רבם של ישראל

פרשת שמות התש''ף | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה


מפרשת השבוע


עם ישראל יורד למצרים, מתענה תחת המצרים וסובל וזועק לה' לישועה ולרחמים. בו בזמן מתארת לנו התורה את הופעתו של משה רבנו בעולם. בכל פעם שמתחילה צרה – ישנו גם אור הגאולה המנצנץ ובא בעולם.

התורה מתארת כי משה גדל בבית פרעה, ובמקום ליהנות מתענוגות הארמון, יוצא הוא לראות את המצב בממלכה, מה קורה במצרים. הוא היה יכול לשבת בארמון פרעה, אך הוא יוצא החוצה. הוא מרגיש כי הארמון, במקום להיות אזור הנוחות שלו, הופך לזה שמצר על נפשו.

משה גדל בבית פרעה כנער מצרי, ומתארת לנו התורה:


"וַיְהִי בַּיָּמִים הָהֵם וַיִּגְדַּל מֹשֶׁה וַיֵּצֵא אֶל אֶחָיו וַיַּרְא בְּסִבְלֹתָם וַיַּרְא אִישׁ מִצְרִי מַכֶּה אִישׁ עִבְרִי מֵאֶחָיו".

העבריים הם לכאורה הרכוש שלו. עבדים שאותם מותר להכות. למה מעניין אותו הסבל שלהם, ועד כדי שיתייחס אליהם כ"אחיו"?


כפי שאנחנו מכירים את הסיפור, משה טיפל בכך בצורה מאוד מהירה שאינה משתמעת לשני פנים. אֶחיו או לא – עשיית צדק ואמת היא בראש מעייניו של משה רבנו.

ומשם, לסיפור הבא, שבו עברי מכה את אחיו, כולם מסביב שותקים ומעלימים עין, אך משה רבנו לא מסוגל, והוא מתערב. העבריים מסביב אינם עושים דבר, אך משה אינו יכול לשתוק: "לָמָּה תַכֶּה רֵעֶךָ?!"


משם משה בורח אל מדיין, ורואה את הרועים על הבאר מציקים לבנותיו של יתרו. לכאורה הסיפור הזה לא קשור אליו, לא אל אחיו המצריים ולא אל אחיו העבריים. אך גם כאן משה מושיע את בנות יתרו, ומגרש את הרועים הרשעים.


מדוע משה עושה זאת? זה הטבע שלו! משה רבנו אינו מסוגל להכיל חוסר ישרות וחוסר צדק. הגאווה רחוקה ממנו, כפי שהעיד עליו ה': "והאיש משה ענו מכל אדם", הוא אינו עושה זאת על מנת לקבל כבוד או את הנהגת העם.

כפי שאומר הרמב''ם בהלכות תשובה:

"העובד מאהבה ... לא מפני דבר בעולם ולא מפני יראת הרעה ולא כדי לירש הטובה אלא עושה האמת מפני שהוא אמת וסוף הטובה לבא בגללה..."

"לחיים האישיים שלי"


האם מספיק לומר שאדם מסוים הוא הרב שלי? או שמא גם עליי מוטל להיות תלמידו, לשאול אם הוא לומד ממידותיו של רבו ומשתדל להתנהג כך?


התורה מלמדת אותנו על אישיותו של משה לפני ההכרזה עליו כמנהיג ומושיע של ישראל, על מנת שנלמד ממידותיו ומאישיותו. זה לא סתם מידע היסטורי על מנהיגנו.


האם אנחנו מנסים לדבוק במידותיו של משה רבנו?

אנחנו לא צריכים להתחיל גבוה. עלינו להיות ערניים לאנשים שנמצאים סביבנו, לא לחפש רחוק בעיר אחרת. לשאול לשלומו של חבר לעבודה, חברים בכיתה, לראות אם הם צריכים עזרה בדבר כזה או אחר...

כשאנחנו רואים מישהו מתנהג בחוסר צדק, האם אנחנו מתערבים ועוזרים, או מתעלמים ולא מתייחסים, כי אם זה לא קורה לנו, זה לא באמת משנה?

כך לא מתנהגים תלמידי משה רבנו ולא תלמידיו של אברהם אבינו.

לעילוי נשמת רבם ואביהם של ישראל. הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה, שכל חייו היו בבחינת ''וירא בסבלותם'', לא חיפש 'ארמונות', לא להיות ראש ישיבה, וברח מן הכבוד כל חייו.

אלא להיות תמיד בכל מקום שעה , בשביל עם ישראל כולו.


שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי

רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל

כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע

למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן

קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!
להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם

🕯

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב

הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

שהשבוע פקידת שנתו

🕯

לעילוי נשמת אחי הבכור

רפאל בן מלכה


ת.נ.צ.ב.ה


להבדיל לרפואת

נריה דוד בן דליה | מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון הי''ו.

בתוך שאר חולי עמו ישראל.
54 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

לומדים יהדות באהבה 

האתר נבנה במערכת WIX ומנוהל ע''י דוד ספיאשוילי איש חינוך ןעןסק בהןראת  יהדות בשנים האחרונות.

האתר נכתב למטרות לימודיות והתנסות בתחום בניית האתרים וטכנולוגיות בחינוך ללא כל מטרת רווח בשלב זה. ישנה  השתדלות וזהירות לגבי כל הקשור לשמירת זכויות יוצרים. במידה ונוצרה טעות, נא לעדכן ויתוקן במהירות האפשרית