לצאת מהסגר

פרשת וארא התשפ''א | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבהלהורדה כPDF

פרשת וארא התשפ''א
.pdf
Download PDF • 221KB


מפרשת השבוע

שלום לכולם,

השבת בעז''ה נקרא את פרשת 'וארא' , הפרשה השנייה בחומש השני, הוא חומש שמות. סיפור הגאולה של עם ישראל עולה שלב.

משה רבנו פונה לעם ישראל ומספר להם את כל אשר נאמר לו ע''י ה' ומה עתיד לקרוא איתם בקרוב. וכאשר משה מספר את הדברים לעם, מהי התגובה לאחר מכן?


וְלֹ֤א שָֽׁמְעוּ֙ אֶל־מֹשֶׁ֔ה מִקֹּ֣צֶר ר֔וּחַ וּמֵעֲבֹדָ֖ה קָשָֽׁה: פ

שמות פרשת וארא פרק ו פסוק ט

מה מלמד אותנו הפסוק?

אומר רש''י הקדוש, ברור שהם שמעו את קולו ואת דבריו, אלא המקום הנפשי שלהם בעקבות העבודה הקשה, לא נתן להם את היכולת להקשיב באמת לדברים הנאמרים ולהבין כי הם עומדים

להיגאל ולצאת ממצריים. הדאגה שהייתה להם: ''מה יהיה איתי היום ומה יהיה איתי מחר. האם אחיה, ומה יהיה לי לאכול'', לא נתנה להם להפנים את המשמעות ואת הגודל של הדברים אשר משה אומר להם, וכמובן גם להאמין שהם אכן יקרו

בני ישראל היו במצרים במלוא מובן המילה. מצרים זה לא רק מקום!

צריך לדעת שבשביל לצאת ממצריים (המקום) , צריך להוציא מתוכנו את מצריים! מה פירוש הדברים?

המשיכו לקרוא....


לחיים האישיים שלי

מצרים, מסבירים בחסידות, שזה לא רק מקום.

אלא גם הדברים שמצמצמים את האדם ושמים אותו במיצר , נותנים לו תחושה שהוא במקום צר ולחוץ ולא נותנים מקום לתקווה. ובמקום להסתכל על הסובב אותו הוא גם דואג אך ורק לעצמו ולצרכים האישיים שלו.


נקודות למחשבה ועבודה פנימית ברוח התקופה ובכלל.

1. אתגרים, זה לא סוף העולם – לפעמים כשיש קושי בחיים, אדם יכול להכניס את עצמו למחשבה כזאת שאין לו שום סיכוי בעולם להצליח לעבור את אותו אתגר בהצלחה.

זה להכניס את המחשבה ואת האמונה בעצמנו למצרים, במקום להכניס לעצמנו מחשבות טובות של אמונה ותקווה, אנחנו נותנים לקוצר רוח – לחוסר אמונה בעצמנו, ולעבודה הקשה – מה שנצטרך לעשות כדי להצליח לכבה את היכולת האמיתית שיש בנו כדי להצליח ולעלות קומה.


2. איך יוצאים יחד ממצרים? – מרש''י משתמע כי כל אחד מבני ישראל בתגובתו למשה הסתכל רק על הצרה האישית שלו. אין יותר מצרים , מחשבה צרה, מזה. גאולה יכולה להיות כאשר רואים ושומעים את צרת האחר.

כך גם היה משה רבנו, רבם של ישראל. כשיצא מארמון פרעה כדי לראות את צרת אחיו וריחם עליהם ולא יכול היה לשבת בשקט. וניצב גם מול ריבונו של עולם בתפילות קשות מול ריבונו של עולם שיושיע את בניו.


3. מבט רחב על החיים – הרבה יותר קל לראות מה אני רוצה עכשיו להשיג. מה יעשה לי טוב כרגע. אבל זאת מחשבה של אדם שנמצא במצרים. חושב על החיים שלו בצורה צרה ומצומצמת. בן חורין, אדם חופשי, הוא אדם ששואל את עצמו מהי המגמה שלו בחיים. מסתכל על הטוב האמיתי, מה חשוב באמת להשיג ומה נכון באמת לעשות, גם אם הוא לא נראה לו הכי כייף ונוח כרגע עכשיו.


4. לצאת מהסגר – היום אנחנו ב'מעין מצרים' כל אחד ואחת מאיתנו נדרשים להיות בסגר בעקבות התחלואה להישאר בבית, לא להתארח אצל האחר ועוד. כולנו לא אוהבים את המצב, ורוצים כבר שהסגר הזה יפסק, וכמובן שמגפת הקורונה תעלם כאילו לא הייתה.


גם כאן נדרשת מאיתנו הסתכלות אמיתית להסתכל על האחר ולא רק על מה שנוח לנו. אם נחשוב על הצורך של הכלל , ולא רק על הרצונות האישיים שלנו, לטייל לקנות לבקר חברים , את סבא וסבתא וכו'. כמובן מי שמאיתנו יכול להתחסן לבצע את החיסון מתוך אחריות על הכלל.


כך נוציא את כולנו ממצריים. רואים אנחנו כמה הגאולה הפרטית והכללית , גם לגבי הנגיף ובכלל תלויה בפקיחת העיניים שלנו לראות את הסובבים אותנו ולדאוג גם לצרכיהם ולא רק של עצמנו.


שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי


_____________________

הפינה מוקדשת

להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם

לעילוי נשמת

מורנו האהוב

הרב אלישע וישליצקי

בן בלהה ברטה זצ''ל

_________________________

הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ללעילוי נשמת סבתי היקרה

חיי שרה בת חווה ז''ל

להבדיל לרפואת

מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל |

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן


פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית