סוד הייחוד והיחד | הדרך לאחדות אמיתית והשראת שכינה

פרשת ויחי התש''ף | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע בפרשת השבוע שלנו, יעקב סוף סוף נפגש עם יוסף בנו, ובסוף ימיו מבקש להיפרד מבניו ולהעניק את ברכתו לבניו. וַיִּקְרָא יַעֲקֹב אֶל בָּנָיו וַיֹּאמֶר הֵאָסְפוּ וְאַגִּידָה לָכֶם אֵת אֲשֶׁר יִקְרָא אֶתְכֶם בְּאַחֲרִית הַיָּמִים: בראשית מט,א חז''ל במדרש אומרים כי יעקב מבקש את ברכת ה' במעמד זה, שה' ילווה את בניו בהמשך דרכם עד סוף הדורות, ידועים הדברים כי השכינה שורה בציבור. האחדות היא הכלי לקבלת ברכת ה'. אבל באיזה אופן ניתנות הברכות? בסיום הדברים נאמר כָּל אֵלֶּה שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵל שְׁנֵים עָשָׂר וְזֹאת אֲשֶׁר דִּבֶּר לָהֶם אֲבִיהֶם וַיְבָרֶךְ אוֹתָם אִישׁ אֲשֶׁר כְּבִרְכָתוֹ בֵּרַךְ אֹתָם: בראשית מט,כח אם הייתה אסיפה ונאמר ויברך אותם אז למה אִישׁ אֲשֶׁר כְּבִרְכָתוֹ בֵּרַךְ אֹתָם? מה משמעות התוספת הזאת? מדוע לא מסתפקת התורה באמירה של ויברך אותם או ויברכם וגמרנו? יעקב בא ללמד אותנו בעצם מהי אחדות אמיתית. כאשר האדם לבד זה לא חכמה להיות צדיק, אבל כאשר מתאספים יחד, כל אחד רוצה להראות את המיוחדות שבו וכל אחד חושב שהוא הטוב ביותר וכולם צריכים להיות כמותו. לעומת זאת, כאשר יעקב מברך אותם, הברכה נאמרת לכל אחד מהשבטים, מהבנים. כל בן מקבל את הברכה המתאימה לו. המתארת את המיוחדות שבו, ואינה מבטלת אותה למישהו אחר. ועל בסיסה מברך יעקב את בניו לגבי ההמשך. האחדות האמיתית נותנת לכל אחד מקום, ולא מבטלת אף אחד. לעיתים צריך קצת איזונים אבל לא איבוד זהות. לכן גם יעקב מברך ''איש אשר כברכתו''. מתוך השמירה על המיוחדות של כל אחד מהשבטים יכולה להיות ''אסיפה'', ''האספו'' . כל אחד הוא עולם מלא, ויחד כולם חלקים בפאזל שנקרא בניו של יעקב אבינו ,עם ישראל כולו. "יחד שבטי ישראל" בתוך היחד יש מקום לכל אחד מהשבטים, לכל שבט יש את הזהות שלו ואת התרומה שלו לעם כולו. החיים האישיים שלי תדמיינו לעצמכם, שאתם בהופעה ועל הבמה יושבים לא פחות ממאה נגנים. אתם כולם מתרגשים ואומרים לעצמכם, ההופעה הזאת הולכת להיות מעניינת ומרגשת נורא.
כאשר התזמורת מתחילה לנגן, אתם המומים!!!
כל הנגנים מנגנים את אותם תווים בדיוק, אין קולות בנגינה, זה משעמם! מוזיקה נעימה נוצרת מכך שכל אחד מהנגנים מנגן קול, תוויים שונים, אבל על פי סדר והגיון, וכך נוצרת מוזיקה נעימה לאוזן. איך זה קשור לחיים אבל באמת?
אתה וכל מי שנמצא בעולם יש לו מנגינה מיוחדת. לכל אחת ואחד יש שם , אישיות ונשמה משלו. אך עלינו לזכור שעל מנת ליצור אפשרות אחדות באין אנשים אין צורך שכולם יהיו אותו הדבר וינגנו את אותה מנגינה, זה משעמם וזה לא נכון. כי כך כל אחד מאבד את הזהות שלו. והמנגינה הזאת לא אמיתית והיא משעממת. לדעתי, זה אחד הדברים שמלמד אותנו יעקב אבינו בברכתו לבנים.
הוא בעצם אומר להם, אל תתחרו אחד בשני. משום שלכל אחד יש את תפקידו. והברכה יכולה להיות כאשר כול אחד נותן מקום לשני בעולם, ושמח בהצלחתו. אומרים בעלי החסידות, שכאשר יעקב אומר לבניו, התאספו, הכוונה להיטהרו (טהרו עצמכם).
תוציאו את הגאווה מהלב, תלמדו לתת מקום אחד לשני. כי במצב שכל אחד יעשה זאת, הברכה של כל אחד ממכם תשפיע על כולכם ביחד, ועל העולם כולו. אז במקום לחשוב איך אני יותר טוב מהחבר שלי? בואו נחשוב איך אני הופך להיות אדם טוב יותר. מברר עם עצמי, את הדברים הטובים שבי, ואת מה אני צריך לשפר, במה אני צריך לאזן את עצמי. במה אני טוב ובמה אני יכול לתרום יותר טוב. ותחרות על חשבון האחר, אין צורך. לבורא עולם יש שפע ברכה טוב להוריד לעולם. ובשביל לזכות בברכה הזאת צריכים להוריד את הגאווה ולהיות בענווה, לזכור שאנחנו שליחים שתפקידם לעשות טוב, לעולם כולו ולעצמנו. ונתפלל מתוך ראייה שאנחנו חלק מהמנגינה הנפלאה שנקראת עם ישראל: "לב טהור ברא לנו אלוהים ורוח נכון חדש בקרבנו" כך נהג מו''ר הרב אלישע ושליצקי לומר ולהתפלל. "והאמת והשלום אהבו" שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

סוד הייחוד והיחד | הדרך לאחדות אמיתית והשראת שכינה