''פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש כי הוא עם ומתחיל ללכת''

אתגרי המסע , אז והיום | פרשת במדבר התשע''ט


מפרשת השבוע

בשעה טובה, אנו מתחילים חומש חדש, חומש במדבר. תקופה זו מתחילה החל מהשנה השנייה ליציאת בני ישראל ממצרים. אנו נמצאים במדבר כבר שנה, בדרכנו אל ארץ הארץ המובטחת. ההליכה בדרך מזמנת אתגרים שונים ומיוחדים, במיוחד כשמדובר במדבר. מדוע? המדבר הוא מקום שבו החיים במצבי קיצון הם בעצם שגרת החיים: חום קיצוני ביום, וקור קיצוני בלילה ועוד. אדם ''שעוצר במקום'' במדבר למצוא את עצמו במצב מסוכן עוד יותר. המדבר אינו מאפשר לאדם לקפוא על שמריו, לעצור במקום ולומר, איני ממשיך 'ללכת' הלאה.

ניתן בהחלט לעצור ולנוח, לחשוב, אך חייבים להמשיך בסופו של דבר ללכת קדימה, אין דרך אחרת.

עם ישראל נמצא לאורך כל שנותיו במדבר, בהתמודדות עם אתגרים קשים ומורכבים מאוד. כשמסתכלים על רגעי משבר אלו ניתן לחשוב כי אנחנו עומדים על סף סיום הסיפור. היחסים בינו לבין ה' הגיעו אף למצב בו ה' אמר למשה כי הוא מתכוון אפילו למחוק את אותנו ולהקים ממשה עם חדש! ברוך ה' שהיה לנו מנהיג רחמן כמו משה רבנו שידע מהי מטרתו האמיתית כמנהיג, ושם את טובת הכלל לנגד עיניו ולא את טובת עצמו.


עם כל המורכבות במצבים עליהם נלמד בחומש במדבר, אסור לטעות. נפילות ועליות הן מצב טבעי של תהליך התפתחות, של אדם או עם הנמצאים בתנועה מתמדת. גם ה' ראה בהליכתנו במדבר משימה שעמדנו בה ואפילו בכבוד. איך זה ייתכן? כמובן שתמיד יש מה לשפר. אך אנשים ההולכים בדרך, לא נמצאים במצב נפשי רגוע. הם תמיד בתנודה ובתנועה. ההולכים בדרך עלולים להיפצע וליפול, להתבלבל בהליכה ולעשות טעויות. השאלה המרכזית היא האם הם איבדו את המטרה, את הרצון ואת הכיוון הכללי להגיע אל מטרתם ונקודת היעד אליהם כיוונו.

הנביא ירמיהו, שנבואותיו היו בתקופת בית ראשון וחורבנו, הוכיח את עם ישראל רבות בנבואותיו הקשות. אך יחד עם זאת אומר הנביא ירמיהו לעם ישראל בנבואתו:

כֹּה אָמַר ה' זָכַרְתִּי לָךְ חֶסֶד נְעוּרַיִךְ אַהֲבַת כְּלוּלֹתָיִךְ לֶכְתֵּךְ אַחֲרַי בַּמִּדְבָּר בְּאֶרֶץ לֹא זְרוּעָה.

ה' בוחר להתעלם מהטעויות שלנו, או לכל הפחות להניח אותם בצד, ולראות את עצם המוכנות לצעוד וללכת 'אחריו' במדבר, במקום מסוכן, בארץ חסרת כל. את ה'דבקות במטרה' את ההליכה המתמדת, כדבר העיקרי.

אם כך חושב ה', גם עלינו מוטל ללמד זכות על עצמנו ולראות את ההתפתחות והצמיחה, במהלך הליכתנו במדבר. כך גם במהלך אלפיים שנות הגלות האחרונה, שבהן שמרנו על הגחלת היהודית במסירות נפש רבה, הלכנו בדרכנו אל ארץ ישראל וזכינו בתחילה של גאולה והקמת מדינה בארץ האבות, ארץ ישראל.


בחיים האישיים שלי

הזמן רץ. בכל שנייה ההווה הופך להיות עבר, והחיים מזמנים אותנו להליכה מתמדת.

בהליכה זו עלינו לשים לב לנקודות הבאות:

א. ישנם מצבים בחיים שאנו נמצאים במצב של חניה, עוצרים למנוחה. אך אי אפשר לחנות לנצח, צריך להבין מתי הגיע הזמן לקום וללכת, להתקדם.


ב. האם אנו ערניים מספיק ומבינים מתי הגיע הזמן לצעוד קדימה ולהתקדם, ומתי עלינו לעצור קצת ולצבור כוחות לפני שאמשיך הלאה?


ג. החשש מלטעות יכול להיות בריא, כאשר הוא גורם לנו לשקול וחשוב מהי הדרך הנכונה, אך אסור לנו להיות 'משותקים' כתוצאה מכך ולהפסיק להתקדם הלאה. טועים? קמים מאפסים את עצמנו חזרה וממשיכים אל היעד. לעתים אולי גם צריך ''לחשב מסלול מחדש''.


ד. אנו לעולם לא עוצרים במקום, אנו יכולים לחנות, לנוח ולאחר מכן להמשיך לצעוד קדימה, בכל תחום ותחום. כמו שמסוכן לאדם לעצור במדבר, כך גם אנחנו לא עוצרים בחיים האישיים שלנו. איננו נותנים למציאות להכתיב לנו את הדרך, אלא ועומדים באתגרים, באמונה ביכולותינו ובחשיבות המטרות אשר הצבנו לעצמנו.


ה. כך גם כעם וכמדינה, שכל אחד ואחת מאיתנו חלק מהותי מהם:

זכינו להקים מדינה למרות הקשיים הבלתי פוסקים והתלאות אשר עברנו בגלות. כיום יותר מתמיד, לאחר 71 שנות קיומה של המדינה, עלינו להמשיך לצעוד ולהצעיד את המדינה והעם קדימה. גם אם פתאום יש קשיים שצצים בדרך. עלינו להתעלם מ'רעשי הרקע' מסביבנו ולהמשיך בהליכתנו ובצעידתנו קדימה בדרכנו ובמורשתנו הלאומית.

כאנשים המרכיבים את העם אשר חיים במדינתנו.


שנזכה לקום תמיד ולהמשיך ללכת.

כאנשים, כעם וכמדינה

🇮🇱שבת שלום ומבורך ויום ירושלים שמח 🇮🇱

🍷

הרב דוד ספיאשוילי

רב בית הספר


הפינה מוקדשת

להצלחת חיילי צה''ל וכוחות הביטחון

במשימותיהם באשר הם

🕯

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב

הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל

שחינך למסע מתמיד ועבודה פנימית מתמדת מתוך דאגה ומסירות נפש למען כלל החברה.להבדיל

לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו
61 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית