תזכור, תתבונן ותמשיך הלאה

פרשת האזינו התש''פ | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה


מפרשת השבוע

בשירת האזינו, המופיעה לפנינו נאמר כך:

זְכֹר יְמוֹת עוֹלָם בִּינוּ שְׁנוֹת דֹּר וָדֹר שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ:

דברים פרק לב, ז

מה רוצה לומר לנו כאן התורה?

מסביר הרש''ר הירש כך: התורה מצווה את בני ישראל לזכור את אשר עבר בדורות הקודמים. לא לשכוח ולחשוב שהחלה תקופה חדשה אשר מנותקת מעברה. צריך להבין שלא מדובר על זיכרון של עובדות היסטוריות באופן סתמי, אלא מתוך התבוננות עמוקה פנימה. התבוננות דורשת הסקת מסקנות, להבין את המשמעות של הקשר בין הדורות והאירועים אשר התרחשו.


לאחר מכן, 'שאל אביך' -אתה הצעיר , גש אל אביך ויגיד לך, יתאר לך את הדברים מתוך חווית אישיות שלו. באופן שהוא חווה אותם. ומה יאמרו הזקנים? הם אלו שכבר קנו חכמה והבינו כבר דבר או שניים על העולם הזה. הם יסייעו לכם בהבנת שליחותכם ההיסטורית, מתוך החיבור והתעיות על אשר עברו על הדורות הקודמים.

זכרו , אתם נכסים לארץ ישראל, יוצאים מהמדבר, אבל אין זה אומר שאתם צריכים או מותר לכם להתנתק ממה שהיה לפני כן, לימדו ממנו, תתבוננו תפנימו... אל תתביישו לשאול. ההסטוריה היא גם הסתוריה. מלשון הסתר -יה (כפי שהיה נוהג לכתוב ולהסביר הרב קוק זצ''ל) תזכרו את העבר והתבוננו בו. ראו את המהלך אשר מובילה ההשגחה של הקב''ה. ככה, תוכלו לבצע את השליחות בצורה נכונה, באמת.


לחיים האישיים שלי

ראשית, במובן הפשוט. כמה מאיתנו מכירים את ההיסטוריה המשפחתית שלנו? ישבנו עם סבא סבתא, שמענו על העבר המשפחתי , בקיאים בו, הקשבנו באמת והתבוננו? איך החוויות האלה שסבא וסבתא , אימא ואבא עברו, קשורים אליי, השפיעו עליי ועל האישיות שלי ועל מי שאני היום?


ואם אני צעיר מידי כדי להבין? אז לפחות עלייך להתחיל בכך שתדע את הדברים לפחות. תשאל, תלך ללמוד, אנשים לצערנו לא חיים לנצח. במשפחתך יתכן וישנם סיפורים מדהימים או אפילו סיפורי גבורה. אל תיתן לדברים להיעלם מהעולם. אולי בזכות זה, גם תלמד על עצמך דברים שיעזרו לך הלאה.

ברמה הלאומית?

נכון להיום,

עם ישראל הוא עמו של ה', לאחר יותר מאלפיים שנות גלות זכינו שוב להיכנס לארץ ישראל. אך עלינו לזכור שהנכתב בפרשה הוא גם נכון להיום ולא רק לעבר. דווקא בארץ ישראל, הראייה השטחית של המציאות עלולה להגיע ולקלקל, לנתק אותנו משורשי העבר, ומהתבוננות אל תוככי הנפש, פנימה.

אם נקרא ונלמד את ההסתוריה של עם ישראל, גם של הדורות האחרונים, נתבונן פנימה ונגלה את יד ה' השוזרת ומחברת את כל רצף האירועים ההיסטוריים.

נדע לחבר ולהתחבר להסטוריה ולמורשת כל כך ענפה ומיוחדת.

האבות והזקנים הם הרלוונטיים ביותר למשימה זו. הם אלו שחוו את העבר אשר אותו אנו ממשיכים.

נכון אנחנו חיים בדורות חדשים , אבל 'ההיסתוריה', ה'עבר' , המורשת , אינם מנותקים מאיתנו. ואל לנו לנסות להיות מנותקים מהם.

עם ישראל חזר לארץ ישראל, מתוך קשר של חיים אל תורת ישראל.שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי

רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל

.


להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם

🕯

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב

הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

להבדיל לרפואת

נריה דוד בן דליה הי''ו

מיכל מאשה בת רבקה הי''ו שי בן שרה מינה סיטון הי''ו.

בתוך שאר חולי עמו ישראל.

כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע

למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן

קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

53 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית