מעשה האל ומעשה האדם

אימון עצמי|מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי|פרשת תזריע
'שבת החודש' התשע''ט מעוניין בדבר תורה על פרשת החודש? לחץ כאן מפרשת השבוע בפרשת השבוע, מופיעה מצווה חשובה, אולי אחת המצוות החשובות ביהדות, מצוות ברית המילה אותה עושים לתינוק בן שמונה ימים. במדרש תנחומא מסופר כך:
(בתרגום חופשי) שאל טורנוסרופוס הרשע את רבי עקיבא: אלו מעשים נאים, של הקדוש ברוך הוא או של בני האדם ?
עונה לו רבי עקיבא: מעשה בני האדם... שואל טורנוסרופוס: מדוע אתם עושים ברית מילה?
עונה לו רבי עקיבא: כבר ידעתי לאן אתה חותר, ולא סתם עניתי לך כך בשאלה הקודמת. רבי עקיבא מראה לטורנוסרופוס שיבולים וכיכרות לחם, ושואל אותו: אלו( =החיטים) מעשה הקדוש ברוך הוא, ואלו (=ככרות הלחם הם מעשה ידי אדם) מה יותר משובח וטוב? עונה טורנוסרופוס: אם הקב''ה רוצה שהתינוק יהיה מהול, למה הוא אינו נולד כך?
אמר לו רבי עקיבא: תתחיל מההתחלה, תשאל מדוע התינוק נולד מחובר לאימו ויש צורך בחיתוך חבל הטבור. מדוע על זה אינך שואל?! השיחה ביניהם מסתיימת בכך שרבי עקיבא מסביר לו שהמצוות נועדו לצרף בהם את ישראל. פירוש אמירה זאת, אנו מצטרפים (שותפים לקב''ה) בתהליך הבריאה. עד כאן דברי המדרש. אמירה זאת של טורנוסרופוס כנגד מצוות ברית המילה, היא נפוצה גם כיום בקרב המתנגדים לקיום המצווה. אך ב''ה עם ישראל נשאר מחובר למסורת ושומר על יחודו, וגם אלו ''הרחוקים מתורה ומצוות'', שומרים על מצוות ברית המילה באהבה ובשמחה. לחיים האישיים שלי המדרש שעליו דיברנו אינו עוסק רק בברית המילה. הוא עוסק במהות תפקידו של האדם בעולמו, בעולם אותו ברא האל. הרומאים האמינו בכך שהאדם צריך לקבל את גזירת המציאות כמו שהיא, אין מקום לאדם לשנות את המציאות. לפי שיטתם, כאשר אתה רואה אדם עני אין לך למה לתת לו צדקה ולגמול אתו חסד, כי זהו רצון האל. אחרת, האל היה דואג לכך בעצמו שלא יהיה עני (ישנו שיח בין רבי עקיבא לטורנוסרופוס גם בעניין הזה). עלינו לשאול (את עצמנו גם): האם על האדם לקדש את הקיים,את המציאות בה הוא חי, גם אם המצב הוא בעייתי ולא טוב. או שעליו לעמול , להתאמץ וליצור שינוי. זאת כמובן במטרה לשנות את המציאות בה הוא חי, וע''י כך להפוך את העולם לטוב יותר? בעצם, המחלוקת היא האם יש מקום לאדם לעמול ולשנות את המצב או עליו לקבל את הגזרה.
היהדות באה ואומרת: אל תתייאש! העולם תמיד יכול להיות טוב ברמה האישית והכללית ואנו כבני אדם משימתנו לעשות ולפעול. להיות בעשייה מתמדת. ואם נחזור לחיטים וכיכרות הלחם המופיעים במדרש. ברור לכולנו שנעדיף לעמול לטחון קמח ולהכין דברים טעימים יותר. כך גם עלינו לחשוב ולעשות בכל מעשינו בעולם. ולא רק במה שגורם לנו עונג פיזי כמו ארוחה טעימה יותר. הקב''ה ברא את העולם ונתן לנו את הכלים לשכלל אותו ואת המציאות כולה! אפשר לומר שאנחנו אפילו מצווים לעשות כך הרי בתורה נאמר: ''אשר ברא אלהים לעשות'' - אנחנו שותפים למעשה האל. ה' ברא את העולם באופן כזה שנפעל בו, נקדם אותו ולא נהיה חסרי תקווה ומעש בו. שנזכה לקיים את שליחותנו בעולם. לתקן עולם במלכות שדי הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם. לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל 🕯 שחינך את תלמידיו לתקווה גדולה באנשים ובעולם ולעשייה תמידית מתוך דאגה לכלל. להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי'' קישור כל שבוע קישור כל שבוע קישור כל שבוע
לחצו על האייקון והצטרפו לקבוצת הווצאפ.
קבוצה ללא הודעות ספאם

מעשה האל ומעשה האדם