
Download PDF • 241KB


מפרשת השבוע

שלום לכולם,

השבת בעזרת ה' נזכה לקרוא את פרשת ויחי, הפרשה האחרונה בספר בראשית. פרשה המסכמת את שלב אבות האומה, פרשה שלאחריה אנחנו הופכים להיות עם, ולא רק משפחה גדולה וענפה. המעבר למצרים אינו מתחיל בספר שמות, כמו שרובנו רגילים לחשוב. שלב זה מתחיל כבר מחלומותיו של יוסף. יוסף הצדיק כבר אמר לאחיו שהוא מוחל להם ושהוא פה בעקבות רצון ה', ולא בעקבות מעשיהם.

לאחר מותו של יעקב, באים אליו שוב האחים ומספרים לו כי יעקב אמר להם כך:


כֹּֽה־תֹאמְר֣וּ לְיוֹסֵ֗ף אָ֣נָּ֡א שָׂ֣א נָ֠א פֶּ֣שַׁע אַחֶ֤יךָ וְחַטָּאתָם֙ כִּי־רָעָ֣ה גְמָל֔וּךָ וְעַתָּה֙ שָׂ֣א נָ֔א לְפֶ֥שַׁע עַבְדֵ֖י אֱלֹהֵ֣י אָבִ֑יךָ

(בראשית נ, יז).

נשאלת השאלה: מתי יעקב אמר את זה? איפה זה נכתב?

אך יוסף לא אומר להם דבר על דבריהם, ולא מוכיח אותם על כך שאמרו דבר שאינו נכון. הוא מבין כי הם עדיין חוששים לחייהם, כי הם יודעים שגם אם בסוף יצא דבר טוב - הרי המעשה שעשו היה רע באמת! הם התכוונו לרעה ולא לטובה! לכן יוסף שב ומרגיע אותם:


וְאַתֶּ֕ם חֲשַׁבְתֶּ֥ם עָלַ֖י רָעָ֑ה - אֱלֹהִים֙ חֲשָׁבָ֣הּ לְטֹבָ֔ה, לְמַ֗עַן עֲשֹׂ֛ה כַּיּ֥וֹם הַזֶּ֖ה לְהַחֲיֹ֥ת עַם רָֽב

(בראשית נ פס' כ).


אינני השופט, אינני ריבונו של עולם. גם אם אתם חשבתם לפגוע בי - כל מה שקרה היה מאת ה'. הכל חלק מהמהלך שמוביל ה' בעולם. אין בי כל מקום לנקמה. ולא רק זה - גם אכלכל ואפרנס אתכם ואת ילדיכם.


לחיים האישיים שלי

אנחנו לא יוסף הצדיק, ולא לכעוס על אדם שפגע בנו זו מדרגה מאוד גבוהה. אך אולי נוכל להבין כיצד יוסף עשה זאת.

יוסף הבין את ההבדל בין "טוב" לבין "לטובה". יוסף לא אמר לאחים שהם עשו דבר טוב. המעשה לא היה טוב, אך הוא היה 'לטובה', כלומר, בסוף יצא מכך טוב.

יוסף מלמד את האחים שגם כאשר קורים דברים קשים ונוראים, במבט רחב יש לנו שתי דרכים להתמודד עם כך:


1. לרצות לנקום במי שפגע בנו, בהזדמנות הראשונה שרק תהיה! כאשר קורה משהו נורא - נכניס לעצמנו לראש שאין כל מקום לתיקון ולתקווה.


2. לומר לעצמנו: נכון, קרה לנו אסון. אסור להתכחש לכך, ולא משנה כמה זה קשה!

אבל במקום לתת לזה להרוס אותנו ולהעציב אותנו באופן קשה, אנו יכולים לבחור להרים את הראש ולחשוב - איך אני מתרומם וחוזר לעצמי? ואולי אפילו מתוך הקושי הנורא אוכל להגיע למקום של צמיחה שתביא אותי למקום טוב יותר ממה שהייתי לפני כן.


וזו המשמעות של ''לטובה''. אי אפשר לומר על דבר כואב ונורא שקורה שהוא "טוב", הוא לא (גם יוסף מכנה את מעשה האחים)! אבל לאחר הבכי והכאב צריך גם לראות איך יוצאים מזה למקום אחר.


אולי זו הסיבה שיד ימין של יעקב הונחה בעת הברכה על ראשו של אפרים. על שמו של מנשה אמר יוסף "נשני (השכיח ממני) ה' את הצרות שהיו לי", ועל אפרים - "הפרה אותי ה'", כלומר אני מבין שהגיע הזמן להתקדם מהמקום שבו אני נמצא, להיבנות ולהתפתח. זוהי צריכה להיות הדרך אשר מובילה את החיים.


שנזכה ללמוד מיוסף הצדיק לראות בכל שלב בחיינו את הדרך שממנה נתפתח ונפרה, נגדל ונצמח.

שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי _____________________

הפינה מוקדשת

להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם

לעילוי נשמת

מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ל

אחי היקר

רפאל בן מלכה ז''ל

__________________

להבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל | רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן
© Copyright

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית