גמילות חסדים, באמת.

פרשת וירא התש''ף | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע דיברנו על הצדיקות של אברהם אבינו, מהו ההבדל בין נח לבין אברהם אבינו. אברהם אבינו דואג לכלל, ולא רק לקיום המצוות שלו. ובפרשתנו, מסופר על דבר פלא.
אברהם אבינו, בן 99, שלושה ימים לאחר קיום ברית המילה, ומה מעניין אותו? לגמול חסד עם אחרים רוצה לקיים מצוות הכנסת אורחים! יום חם בצורה נוראית, הוא סובל מכאבים , אבל שום דבר לא יעצור אותו לגמול חסד עם האחר!

הסיפור ידוע, שלושה מלאכים באים לבקר אותו : מיכאל , לבשר לו על הולדת יצחק שקרובה לבוא, רפאל המלאך בא לרפא אותו מכאביו לאחר הברית וגבריאל בא לטפל בסדום. הפרשה מלמדת אותנו, שאברהם ושרה דאגו לאורחים שלהם בצורה הכי טובה שיכולה להיות מאכלים משובחים מאוד , בשר הכי יוקרתי שיש עוגות מפנקות, והכל בשפע ... אבל זוכרים שדיברנו על יום חם? מה קורה עם המים? יֻקַּֽח־נָ֣א מְעַט־מַ֔יִם וְרַחֲצ֖וּ רַגְלֵיכֶ֑ם וְהִֽשָּׁעֲנ֖וּ תַּ֥חַת הָעֵֽץ: בראשית פרק יח, ד מדוע קצת מים? ישנם מספר הסברים לדבר , נתעסק באחד. מסבירים חז''ל, את המים לא שאב אברהם אבינו בעצמו, אלא העבד שהיה בביתו. לכן אברהם אבינו, לא רצה לעשות חסד על חשבון העבד ועל חשבון הגב שלו כאשר יסחוב את המים מהבאר אל האוהל. הנה אנחנו רואים שוב, שאברהם הוא איש חסד שדואג לכלל, יהיה ערני לצורך של האחר, בכל פרט ופרט גם של אורחיו, וגם של האנשים העובדים אצלו , וכל מי שמסביבו. ערבות הדדית אצל אברהם אבינו היא אינה רק אמירה, היא דרך חיים. לחיים האישיים שלי . אברהם , גם כשהיה חולה , ישב בפתח ביתו למרות מזג האויר הנורא, וחיפש עם מי יוכל לגמול חסד. אז אנחנו לא נלך רחוק כל כך,
כאשר אנחנו בריאים והכל בסדר איתנו, האם אנחנו באמת ערניים לכל הקורה והמתרחש סביבנו?
שמנו לב, לחבר לכיתה , לחבר לעבודה ...
זה שנכנס\ זו שנכנס לפני חמש דקות, איך היו נראים פניו, שמח עצוב? אמרנו לו שלום? או היינו עסוקים בשלנו, ובמקרה הטוב, רק אמרנו שלום לצאת ידי חובה.
ראינו ילד בכיתה א' נכנס, עם תיק כבד, האם הצענו לו עזרה? השכנה עלתה במדרגות, עם סלי קניות, ואנחנו בדרך למשחק כדורגל, לפחות הצענו עזרה?
במה נעדיף להתרכז? במסך הפלאפון, בעולמנו האישי ,או, בלראות את זה שנמצא לידי ולבדוק במה אפשר לעזור לו עכשיו? (אין צורך להוסיף דוגמאות נוספות משום שלדעתי הכוונה ברורה) ואם זכרנו שאנחנו מתלמידיו של אברהם אבינו לזכור שאת גמילות החסדים שלנו, אל לנו לעשות על חשבונם של אחרים. עלינו לדעת, שלא צריך לחפש אנשים או מקומות רחוקים לעשות איתם חסד.
בואו נתחיל בסביבה ובאנשים הקרובים לנו. מהמשפחה בבית, מהחברים לכיתה או לעבודה, עם השכנים בבניין המגורים והחברים בבית הספר. שנזכה להיות מתלמידיו וממשיכי דרכו של אברהם אבינו
גומלי חסדים, באמת! שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם ולמען שלומם וביטחונם של אחינו הגיבורים יושבי הדרום. 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל שדברים אלו הם מתורתו הקדושה להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון הי''ו. בתוך שאר חולי עמו ישראל. כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

גמילות חסדים, באמת.