להחכים באמת

פרשת חוקת התש''ף|#מפרשת_השבוע_לחייים_האישיים_שלי |לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע שלום לכולם, השבוע נקרא את פרשת חוקת, שבחומש במדבר. המצווה בה הפרשה פותחת היא פרשת פרה אדומה. זֹאת חֻקַּת הַתּוֹרָה אֲשֶׁר צִוָּה ה' לֵאמֹר דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִקְחוּ אֵלֶיךָ פָרָה אֲדֻמָּה תְּמִימָה אֲשֶׁר אֵין בָּהּ מוּם אֲשֶׁר לֹא עָלָה עָלֶיהָ עֹל: במדבר פרק יט, ב חכמים מלמדים אותנו על חלוקת המצוות לסוגים שונים. אחת החלוקות היא כך: חוקים = מצוות שלא מופיע בתורה הסבר למצווה זו.
משפטים = מצוות אשר טעמם הגיוני ומסובר.
עדות = מצוות אשר נעשות לזכר... 'זכר ליציאת מצרים'. חכמים הסבירו שהיחיד שה' גילה לו את הטעם של מצוות פרה אדומה הוא משה רבנו. חוץ ממנו אף אחד לא יודע מהו הטעם של מצווה זו. 'החכם מכל אדם' , שלמה המלך, למד וחקר את התורה כולה, וכשהגיע למצוות פרה אדומה וניסה למצוא את ההסבר, הטעם של מצווה זו, אמר: ” כָּל זֹה נִסִּיתִי בַחָכְמָה, אָמַרְתִּי אֶחְכָּמָה וְהִיא רְחוֹקָה מִמֶּנִּי”, (קהלת ז,כג) אומר המדרש ששלמה המלך למד וידע את כל התורה כולה. אך כאשר הגיע לפרשת פרה אדומה, לא הצליח להבינה ואמר זהו סוד שקשה ללמוד ולהבין לעומקו. פעם שמעתי ממורי הרב אורי שרקי שליט''א, כי אין להבין מדברי שלמה המלך שאנחנו פטורים מללמוד את המצווה ולנסות להבין את טעמה. אבל גם כשמצאנו איזה טעם , מצאנו תשובות לשאלות, צריכים אנחנו לזכור שהדברים הם פנימיים ועמוקים יותר ממה שאנחנו חושבים. שלמה המלך לא הצליח להבין את המצווה לעומק. הרי הוא אמר זאת בעצמו. לכן ;עלינו להיות בעלי ענווה ולדעת שגם אנחנו לא יכולים להבין כל דבר לעומקו ובמיוחד במצווה זו כי אין לדבר סוף. לחיים האישיים שלי לימוד תורה הוא דבר שאין לו סוף, וחשוב לדעת שמעבר ללימוד ההלכה של המצוות יש ללמוד את טעמי המצוות . התורה מלאה בעושר רוחני עצום שאין לו סוף. צריך לדעת שהדבר נכון גם לגבי החיים בכלל. עלינו להתבונן על חיינו , על המידות שלנו, במה היינו טובים היום ובמה אפשר להשתפר יותר. להחכים ולראות מה עלינו לעשות כדי להתקדם ולהיות טובים יותר... בחיים , יש תקופות שמחות ולעיתים תקופות פחות שמחות.
בדרך כלל , כאשר אנחנו בתקופה פחות קלה בחיים, אנחנו עושים יותר חשבון נפש , ושואלים את עצמנו: מדוע זה קרה לי, בעקבות מה? יש אנשים שיגידו תגיד הכל לטובה וזהו, אל תשאל שאלות תסמוך על ה'. בוודאי שהכל מה' יתברך וה' אוהב אותנו ומכל אתגר אנחנו צומחים וגדלים. אבל האם זה אומר שאנחנו פטורים מלבדוק את עצמנו ולעשות חשבון נפש? לדעתי עלינו ללמוד מדברי שלמה המלך גם לעניין הזה. החובה ללמוד לעומק, ולהתבונן על החיים שלנו היא תמידית, אבל גם אם אנחנו בטוחים שמצאנו את התשובה , עלינו לדעת שיש סיכוי שלא להכל נמצא את התשובה, או את התשובה במלואה, להמשיך להתבונן ולזכור שמי שמנהיג ומוביל את העולם, נמצא ועושה את הכל לטובתנו. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ה' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם. לעילוי נשמת מורנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל להבדיל לרפואת מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן

להחכים באמת