top of page

חודש אדר

משנכנס אדר מרבין בשמחה ( בבלי, תענית כט..)

חודש בדקה

לפניכם סרטון קצר, אשר מלמד אותנו על אירועים היסטוריים חשובים אשר קרו לעם ישראל במהלך חודש זה,ועל חגים ומועדים אותם אנו חוגגים כיום על פי החודש העברי.

צפיה מהנה

כל הזכויות על הסרטון שמורות לערוץ מאיר לילדים  

חודש בדקה

מענייני חודש אדר

מענייני חודש אד

חודש אדר הוא החודש השישי לפי מניין חודשי השנה והחודש השניים עשר והאחרון לפי סדר חודשי השנה אשר מופיע בתורה. בכל מספר שנים קורה משהו מיוחד בחודש זה, ונוסף לנו חודש הנקרא אדר ב'. כאשר זה קורה, שנה זו נקראת 'שנה מעוברת'. 
חודש אדר הוא תמיד יהיה חודש חסר. זה אומר שהוא יהיה בן עשרים ותשעה ימים ויסתיים בתאריך כט באדר,ולאחריו יחול יום ראש חודש אחד. אך בשנה מעוברת חודש אדר א, יש שלושים ימים, ובחודש אדר ב יהיה בן עשרים ותשעה ימים. לאחר חודש מלא חלים שני ימי ראש חודש, ולאחר חודש חסר חל יום ראש חודש אחד.

החודש בלוח השנה העברי

כמו כל חודשי השנה, מקור שם החודש הוא בשפה הבבלית. ישנה מילה נוספת אשר דומה לשם החודש בשפה האכדית אשר פרושה הוא חושך. שם החודש מופיע גם כשם פרטי בתנ''ך: 

וַיִּהְי֥וּ בָנִ֖ים לְבָ֑לַע אַדָּ֥ר וְגֵרָ֖א וַאֲבִיהֽוּד:  (דברי הימים א, ח, ג)

שם החודש והופעתו בתנ''ך

מזל החודש הוא דגים. הדגים נחשבים ביהדות כסמל לברכה וריבוי.

בספר בראשית , כאשר יעקב אבינו מברך את בניו של יוסף הוא משתמש במילים:

 
הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ:

בראשית פרק מח טז

רש''י הקדוש, גדול הפרשנים, מסביר כי הדגים פריונם הוא גדול ורב, ועין הרע אינה שולטת בהם. לכן בחודש אדר יש עניין של שמחה וברכה. שנאמר: ''משנכנס אדר מרבין בשמחה''.

מזל החודש

ימים ואירועים בחודש זה

ימים ואירועים בחודש זה

על פי המסורת, משה רבנו נולד ונפטר ביום ז' באדר. משה נפטר בגיל מאה ועשרים, ועד היום מקום קבורתו לא נודע. אחד ההסברים לכך הוא משום החשש שלא יעלו לקברו ויהפכו אותו כמין אלוה. באופן סמלי, בחרה הרבנות הראשית הצבאית וקבעה את יום זה כיום ההאזכרה לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם אינו ידוע. 

חכמים לימדו אותנו כי כאשר אדם נולד ונפטר באותו היום, הדבר מראה כי מדובר באיש שהוא צדיק במיוחד. וכמובן שאין ספק לגבי צדיקותו הגדולה של המנהיג הגדול משה רבנו. ביום פטירתו, ישנם גדולים וצדיקים הנוהגים לערוך יום צום, אך אין זה מנהג כלל העם.

בעניין פורים: חכמים מלמדים אותנו במדרש, כי המן שמח שבגורלו יצא שהחודש בו יקיים את גזרתו הוא אדר. הסיבה לכך היא הידיעה שמשה רבנו נפטר בחודש זה, ולכן זו תקופה קשה לעם ישראל. אבל מה שהמן הרשע לא ידע, שזהו החודש שבו הוא גם נולד. לכן זהו חודש של אור, ברכה ושמחה לעם ישראל. 

ז' באדר

יום הולדתו ופטירתו של משה רבנו 

נתן אלבז נולד במרוקו בשנת התרצ''ג (1932) ובחר והחליט כי הוא עוזב את מרוקו ועולה לבדו במסגרת עליית הנוער לארץ ישראל בעודו בן 17. במסגרת שירותו בצה''ל, קיבל משימה לפרק רימוני-יד. במהלך המשימה השתחררה ניצרה של אחד הרימונים. נתן, שהבין כי הוא וחבריו נתונים לסכנה, בחר למסור את נפשו ולהיות הנפגע היחידי על מנת להציל את חבריו. לקח את הרימון נשכב עליו ונהרג. 
תהי נשמתו צרורה בצרור החיים,אמן.

ח' באדר

יום נפילתו של נתן אלבז 

הרב צבי יהודה זצ''ל, היה בנו של מרן הראי''ה קוק זצוק''ל, הרב הראשי הראשון לישראל וממשיך דרכו. ראש ישיבת מרכז הרב, ורבם הגדול של אלפי רבנים, ראשי ישיבות ותלמידי חכמים רבים בציונות הדתית. הרב דחף את תלמידיו להיות מעורבים בעשייה למען עם ישראל ומדינת ישראל באופן כללי. השפעתו הציבורית הייתה רחבה מאוד ואנו רואים אותה ממשיכה עד היום, בכל מפעלי הציונות הדתית. בחינוך, בהתיישבות, בצבא ועוד.

יד באדר

יום פטירתו של רבנו הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ''ל

הרב צבי יהודה זצ''ל (מתוך ויקיפדיה).jpg
הלכות חודש אדר

הלכות חודש אדר