top of page
חיפוש

'לחמם את עצמך\ להדליק מדורה'

פרשת נח התשפ''א | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה

 

מפרשת השבוע


שלום לכולם,

אנחנו השבוע נקרא בעז''ה את הפרשה השניה בחומש בראשית, פרשת נח.

הפרשה פותחת בסיפור על נוח. התורה מרעיפה עליו שבחים רבים:


"אֵלֶּה תּוֹלְדֹת נֹחַ. נֹחַ אִישׁ צַדִּיק תָּמִים הָיָה בְּדֹרֹתָיו, אֶת הָאֱלֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ"


(בראשית ו, ט).

התורה מעידה לנו על צדיקותו של נוח ועל כך שהלך בדרכי ה'. אך רבותינו לימדו אותנו את הפסוק בצורה עמוקה יותר. על המילה "בדורותיו" התעורר ביניהם דיון:

האם מזכירים שהיה "צדיק בדורותיו" כדי לשבח אותו, ולומר שאפילו בדורו המושחת הצליח להישמר מלהיות מושפע מהתנהגותם של האנשים סביבו?

או שמא להפך, מזכירים זאת כדי להמעיט משבחו של נוח, ולומר שהיה צדיק רק ביחס לדור שלו, אך אילו היה חי בדורו של אברהם אבינו היה נחשב לאדם רגיל כמו כולם?


מה באמת קרה עם נוח, ואיך זה קשור לכותרת?

"אֶת הָאֱלֹהִים הִתְהַלֶּךְ נֹחַ". נוח עשה בדיוק מה שה' ציווה אותו. לא פחות – אבל גם לא יותר...

ה' מודיע לנוח כי הוא עומד להביא מבול על העולם, וגם מספר לו מהי הסיבה לכך. הוא מורה לו לבנות תיבה, ולהכניס אליה חיות מכל המינים.


על פי המופיע בפסוקים, לנוח לקח 120 שנה לבנות את התיבה. התיבה הזאת הייתה מצווה מה', והתיבה הזאת גם הצילה את חייו ואת חיי משפחתו.


אך אפילו פעם אחת במשך כל הזמן הזה, 120 שנה, לא מסופר שנוח התפלל לביטול הגזירה. התורה גם לא מספרת שנוח ניסה להחזיר בתשובה את בני דורו – אפילו לא אחד מהם.

מה נוח לנוח לעשות? להיות צדיק. לדאוג לצדיקות שלו עצמו, לעשות את דבר ה', וזהו. כשבחוץ "קר", וכולם רחוקים מאוד מדרך הישר והמוסר – הוא דואג ל"חום" האישי שלו, אבל לא חושב לרגע להדליק ''מדורה'' על מנת שכולם יוכלו להתחמם מהאור הגדול של דרך האמת והישר, ויתקנו את מעשיהם הרעים, אפילו רק מעט.

לחיים האישיים שלי


אם נחזור לדברי רבותינו, לדעה שאומרת שאם נוח היה חי בתקופת אברהם אבינו לא היה נחשב לצדיק – נראה שאפשר ללמוד מכך שיעור עצום לחיים.

אברהם אבינו היה צדיק שמחפש לחמם את העולם ולא רק את עצמו. הוא לא חיפש כבוד ולא פאר, מעולם לא נָח לרגע, והיה כל כולו בעשייה למען הכלל: כשלמד והכיר בעצמו את מציאות ה', הלך ופעל לקרב כמה שיותר אנשים להכיר בכך, מבלי שה' ציווה עליו לעשות זאת. כאשר ריבונו של עולם סיפר לו על הכוונה להחריב את סדום, הוא לא שתק, והפציר בקב"ה שוב ושוב לרחם על אנשי סדום.


אולי זאת הסיבה שאברהם אבינו הוא הראשון משלושת האבות, ולא נוח. כי יהודי לא יכול לשבת בשקט ולהתעלם כאשר האחר זקוק לו. הוא גם לא צריך שיאמרו לו לעשות זאת – זה בטבע שלו!

מספר נקודות לחשיבה:


1. לדאוג לעצמנו זה חשוב. אם לא נשמור על עצמנו, מי ישמור עלינו?

אבל האם זה אומר שאנחנו יכולים להתעלם מבעיות של אחרים סביבנו? אם חבריי עושים מעשה רע, כמובן שעליי לשמור על עצמי ולא להשתתף במעשה זה. אך האם בכך סיימתי את תפקידי? האם אני יכול לעמוד בצד ולהגיד "אני בסדר" מבלי שניסיתי להשפיע עליהם?

2. מצד שני, חשוב מאוד להיזהר ולשמור על עצמנו, לעשות חשבון נפש ולוודא שאנחנו לא מתקלקלים. עושים זאת על ידי הצבת סייגים ו"גדרות" שאותם אנחנו לא עוברים, ולא משנה עד כמה אנחנו אוהבים את חברינו שזקוקים לעזרה ועד כמה אנחנו מזדהים עם הקושי שלהם.

3. להפיץ את האור לא מתחיל בלדאוג לאנשים ולציבור שמעולם לא פגשנו, אלא במעגל הקרוב ובדברים היומיומיים: לסייע בבית, לדבר בכבוד בין בני המשפחה והחברים הקרובים. לפעמים הכי קל להיות צדיק במקום שאנשים אחרים רואים אותך ומשבחים אותך על מעשה חד־פעמי וחשוב שעשית. בוודאי, תמיד כדאי לעשות מעשים טובים, מעשי עזרה וחסד! אבל האמת היא שזה חייב להתחיל בדברים הקטנים השגרתיים ובמעגלים הקרובים אלינו, במשפחה, ולאחר מכן עם החברים בכיתה, בעבודה, ומשם – ככל שרק אפשר.

4. בזוהר הקדוש כתוב שנוח היה עצוב בצאתו מן התיבה, כשראה את תוצאות המבול. אמר לו ה': "מדוע אתה מתעצב רק עכשיו?! למה לא התפללת ופעלת לשנות את המצב לפני כן, כשעוד היה אפשר? מאה ועשרים שנה עברו מאז שהזהרתי אותך על המבול המתקרב, אתה חושב שסתם סיפרתי לך על זה? לא! חיכיתי לתפילתך". גם כשהכול נראה אבוד, ואתה חושב שאין לך יכולת להשפיע על המציאות, אלא במקרה הטוב להציל רק את עצמך – אין דבר כזה. תמיד יש כוח לאדם לפעול ולהשפיע בעולם, ולשנות את עצמו ואת העולם כולו, על ידי מעשים ותפילות!

שנזכה להיות אנשי אמת, צדיקים אמיתיים, כאלה שלא דואגים רק לעצמם – אלא לעולם כולו.

שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי


_____________________


הפינה מוקדשת

להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם


לעילוי נשמת

מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל


הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ללהבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן

פרשת נח התשפ''א
.pdf
הורידו את PDF • 201KB

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page