קדושה באמת

פרשת אמור התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע שלום לכולם השבת אנו נקרא בעז''ה את פרשת אמור. בחלקה השני של הפרשה מופיעים החגים וביניהם ימי ספירת העומר. ברוך ה' אנחנו ממשיכים שלב אחרי שלב בימי ספירת העומר, ומתקדמים בהכנות ובעבודת המידות שלנו , לקראת יום קבלת התורה. בפרשת השבוע שלנו מופיע הפסוק הבא "קְדֹשִׁים יִהְיוּ לֵאלֹהֵיהֶם וְלֹא יְחַלְּלוּ שֵׁם אֱלֹהֵיהֶם ... וְהָיוּ קֹדֶשׁ". ויקרא פרק כא, ו הפעם , בניגוד לפרשה בשבת שעברה ה' מצווה במיוחד גם את הכהנים להיות קדושים.
נשאלת השאלה מדוע הם צריכים להיות מצווים על כך? הרי כולנו קיבלנו את המצווה הזאת בפרשה שעברה, לא כך? נשתדל לענות על כך, ונראה מה אנו יכולים ללמוד ממצווה זו, גם אם אנחנו לא כהנים.
אם נתבונן בפסוק נשים לב שהוא מתחיל בלשון חיובית, בהוראה לכהנים שעליהם להיות קדושים, וממשיך בשלילה, באזהרה לא לעשות חילול ה' . הרי קדוש לא יכול לעשות חילול ה', אז בשביל מה יש בכך צורך? מסביר הנצי''ב מוולוז'ין:
נכון, הכהנים מיוחדים, הרי הם אלו שעובדים במקדש ולא כל העם כולו, לכן אין ספק שהם מיוחדים. אך הם צריכים להיזהר, ומרוב הרצון שלהם להיות קדושים, עליהם לשים לב שבסוף הם לא גורמים לחלול ה'. הנצי''ב מסביר את כוונתו ומוכיח את דבריו על פי פסוק בהפטרה של פרשת השבוע. וּבְצֵאתָם אֶל הֶחָצֵר הַחִיצוֹנָה אֶל הֶחָצֵר הַחִיצוֹנָה אֶל הָעָם יִפְשְׁטוּ אֶת בִּגְדֵיהֶם אֲשֶׁר הֵמָּה מְשָׁרְתִם בָּם וְהִנִּיחוּ אוֹתָם בְּלִשְׁכֹת הַקֹּדֶשׁ וְלָבְשׁוּ בְּגָדִים אֲחֵרִים וְלֹא יְקַדְּשׁוּ אֶת הָעָם בְּבִגְדֵיהֶם: יחזקאל פרק מד, יט כאשר הכהנים יוצאים אל העם ופוגשים אותו עליהם ללבוש בגדים אחרים ולא את הבגדים איתם הם עובדים במקדש. אמנם אלו בגדים של כהן , אבל לא באותו הידור של הבגדים בהם הם עובדים במקדש . זאת על מנת לא ליצור הבדלים אשר מרחיקים ביניהם לבין העם.
את המיוחדות הזאת המתבטאת בפאר של בגדי העבודה , ישמרו לעבודתם במקדש ''קדושים יהיו לאלוהיהם'', זה ימתין לעבודתם שם, ולא להתגאות בו מול העם כולו. את הקדושה והמיוחדות שבהם עליהם להראות מהפנימיות החוצה. על ידי מידותיהם הטובות והענווה הגדולה שצריכה להיות בהם. בגדי פאר יצרו ריחוק, ועליהם להיות חלק מהעם ומחוברים אליו. קדושה באמת, מתחילה בענווה, וכאשר ישנה ענווה יש אחדות אמיתית. על הכהנים לזכור זאת. להיות מלאי ענווה כאלה שלא יוצרים ריחוק ביניהם לבין שאר העם אלא מחוברים ושייכים... חינוך העם לקדושה באמת , יבוא מתוך ענווה אמיתית ודוגמא אישית, ולא מתוך שום דבר אחר. בחיים האישיים שלי בימי ספירת העומר, אנחנו נמצאים בהתקדמות ובהתרגשות גדולה. בניגוד לשאר הפעמים בהם אנחנו רגילים לספור את הימים לקראת אירוע שאנו מחכים לו ובדרך כלל סופרים כמה ימים עוד עלינו לחכות... בכל אחד מעם ישראל יש קדושה, ונכון לא דומה כהן ללוי, ולוי לישראל. יש תפקידים, אך האם התפקידים צריכים לגרום לגאווה ולרדיפה אחר כבוד? מידת הענווה היא היסוד לקדושה. וכמו שאמרנו בשבוע שעבר, אל הקדושה מגיעים מתוך החיבור לחיים אל האנשים שמסביבנו, ולא מתוך יצירת ריחוק והרצון שלי להראות כמה אני מיוחד יותר מהשני. להיות אדם בעל ענווה , זה לא אומר שאסור לי להיות טוב במשהו או להיות מיוחד. הפוך תהיה מיוחד ותמשיך להיות טוב בדברים שאתה טוב בהם, מיוחד בהם. אבל אל תגרום לאחרים להרגיש פחות מיוחדים ופחות טובים ממך. תהיה חלק מכולם, אל תתנשא אל תתנשא על אחרים .
כשצריך לעזור במשהו שאתה יודע שאתה טוב בו, תציע. את עזרתך, זה מעולה!
הגאווה היא זו שעלולה להביא לאותו חילול ה' שעליו דיבר הפסוק. לכל אחד יש את התפקיד שלו וכל אחד מאיתנו הוא חלק מפאזל שלם שנקרא 'עם ישראל'. אז נלמד מהכהנים: כמו שהם יכולים וצריכים ללבוש את בגדי העבודה, רק בתוך המקדש. ככה נדע לומר לעצמנו ולהזכיר לעצמנו כמה אנחנו מיוחדים ומהם הדברים שבהם אנחנו חזקים וטובים בהם. ומצד שני כמו שהכהנים לא מבליטים המיוחדות שבהם עם בגדי העבודה מחוץ למקדש, ככה גם אנחנו נדע להיות בענווה, מתוך רצון לאהבה ואחדות בין כולנו. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל ---------------------------------------------------------------------------------------------- הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם. ולחיזוק רוחם וכוחם של כל צוותי הרפואה בבתי החולים , במגן דוד אדום ושאר הארגונים, שעובדים ומסכנים את עצמם בשבילנו. לעילוי נשמת מורנו האהוב הרב אלישע ושליצקי זצ''ל שדברים אלו הם מתורתו ממש להבדיל לרפואת מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן להדפסה או לשמירה כקובץ לחצו

קדושה באמת