לצפות לישועה, באמת.

פרשת בשלח התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה קרה לכם פעם, שהחלטתם שאתם רוצים להשתנות, לעשות שינוי לשפר משהו בחיים שלכם.
ואז שניה אחרי שבחרתם שאתם עושים משהו בעניין, פתאום משהו עוצר אתכם.
אתם אומרים לעצמכם ''אין לי לסיכוי להצליח'', זה הולך להיות קשה, ואין לי שום סיכוי לעבור את הקשיים שהולכים להיות לי בדרך... מפרשת השבוע בפרשה בני ישראל יוצאים ממצרים, סוף סוף, אחרי 210 שנים, טועמים את טעם החופש. רק שפתאום...
מולם ניצב ים, וה' מסמן להם שעליהם ללכת קדימה, פנימה למים... ''אבל הוא סגור, אנחנו נטבע...''
לא רק זה, פרעה וכל צבא מצרים מגיעים מאחורה...מה עושים עכשיו?! ה' עונה למשה תשובה שאולי בהתחלה נראית מפתיעה: וַיֹּאמֶר ד' אֶל מֹשֶׁה מַה תִּצְעַק אֵלָי דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְיִסָּעוּ: שמות פרק יד, טו מהי בעצם האמירה הזאת?
עכשיו עליכם יהיה לעשות את הצעד הראשון בשביל לגאולה. וכמאמר חז''ל לא נבקע הים אלא בזכותו של מעשהו של נחשון. וזה קרה ממש כאשר נחשון כבר היה מתקשה לנשום.
נחשון מלמד אותנו, שלעבוד את ה' זה לא רק כאשר נוח והכל מסתדר לנו בראש.
נחשון היה עם אמונה שלמה בה'.
הוא הבין שזאת המשימה כרגע, ולא התלונן,הוא הבין שבגאולה ועזרה מה' זוכים לא רק ע''י תפילות, אלא גם צריך לעשות פעולות ומעשים על מנת שהדברים שאנחנו רוצים יקרו. לחיים האישיים שלי תמיד יהיו אתגרים בדרך, כאלו הם החיים השאלה הנשאלת היא, האם אני נותן לאתגרים להפוך למשהו שגורם לי לפחד ולהיות משותק, או שאני מתמודד איתם וממשיך ללכת... יהיו התוצאות ככל שיהיו. חז''ל אומרים שהעם לא החליט מה עליו לעשות מול הים וכל קבוצה נהגה אחרת (לא אגע בכל הדעות שמופיעות במדרש) קבוצה 1 – ה' הוא המושיע בקריעת ים סוף:
לנו אין כוחות אנחנו רק בני אדם, אני מפחד. אני אתפלל לנס , ורק הקב''ה יוכל לעזור. כמו שהכה את פרעה ואת מצרים ואנחנו רק יכולנו להתפלל ולהאמין, אין לנו מה לעשות יותר... אנחנו כיום
לפעמים האדם יכול לומר לעצמו, לי אין כוח לפעול ומה שאני אעשה באמת לא ישנה. הקב''ה מנהל את העולם, אני אתפלל וה' יחליט. מעבר לכך, אין לי מה לעשות. קבוצה 2- אבדה התקווה בקריעת ים סוף:
היו כאלה שאמרו, אין לנו סיכוי, הים לא יפתח, ולמרות הכל... עדיף לחזור אל פרעה ולהיות עבדים . אין תקווה, עדיף לחיות בפחד ולהיות עבדים, ולא רצו לקחת סיכון בגלל השאיפה שלהם להיות בני חורין. אם הים לא נפתח עד עכשיו, אז כנראה שזה רצון ה'.
אנחנו כיום
כמה פעמים קורה לנו שיש לנו רצון להתקדם להתפתח לשנות משהו, ובפתאום שקשה ויש מכשולים בדרך, נגמרת האמונה.
אנחנו אומרים לעצמנו: 'כנראה שאנחנו לא מסוגלים', כנראה זה לא בשבילנו, מוצאים את כל התירוצים והסיבות לוותר, והופכים להיות עבדים של הפחדים שלנו. לא מוכנים להתמודד. קבוצה שלוש – נחשון בן עמינדב בקריעת ים סוף:
נחשון רואה את כל הרעש שנוצר, שומע את כולם מתווכחים מה צריך לעשות עכשיו? ''נתפלל... נלך חזרה... נלחם... '' . אבל בפנים הוא יודע שיש אמת. ה' אמר לנו להמשיך ללכת, וצריך ללכת עם האמת, גם כשזה קשה (כמובן שחלילה אין הוראה בדבריי לאנשים כיום לצעוד לים). נחשון הסתכל על מעשיו של ה' ורואה כמה ה' שומר על עם ישראל ואוהב אותו. והוא אומר לעצמו, הגיע הזמן לעשות מעשים. תפילה זה חשוב ואין לבטל אותה, אך הקב''ה רוצה מאיתנו גם השתדלות לפעול. אנחנו כיום כמובן שאנחנו מאמינים בה' ונתפלל לכך שיעזור לנו בכל מעשינו גם כאנשים פרטיים וגם כעם. אך נשאלת השאלה , מה עם ההשתדלות שלנו. וזוהי משמעות דבריו של ה' אל משה.
'מה תצעק אליי' , לפעמים המעשים וההשתדלות של האדם, בעולם הזה חשובים לא פחות מהתפילות עצמם. ''דבר אל בני ישראל ויסעו!

אתם רואים מחסום, מכשולים בדרך ,
אל תחששו ... תמשיכו הלאה, אני בא אתכם. הדברים נכונים גם כאומה, כעם.
יותר מאלפיים שנה חיכינו לגאולה ולישועה, היו כאלה שעלו לארץ ישראל ופעלו, אך לא רוב עם ישראל. היו כאלה 'נחשונים' שקפצו למים, שלא היו תמיד נראים חלק מהצדיקים שבדור, אך ה' סייע וקרע בפניהם את הים, וזכינו בעזרת ה' ומעשיהם להקים מדינה לתפארת. אנו רואים את קיבוץ הגלויות, ואת ההתקרבות אל התורה והחיבור אל הרוח שבעז''ה ילך ויפרח ובעז''ה נזכה גם לגאולה השלימה במהרה. ונסכם,
אדם שבאמת רוצה שינוי, אדם שבאמת רוצה גאולה,
לא מתעסק בלמצוא מה לא טוב, לא מתרכז בקשיים ונותן להם לעצור אותו,
לא מתעסק רק בתפילה, ובטח שלא באיבוד התקווה שביכולותו לגרום לשינוי לקרות (כמובן בעזרתו של ה').אלא גם שקשה, הוא מתפלל ועושה, לא מתייאש ולא מוותר. אז מי אנחנו, עבדים לפחד וחוסר התקווה או אנשי אמונה כאלו שמצפים לישועה, באמת שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם.
ולחיזוק רוחם ועוזם של תושבי הדרום היקרים. 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה | מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר בתוך שאר חולי עמו ישראל.

רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן קבוצת ווצאפ :
''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

לצפות לישועה, באמת.