ה'צלחת' שלך ואתה

אימון עצמי|מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי|פרשת שמיני, 'שבת פרה' התשע''ט מפרשת השבוע אחד הנושאים המפורסמים והידועים שבעולם היהדות מופיע בפרשתנו, הלא הוא ''כשרות''. התורה עוסקת בפרשה בכשרות בבעלי החיים ומחלקת את בעליי החיים לשלוש משפחות: א. בעלי חיים יבשתיים: סימני הכשרות הם פרסה שסועה, ומעלות גרה. ב. עופות: התורה אינה נותנת סימנים, אך מלמדת על רשימת עופות אשר אסורים לאכילה. ג. דגים: סנפירים וקשקשים. בעזרת סימנים אלו יכול האדם לזהות האם החיה אותה הוא רוצה לאכול היא כשרה או לא.
כמובן, שבעניין עופות ובעלי חיים, אין זה מספיק שהחיה עצמה תהיה כשרה. יש לשחוט אותן כהלכה ולבצע תהליכים נוספים הקשורים להוצאת הדם מבשר הבהמה, על מנת שהחיה תהיה כשרה וראויה לאכילה. כמו כן, במידה וחסר סימן אחד, החיה תהיה אסורה לאכילה. רואים את הדבר הזה במיוחד בחזיר. החזיר הוא בעל פרסה שסועה, אך הוא אינו מעלה גרה ולכן הוא אינו כשר לאכילה. לחיים האישיים שלי על פי היהדות, בנושא הכשרות יש גם עניין של השפעה רוחנית על האדם, כמו בשאר המצוות. המזון אשר אני מכניס אל גופי, מזין את הגוף ובסוף אפשר לומר הופך להיות חלק ממני. דיברנו מקודם, על עניין סימני הכשרות, וחובת כל הסימנים להופיע באופן הרלוונטי לחיה אותה רוצים לאכול. כשרות בבעלי חיים יבשתיים: ננסה כעת לקחת את החזיר, שהוא בעל חיים אותו רבים בעם ישראל, גם אם אינם מקפידים מאוד על כשרות, נזהרים שלא לאכול.
סימן הכשרות אשר מופיע בחזיר הוא דווקא הסימן החיצוני (פרסה שסועה) ולא הסימן הפנימי (מעלת גרה). היהדות דורשת מהאדם עבודה חיצונית ועבודה פנימית. האדם לא יכול לומר אני הולך עם כיפה ולובש ציצית, ולומר לעצמו שמותר לחשוב על הכל, ולא לעבוד עבודה פנימית על המידות שלו, או בין ארבע קירות שהוא לבד עם עצמו הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו. האישה לא יכולה לומר אני מתלבשת צנוע, כולם רואים שאני צדיקה, אבל ההתנהגות והמידות הפנימיות יהיו לא מתוקנות. היהדות דורשת מצד אחד עבודה פנימית וחיצונית מהאדם. תהיה כשר ותעבוד על מידותיך ואישיותך, מבחינה פנימית וחיצונית. עופות: העופות (וגם בבעלי החיים) עופות דורסים, וחיות אוכלות בשר אינם כשרות.
איני קורא לצמחונות כאן, משום שהתורה התירה לאדם לאכול בשר, אך עלינו ללמוד מכאן תכונה אחת בנושא עבודת המידות שלנו. אם אנחנו רוצים חברה כשרה, עולם נעים ושטוב לחיות בו, אנו צריכים לזכור שאסור לנו 'לאכול' אחד את השני. במצב שזה קורה, אנחנו הופכים להיות לא כשרים. דגים: ישנו משפט שאנשי חינוך אומרים תמיד לילדים איתם הם עובדים כאשר הם מדברים על לחץ חברתי:
'דג מת שוחה עם הזרם, דג חי שוחה נגד הזרם'. איני יודע כמה המשפט הזה נכון מבחינה ביולוגית. אך משמעותו חשובה ועמוקה. אדם שהוא אינו חי, אינו בעל כוחות עצמיים וחשיבה אישית, הוא נותן תמיד לזרם, למציאות החברתית שמסביבו לקבוע לו לאן הוא הולך בחייו. האדם הכשר, יודע לחשוב לבד, לסנן, ולקבוע באופן עצמאי ולשלוט לאן חייו הולכים. לעתים הסביבה החברתית היא נכונה וטובה ואפשר ללכת עם הזרם, אך צריך לדעת לשחות נגד הזרם. 'דגים כשרים' (גם במשמעות האמיתית, לא רק במשל) שוחים במים נגד הזרם, הם אינם נותנים לזרם המים לשטוף אותם ולנהל להם את מטרותיהם, את נקודות היעד שלהם בחיים. אנו לומדים מסימני הכשרות, כיצד ישנם השפעות רוחניות ולמידה לגבי עבודת המידות אשר האדם מתבקש לעשות עם עצמו. אם נסכם עם הנקודה הזאת שהתחלנו בה. כמו שהאדם נדרש לסנן מה נכנס לו לצלחת ולפיו, כך מתבקש גם לומר שעליו לסנן מהי התרבות אותה הוא צורך, מהי המוזיקה אותה הוא שומע, ומהן המראות אותן הוא רואה. הכל משפיע על מידותיו ונפשו של האדם, ועלינו לזכור שחובת הסינון היא עלינו ועד כמה נהיה 'אנשים כשרים', ולא רק נאכל כשר , תלוי בנו. שנזכה לעבוד על מידותינו ולהתקדם תמיד ולהקשיב לניגון הנפש ונשמתנו המתנגן בתוכנו. 🍷 שבת שלום ומבורך הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם. לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל 🕯 שחינך את תלמידיו לעבודת המידות פנימית וחיצונית באופן מתמיד בכל נושא אשר לימד בבית המדרש ומחוצה לו. להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו מעוניינים לקבל קישור לרעיון אשר עולה לאתר בכל שבוע מחדש? לחצו על האייקון והצטרפו!

ה'צלחת' שלך ואתה