top of page

מנהיגות אמיתית

פרשת מקץ התשפ''ב | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע שלום לכולם, השבת נקרא בבתי הכנסת את פרשת מקץ, הפרשה העשירית בחומש בראשית. יהודה מגלה סימני מנהיגות, לא בפעם הראשונה ולא בפעם האחרונה. האחים חוזרים, לאחר שיוסף הצליח בתרגיל וגרם להם לחזור לארץ כנען ולהביא את בנימין איתם. והאחים חשים שכל האסונות האלה קורים להם בגלל מה שעוללו ליוסף. ראובן, הבכור במשפחה, שהעלה את הרעיון להוריד את יוסף אל הבור במקום להורגו, מתערב שוב ואומר לאביו: "אֶת־שְׁנֵ֤י בָנַי֙ תָּמִ֔ית אִם־לֹ֥א אֲבִיאֶ֖נּוּ אֵלֶ֑יךָ תְּנָ֤ה אֹתוֹ֙ עַל־יָדִ֔י וַאֲנִ֖י אֲשִׁיבֶ֥נּוּ אֵלֶֽיךָ" בראשית מב, לז ומהי תגובת יעקב? "וַיֹּ֕אמֶר לֹֽא־יֵרֵ֥ד בְּנִ֖י עִמָּכֶ֑ם כִּֽי־אָחִ֨יו מֵ֜ת וְה֧וּא לְבַדּ֣וֹ נִשְׁאָ֗ר וּקְרָאָ֤הוּ אָסוֹן֙ בַּדֶּ֙רֶךְ֙ אֲשֶׁ֣ר תֵּֽלְכוּ־ בָ֔הּ וְהוֹרַדְתֶּ֧ם אֶת־שֵׂיבָתִ֛י בְּיָג֖וֹן שְׁאֽוֹלָה" בראשית מב, לח מדוע יעקב לא מקבל את הצעתו של ראובן? מסבירים חז''ל כי יעקב מזהה שאין כאן ערבות ולקיחת אחריות אמיתית. חז''ל מסבירים את עמדתו של יעקב, ושואלים את השאלה: מה ראובן חושב לעצמו - שאכפת ליעקב רק מבנימין אבל לא אכפת לו מה קורה עם הנכדים שלו, בניו של ראובן?! ראובן כביכול לוקח את האחריות על עצמו, אך למעשה מי שעתיד לשלם את המחיר הוא שני בניו ולא הוא בעצמו. זוהי אינה אחריות של מנהיג. לעומת זאת, יהודה מחכה. חז"ל מסבירים שהוא אינו מדבר מיד כפי שעשה אחיו ראובן, אלא מחכה לזמן המתאים. וְהָרָעָ֖ב כָּבֵ֥ד בָּאָֽרֶץ... וַיֹּ֨אמֶר יְהוּדָ֜ה אֶל־יִשְׂרָאֵ֣ל אָבִ֗יו שִׁלְחָ֥ה הַנַּ֛עַר אִתִּ֖י וְנָק֣וּמָה וְנֵלֵ֑כָה וְנִֽחְיֶה֙ וְלֹ֣א נָמ֔וּת גַּם־ אֲנַ֥חְנוּ גַם־אַתָּ֖ה גַּם־טַפֵּֽנוּ. אָֽנֹכִי֙ אֶֽעֶרְבֶ֔נּוּ מִיָּדִ֖י תְּבַקְשֶׁ֑נּוּ אִם־לֹ֨א הֲבִיאֹתִ֤יו אֵלֶ֙יךָ֙ וְהִצַּגְתִּ֣יו לְפָנֶ֔יךָ וְחָטָ֥אתִֽי לְךָ֖ כָּל־הַיָּמִֽים בראשית מג, א–ט יהודה, בניגוד לראובן אחיו, מתייצב ומוכן לקחת אחריות אמיתית. איפה ההבדל? לפי הצעתו של יהודה, מי שישלם את המחיר במקרה של תקלות יהיה אך ורק יהודה בעצמו, והוא מוכן לשלם על כך גם במחיר עולם הבא שלו. כאשר יעקב רואה ערבות כזאת, הוא מוכן לתת את בנימין בידיו של יהודה. אחריות וערבות כזאת, כמו של יהודה, היא זו שמתאימה למלך ישראל שיצא משבט יהודה, ובעזרת ה' במהרה בימנו גם למלך המשיח. לחיים האישיים שלי האם אנחנו חשים באחריות המוטלת על