איזון נכון -לחיות את הקדושה ב''דברים הקטנים''

אימון עצמי | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | פרשת משפטים התשע''ט


בפרשה

בפרשת השבוע שעברה, למדנו על מעמד מיוחד שאין כדוגמתו, עם שלם חווה חוויה רוחנית,מעמד נבואי שאין כדוגמתו. קבלת התורה במעמד הר סיני. שופרות, ברקים, קול ה' מדבר אלינו ישירות, חוויה עוצמתית שאין כמוה!

בפרשה שלנו קורה הפוך לחלוטין!

הפרשה עוסקת ב: רמאות, שוחד, נזק שגרמתי לחבר, קטטות... איך מחוויה כל כך רוחנית גבוהה אפשר לדבר על דברים כל כך ''ארציים'' , כל כך ''קטנים''.

הסמיכות בין הפרשיות נראית כאילו יש כאן ניגודיות , אך בעצם יש פה פרשות שמשלימות אחת את השנייה.

מה עלינו ללמוד מכך? אי אפשר להישאר ולהסתפק בחוויה הרוחנית הגדולה שהייתה בהר סיני ו'להתקע' בה. עלינו לדעת שחוויות רוחניות אמיתיות, 'ססמאות גבוהות', שיש בהן אמת, יהיו כאלה שאפשר לחבר ולחיות אותן בחיים השגרתיים, ב'דברים הקטנים'.


זו בעצם פרשת משפטים. היהדות באה ואומרת: לא בורחים מהעולם האמיתי ,מהחיים היומיומיים בשביל לזכות לחיים רוחניים. אנחנו חיים רוחניות וקדושה ב''דברים הקטנים''.


בחיים האישיים שלי

אין מישהו שלא רוצה להיות אדם טוב יותר. אבל יש לומר את זה, ויש לחיות את זה!


''לא תגנוב'' - זהו עקרון שברור לכולם, אפילו לא באמת צריכים מצווה כדי להבין שזה אסור. אבל השאלה היא האם במציאות היומיומית, אני באמת חי את זה? לגנוב, זה לא רק חמישים או מאה שקל. זה אפילו לטעום מערמת הפיצוחים או סוכריות הג'לי בסופר. זה להשתמש 'בקטנה' במחק של החבר לכיתה בלי לבקש רשות, 'הוא חבר, למה שלא יסכים לי?!'.


גם בנקודות חיוביות- מצוות צדקה, גמילות חסדים- אני אתן צדקה, אני אעשה זאת בשמחה, מצווה חשובה! רק שיותר קל לי לתרום מול כולם, שיראו שאני עושה משהו טוב, למה לא? יותר מזה!

אם בעקבות התרומה, יופיע שמי על לוח תורמים זה כבוד גדול, וההתלהבות שלי לעשות ולתת תהיה גדולה יותר!


השאלה האמיתית היא: כאשר לא מדובר בנתינת צדקה בסכומים גדולים, בלי כתיבת שמי בלוח התורמים... כאשר אף אחד לא רואה את מעשיי ואומר לי 'כל הכבוד'... האם אני אתן צדקה ואעשה גמילות חסדים באותה התלהבות? באותו חשק?

היהדות באה ואומרת, תכנס לאיזון הנכון. רוחניות ועשייה הם דברים חשובים כאשר הם מחוברים לחיים האמיתיים, לעולם המעשה. בראש ובראשונה, ב''דברים הקטנים''.

שנזכה להכניס את האור הגדול של תורתנו הקדושה לתוך החיים היומיומיים,

ב''דברים הקטנים'' ________________________________

שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי

רב בית הספרהפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם.

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל

להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו

בתוך שאר חולי עמו ישראל.

118 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית