נפלת ,קח אחריות, תקום!

פרשת בראשית התש''פ | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה בסימנא טבא מפרשת השבוע בפרשתנו מופיע אחד האירועים המפורסמים ביותר בתורה ובתנ''ך כולו והוא, סיפור אדם הראשון בגן עדן.
הקב''ה מודיע לאדם הראשון כי הוא רשאי לאכול מכל העצים אשר בגן עדן אך לא מ''עץ הדעת טוב ורע''. בהמשך מסופר לנו על חווה אשתו ואותו 'נחש ערמומי', ששכנע אותה במילותיו לאכול מן העץ ולבסוף אוכלים שניהם.
כאשר הם אוכלים מפרי עץ הדעת (כן, זה לא היה תפוח כמו שכולם חושבים), נפקחים עיניהם והם רואים את המציאות פתאום בצורה שונה. התורה מספרת שהם נראו עירומים, כאשר הכוונה עירומים מהרוחניות העזה שעטפה אותם.
הם מתחבאים מפני ה' והוא קורא לאדם ושואל את אדם הראשון שתי שאלות. הראשונה מורכבת ממילה אחת ויחידה... ''וַיִּקְרָ֛א ה֥' אֱלֹהִ֖ים אֶל־הָֽאָדָ֑ם וַיֹּ֥אמֶר ל֖וֹ אַיֶּֽכָּה'' היכן אתה? (שאלה מוזרה, האם ה' אינו יודע היכן הוא?)
אדם הראשון משיב לו כי הוא שמע את קול ה' מתהלך בגן והתחבא ממנו. שאלה שניה שאדם הראשון נשאל ע''י ה' האם אכלת מ'פרי עץ הדעת טוב ורע'?, משיב לו אדם הראשון: וַיֹּ֖אמֶר הָֽאָדָ֑ם הָֽאִשָּׁה֙ אֲשֶׁ֣ר נָתַ֣תָּה עִמָּדִ֔י הִ֛וא נָֽתְנָה־לִּ֥י מִן־הָעֵ֖ץ וָאֹכֵֽל: נסביר מתחילת הדברים: מה פירוש השאלה 'אייכה'? מסביר המדרש,שאדם הראשון לפני החטא היה בדרגה רוחנית כל כך גבוהה שהבריות החשיבו אותו כמנהיג העולם. וכאשר ה' שואל אותו איפה אתה, הכוונה היא בוא וחזור לדרגה הרוחנית שבה היית, חזור בתשובה. ה' לא יודע שהוא אכל? מטרת השאלה הייתה, רמיזה להזדמנות שה' נותן לו לקחת אחריות ולתקן את מעשיו. מה אדם הראשון עושה עם הזדמנות זו? וַיֹּ֖אמֶר הָֽאָדָ֑ם הָֽאִשָּׁה֙ אֲשֶׁ֣ר נָתַ֣תָּה עִמָּדִ֔י הִ֛וא נָֽתְנָה־לִּ֥י מִן־הָעֵ֖ץ וָאֹכֵֽל: שלא נטעה,
אדם הראשון לא מאשים את האישה. אלא הוא מאשים את הקב''ה בעצמו. נתרגם את הדברים בלשוננו: 'אתה נתת לי אותה והיא גרמה לי לאכול!' במקום לקבל אחריות על מעשיו הוא גם כופר בהכרת הטוב לה' יתברך על כך שלא נתן לו לחיות בבדידות, ''לא טוב היות האדם לבדו''. מסביר מרן הרב קוק זצ''ל כי זה היה חטאו כפירה בהכרת הטוב, וכפירה באחד מיסודות האמונה, בבחירה החופשית. מדוע,?
אם הוא צדק, לא היה כאן ניסיון ולא חטא, משום שיוצא מהדברים שה' הוא זה שכפה אותו לאכול. אם האדם לא מבין שיכולת הבחירה והשליטה במעשיו היא שלו, הוא בעצם לא מאמין ביכולת שלו לתקן ולהפוך את חייו לטובים יותר. הגירוש מגן עדן היה לאחר האכילה מהעץ כי אם לאחר אמירותיו של אדם הראשון ובריחתו מלקיחת האחריות. ובחיים האישיים שלי. החיים מלאים בטוב, ולעיתים צצים ניסיונות ואנו מגיעים לשלבים בהם אנו נקראים לבצע שיקול דעת ולהחליט מה לעשות וכיצד עלינו לנהוג. לקיחת אחריות היא אינה רק לקבל על עצמי מעשה טוב, או להתגייס למשימה מיוחדת. לקיחת אחריות היא גם להודות כאשר לא הצלחת, טעית, חטאת. הרמב''ם בספרו, ספר המצוות אינו מונה את התשובה כאחת מתרי''ג. אבל כן אומר שכאשר אדם חוזר בתשובה ישנו מצווה שעליו לעשות והיא להתוודות על מעשיו. באמירת הווידוי האדם לוקח אחריות על מעשיו ואומר חטאתי, אני זה שביצע את החטא. אם איני מודע לכך שאני זה שאחראי על מעשיי, כיצד אני יכול להתחיל תהליך של תיקון? עלינו ללמוד כי אסור לנו לפחד לקחת אחריות על מעשינו, ואסור לנו גם לפחד מלהתייצב מול אתגרים מחשש שניפול בדרך. גם אם נופלים ועושים טעויות, אסור לנו להתייאש ולתרץ תירוצים. אם נפלנו בדרך, אל לנו לחפש אשמים. אלא לקחת אחריות, להבין, מדוע נפלנו, לקום ולהמשיך הלאה ולעלות מעלה מעלה. ככה נוכל להפוך את העולם הזה לעולם טוב יותר ואת עצמנו לאנשים טובים יותר. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל שחינך ללקיחת אחריות אישית ועבודת המידות תמידית להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון
הי''ו. בתוך שאר חולי עמו ישראל. כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

נפלת ,קח אחריות, תקום!