top of page

ארץ הקדושה | ארציות וקדושה

פרשת שלח לך התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה
מפרשת השבוע השבוע אנחנו קוראים את פרשת שלח לך , בחומש במדבר. בפרשה זו מתרחש אחד האירועים המוכרים ביותר בתורה, ואף הקשים. אירוע זה הוא חטא המרגלים. השאלות סביב האירוע הזה הן רבות. אחת הנקודות הקשות היא, איך אנשים כמו המרגלים שיצאו, שהתורה מעידה עליהם שהיו מגדולי וחשובי העם, 'ראשי בני ישראל המה', מדברים כך על ארץ ישראל, ולא רק אליה. נשאלת השאלה : לאחר כל הניסים הגדולים שראו בני ישראל בצאתם ממצרים האם באמת היה מקום לומר את כל הדברים שהם אמרו על הארץ או הכניסה אליה?
לכאורה לאחר כל מה שזכו יכלו פשוט להכנס אליה ללא חששות וללא שאלות כלל. בנקודה אחת מדברי המרגלים עסקנו בשנה שעברה . כעת נעסוק בנקודה נוספת. "...הָאָרֶץ אֲשֶׁר עָבַרְנוּ בָהּ לָתוּר אֹתָהּ, אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ הִוא…" במדבר לג ,יב במדרש אומרים חז''ל על פסוק זה: ''ארץ אוכלת יושביה היא: אָמַר הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא: אֲנִי חֲשַׁבְתִּיהָ לְטוֹבָה וְהֵם חָשְׁבוּ לְרָעָה" הקב''ה עשה דברים שהיו צריכים המרגלים להסתכל עליהם אחרת. ומהי הרעה שרצו לומר המרגלים לומר במשפט זה? אחד ההסברים המופיעים ברבותינו שטענת המרגלים הוא כך: שהארץ – החומריות, תאכל את יושביה. את הרוחניות של היושבים בה. במדבר אנחנו עובדים את ה' ולא צריכים לעשות כלום. יש מן , לחם רוחני קדוש ומיוחד. לא צריך לכבס בגדים, הם גדלים יחד איתנו, אנחנו יכולים להתעסק רק בדברים רוחניים ללא כל דאגה. ובארץ ישראל, נצטרך לזרוע לשתול, לבנות , לעשות את הכל בעצמנו. בשביל מה לנו להיכנס לשם? נשאר במדבר ונתעסק רק בלימוד תורה ובקיום מצוות. מה רע? הקדושה הזאת שבה רוצים המרגלים היא לא רצון ה'. ה' הבטיח לנו את הארץ ולשם הוא ציווה אותנו ללכת. ואם קשה שם מכל סיבה שהיא, ה' רוצה שנתמודד עם זה. ה' הבטיח את הארץ לעם ישראל וכל הסיבות והתירוצים לא מעניינים . מדוע? כי ה' רוצה אותנו בארץ ישראל עם כל האתגרים היכולים להיות בה. האם הרוחניות הזאת שאותה המרגלים רוצים היא באמת רצון ה' ? לא, זה רצונם בלבד. לברוח מ'חיי העולם' מהעולם הגשמי על מנת להיות קדושים . אך זאת לא הקדושה שהתורה מצווה עליה.! התורה מצווה לחיות חיים אבל לחיות מתוך קדושה. היכן זה מופיע בפרשה שלנו? לאחר חטא המרגלים , מה מופיע בפרשה? כאשר אוכלים מלחם הארץ 'תרימו תרומה לה' , מרימים מהלחם שהוא דבר גשמי אוכל, מרימים ממנו תרומה לה'. אין דבר שהוא לא מחובר על הקודש ובמיוחד בארץ ישראל. את המורכבות הזאת המרגלים לא ראו בעיניהם ולא הבינו כי הם בחרו בכך. מדוע זאת הייתה בחירתם? אולי נסביר בשנה הבאה. אך דבר אחד בטוח , את רצון ה' הם שכחו, ולכן הם הסתכלו על הדברים באופן שלילי למרות שכל מה שה' עושה לטובה הוא עושה. לחיים האישיים שלי מספר נקודות ניתן ללמוד מהנושא. ראשית, זה שאני רוצה להיות קדוש, זה יפה וחשוב. אבל איך עושים את זה?
א. מסתכלים עם עיניים טובות על העולם: המרגלים נכשלו במשימתם כי מראש בחרו להסתכל בצורה שלילית על כל מה שהם ראו. כלשון המדרש, כל מה שהם ראו הקב''ה עשה את זה לטובה והם פירשו את הכל לרעה. ב. לרצות נכון: המרגלים אמרו אנחנו רוצים רוחניות, אז מהי הבעיה? כי מה שהם רצו זה מה שנוח להם , ולא את מה שנכון להם! הכי קל להיות במצב שבו אתה לא מתאמץ ומקבל את הכל מוכן מן השמיים. בדיוק כמו שבני ישראל קיבלו במדבר, אז בשביל מה להתאמץ ולהתעסק בעולם החומר? בואו נשקיע את הכוחות רק ברוח וה' ידאג להכל. לא! זה בדיוק מה שה' לא רוצה מהם וגם מאיתנו. עלינו לבחור נכון ! ג. ארץ קדושה : ארץ ישראל היא ארץ שכולה קודש, עם ישראל חזר אל ארצו לחיות בו חיים שלמים. וחיים שלמים אומרים, להתפרנס ולעבוד למחייתנו , לקיים מדינה, צבא, רפואה ומדע, אבל הכל מתוך אמונה וחיים של קדושה. גם העניינים הארציים ובמיוחד בארץ ישראל הם יכולים וצריכים להיות מתוך קדושה. נסיים בדבריו של הרב נריה בסוף ימיו:
קדושה אני מבקש ,קודשים הקודשים אני מבקש, תנו לי קדושת ארץ ישראל תנו לי קדושת אהבת ישראל! אשרינו שזכינו לתקן את חטא המרגלים, לפחות בחלקו, ולחיות בארץ ישראל במדינת ישראל.
שנזכה לגאולה השלימה
שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל
____
מבוסס על שיחה של הרב דוד מנחם ---------------------------------------------------------------------------------------------- הפינה מוקדשת להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ה' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם לעילוי נשמת מורנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל להבדיל לרפואת
רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן

ארץ הקדושה | ארציות וקדושה
bottom of page