top of page
חיפוש

אמת ואמונה

פרשת תרומה התשפ''ב| מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה


להורדת קובץ להדפסה

אמת ואמונה - פרשת תרומה התשפ''ב
.pdf
Download PDF • 266KB

 


מפרשת השבוע

שלום לכולם

השבת נקרא יחד בבתי הכנסת את פרשת תרומה, הפרשה השביעית בחומש שמות.

אז מה היה לנו עד כה? יצאנו ממצרים, עברנו את הים, לקחנו כסף זהב ונחושת, בדים וכל טוב... וכעת מתחילה ההתארגנות לקיים את מצוות האל לבנות את המשכן. ובמה מתחילים? באיסוף חומרי הבנייה:

דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ לִי תְּרוּמָה מֵאֵת כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יִדְּבֶנּוּ לִבּוֹ תִּקְחוּ אֶת תְּרוּמָתִי: וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם זָהָב וָכֶסֶף וּנְחֹשֶׁת: וּתְכֵלֶת וְאַרְגָּמָן וְתוֹלַעַת שָׁנִי וְשֵׁשׁ וְעִזִּים: וְעֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וְעֹרֹת תְּחָשִׁים וַעֲצֵי שִׁטִּים:

אבל ישנה בעיה קלה, מאיפה נשיג עצי-שיטים במדבר?

במדרש תנחומא מסופר שכאשר יעקב אבינו ירד למצרים, הוא שתל שם עצי שיטים, ואמר לבניו: עכשיו אנחנו בגלות, אבל אני שותל את העצים האלה כי יום יבוא וה' יוציא אתכם מכאן, וכשזה יקרה הוא יצווה אתכם לבנות משכן, ולצורך כך תצטרכו עצי שיטים. את העצים הללו אני מכין לכם מעכשיו, על מנת שתהיו מוכנים כשתבוא הגאולה. מה עשו בניו? שתלו יחד איתו, מתוך אמונה בה' ובדברי אביהם שלימד אותם. מדברים אלו אנו לומדים על גדולתו של יעקב אבינו.


יעקב אבינו היה גם זה שתיקן את תפילת ערבית. את הברכות שלאחר קריאת שמע בתפילת ערבית אנו מתחילים במילים "אמת ואמונה", לעומת הבוקר – "אמת ויציב". בלילה הכל חשוך מסביב וקשה לראות, בטח לעומת אור היום היציב והברור. לכן בלילה מתעוררת האמונה.

הגלות נמשלת ללילה. גם בגלות, כמו בלילה, קשה לראות בבירור את הדרך ואת סופה. צריך אמונה.


ואמונתו של יעקב אבינו היא לא אמונה פסיבית שגורמת לו להיות לא פעיל – "עכשיו חשוך, אשב ואחכה עד שה' יגאל אותי". לא! הוא מבצע פעולות לקראת הגאולה העתידה לבוא, הוא נוטע עצי שיטים! ומלמד את בניו כי הוא עושה זאת לקראת היום שהם ייגאלו ממצרים. ועליהם לצפות לכך לא רק בתפילות ובאמונה שה' יעשה את הכל בשבילם, אלא להיות שותפים לכך כמה שרק אפשר.


לפעמים יש תקופות קשות ומאתגרות, שעלולות להראות כאילו יימשכו לנצח. אבל אנו מאמינים תמיד כי הגאולה תבוא, וליום הזה עלינו לצפות ולחכות, לא רק בתפילות ובאמונה אלא גם במעשים שמראים ממש את המוכנות והציפייה. בכל יום מתכוננים לבואה.


לחיים האישיים שלי

מכירים את זה שיש תקופה שדברים לא עובדים לכם שאתם מרגישים שמשהו קשה לכם על הלב ומעיק? ואז מתחילים לדמיין, שזהו... הכל הולך להיות רע מעכשיו ואין תקווה?

אז לא, כל עוד הנר דולק אפשר לתקן!


ה' תמיד אוהב את בניו, והאור הגדול יבוא, הכל שאלה של זמן! ואולי גם מה שחשבנו עליו שהוא דבר גרוע – אם נסתכל עליו בעיניים אחרות, נגלה שהוא לא כזה נורא, ואפילו טוב.


אז בואו נלמד מיעקב אבינו, נדע שגם אם "יוצאים לגלות", מתחילות צרות והתקופה לא פשוטה, שום דבר לא עובד לנו פתאום, רבנו עם החבר הכי טוב, עם החברה הכי טובה. קשה בלימודים, קשה בעבודה. זאת תקופה שתעבור – בסוף הכל לטובה!


אז לא משנה מה קורה איתנו, עלינו לזכור תמיד מה מוטל עלינו: לטעת עצי שיטים עומדים! השיטה של עם ישראל היא לטעת עצים של תקווה, לא לפחד וללכת כפופים מתוך חוסר אמונה, אלא להצמיח את התקווה ולעמוד זקופים מתוך אמונה שכל בעיה שלא תבוא, בסוף יהיה פתרון להכל!


ומתוך כך גם נבנה בתוכנו משכן, ניתן לשכינה, לברכת ה' לשכון בתוכנו, וניתן מקום לה' בתוך חיינו, מקום של תקווה ואמונה!

שבת שלום

🍷

דוד ספיאשוילי

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע?

לחצו כאן

''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''.

ללא הודעות ספאם!
135 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page