כתפינו? יהודה היה מוכן לסכן את הכל בשביל אחיו, אבל מה איתנו? כמה פעמים כאשר ראינו חבר שצריך עזרה, הייתה לנו תחושת האחריות כלפיו, עצרנו את כל הדברים האישיים שלנו וניגשנו לעזור לו? אם זה בכיתה, במשפחה , אם זה ברחוב, אם זה רכב שתקוע בצד הכביש? האם אנחנו באמת ערניים לכל המתרחש מסביבנו? כאשר אנחנו מגלים אחריות כלפי אדם מסוים, או כלפי מקרה מסוים, עלינו לשאול את עצמנו: מה גורם לנו לעשות זאת?
ההבנה שזו היא משימתנו ואנחנו יכולים לעשות זאת כעת בצורה הטובה יותר? או כי לא נעים שיראו שלא עזרנו? ואולי יותר מזה – אנחנו מחפשים שיאמרו לנו יישר כוח, כל הכבוד לך, אין כמוך?... יהודה, ובניו אחריו, נבחרו להיות מנהיגי העם, ולא סתם. מלך אמיתי לא מחפש את כבודו האישי. מלך אמיתי רוצה את טובת הכלל, וחש אחריות מלאה כלפי הסובבים אותו. הדבר ממשיך לאורך הדורות בשבט יהודה, ועובר אל נחשון בן עמינדב, שקפץ אל המים וקרע את הים, ואל דוד המלך, שלא כבודו האישי היה בראש מעייניו. כאשר דוד שמע את ליצני הדור אומרים "מתי ימות זקן זה ונבנה את בית המקדש" (שהרי ידוע שבית המקדש לא נבנה בימי דוד), הוא הלך וכתב את מזמור התהילים "שמחתי באמרים לי בית ה' נלך"! במקום להרגיש שכבודו נפגע, הוא הרגיש שכבוד ה' גדל. לא מלכותו האישית עניינה אותו, כי אם מלכות ה' בעולם. ואסיים בשאלה, עד כמה אנחנו חשים באחריות להמשיך את מורשתנו היהודית בארץ ישראל לאחר שזכינו להקים את מדינת היהודים המיוחלת, שעליה חלמנו ולה חיכינו? עלינו לזכור גם את האחריות הזאת, דווקא בימי חנוכה. המלחמה מול היוונים הייתה לא ברמה הקיומית, היוונים לא רצו להרוג אותנו, אם היינו מסכימים לאבד את זהותנו, ליוונים לא הייתה עימנו כל בעיה. לעם ישראל יש חג אחד בתקופה זו, חג החנוכה. ראש השנה שלנו חל פעם אחת בשנה – בחודש תשרי, ואסור לנו לתת לשום דבר לבלבל אותנו. שמירת הזהות היא בעצם השמירה על המשך קיומו של העם היהודי, ואת האחריות על כל אחד ואחת מאיתנו לקחת על עצמנו דווקא בימים אלה של חג החנוכה. שבת שלום חודש טוב וחנוכה שמח! דוד ספיאשוילי _ _________________________________ הפינה מוקדשת להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם לעילוי נשמת
מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל אבי היקר שמואל בן שלום חיים ז''ל **** להבדיל* *** לרפואת אלעד בן ג'וליה בתוך שאר חולי עמו ישראל כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

מנהיגות אמיתית
bottom of page