השומר עצמי אנכי | בקרה ושמירה על שערי הגוף והמחשבה

פרשת שופטים התשע''ט | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע: בפרשתנו אנו פותחים במצווה למנות שופטים ושוטרים על מנת שישליטו חוק וסדר:
"שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם מִשְׁפַּט צֶדֶק" (דברים טז, יח) בסך הכל המצווה הזו היא הגיונית וברורה.
חז''ל גם אמרו שללא מערכת חוק מסודרת, האדם עלול להגיע למצבים מסוכנים בשבילו, והחברה עלולה להיות מקולקלת מאוד (עיין מסכת אבות ג, ב). חוץ מזה, אף אחד לא באמת רוצה לחיות במדינה שאין בה חוק וסדר. גם אם זה נשמע נחמד בהתחלה, כל מי שיש לו חשיבה הגיונית לא באמת רוצה בכך. לחיים האישיים שלי: המקובלים הסבירו דבר נפלא:
כמו שבמדינה יש למנות מערכת משפט ואכיפה בכל שערי עיר ועיר, כך האדם צריך לבצע בקרה על השערים בגופו, לעמוד על המשמר מה ייכנס אליו פנימה ומה לא. מי הם שערי הגוף?
העיניים, האוזניים, האף והפה. דרך שערים אלו נכנסים אל האדם פנימה דברים מבחוץ. העיניים: דרך העיניים נכנסים המראות שאדם רואה. הם משפיעים על תרבותו ואישיותו, על ההתנהגות שלו ועל נשמתו. האדם גם בוחר באיזה עיניים הוא מסתכל על המציאות וחבריו, ואפילו על עצמו, בעין טובה או חלילה...
אך לאדם יש עפעפיים - הם דלתות העיניים.
האדם הוא שמחליט מתי לסגור אותם ולא להביט, מתי לפקוח עיניים ולראות. גם אם זה קשה לפעמים, ההחלטה היא בידיים שלנו. אוזניים:
למה אני נוהג להאזין, לדיבורים חיוביים או שליליים? לאילו שירים אני מאזין? גם את האוזניים אפשר לסגור כשמחליטים שעכשיו לא רוצים לשמוע. אף:
האם אני מתנהג בארך אפיים? או חלילה 'בחרון אף', כועס מיידית על כל דבר?
האם אני שולט ברוחי? האם ריח טומאה נכנס באפי? הפה שלי:
מה אני אוכל, איזה סוג של מזון, האם אני זוכר לברך ולהודות המזון אותו קיבלתי?
ומהם הדיבורים שאני מוציא מפי? שומר על לשוני או לא?
יש שמסבירים, שבגלל שבאמצעות הפה מבצעים שתי פעולות - אכילה ודיבור, יש לו "דלתות כפולות" - השפתיים והשיניים. אנחנו בחודש אלול , חודש שכל עניינו הוא תיקון והתעלות, עבודת המידות וחזרה בתשובה. הרעיון שביקשו המקובלים ללמד אותנו כאן הוא ברור. האדם שולט בחייו ובמידותיו, הבחירה מה יעשה עם חייו היא אך ורק לו. אתה זה שאחראי למעשיך ומצבך. אתה בוחר איך לראות את העולם שמסביבך, ואתה בוחר מה ייכנס אל חייך. עלינו להשתמש ביכולות שנתנו לנו בצורה הנכונה ומבוקרת, להיות ה'שופטים והשוטרים' של גופנו , ומחשבתנו. אם נבחר נכון, נתקן ונשפר את עצמנו. האחריות היא בידיים שלנו שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה הי''ו בתוך שאר חולי עמו ישראל. כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

השומר עצמי אנכי | בקרה ושמירה על שערי הגוף והמחשבה