top of page

חודש אדר

משנכנס אדר מרבין בשמחה ( בבלי, תענית כט..)

חודש בדקה

לפניכם סרטון קצר, אשר מלמד אותנו על אירועים היסטוריים חשובים אשר קרו לעם ישראל במהלך חודש זה,ועל חגים ומועדים אותם אנו חוגגים כיום על פי החודש העברי.

צפיה מהנה

כל הזכויות על הסרטון שמורות לערוץ מאיר לילדים  

חודש בדקה

מענייני חודש אדר

מענייני חודש אד

חודש אדר הוא החודש השישי לפי מניין חודשי השנה והחודש השניים עשר והאחרון לפי סדר חודשי השנה אשר מופיע בתורה. בכל מספר שנים קורה משהו מיוחד בחודש זה, ונוסף לנו חודש הנקרא אדר ב'. כאשר זה קורה, שנה זו נקראת 'שנה מעוברת'. 
חודש אדר הוא תמיד יהיה חודש חסר. זה אומר שהוא יהיה בן עשרים ותשעה ימים ויסתיים בתאריך כט באדר,ולאחריו יחול יום ראש חודש אחד. אך בשנה מעוברת חודש אדר א, יש שלושים ימים, ובחודש אדר ב יהיה בן עשרים ותשעה ימים. לאחר חודש מלא חלים שני ימי ראש חודש, ולאחר חודש חסר חל יום ראש חודש אחד.

החודש בלוח השנה העברי

כמו כל חודשי השנה, מקור שם החודש הוא בשפה הבבלית. ישנה מילה נוספת אשר דומה לשם החודש בשפה האכדית אשר פרושה הוא חושך. שם החודש מופיע גם כשם פרטי בתנ''ך: 

וַיִּהְי֥וּ בָנִ֖ים לְבָ֑לַע אַדָּ֥ר וְגֵרָ֖א וַאֲבִיהֽוּד:  (דברי הימים א, ח, ג)

שם החודש והופעתו בתנ''ך

מזל החודש הוא דגים. הדגים נחשבים ביהדות כסמל לברכה וריבוי.

בספר בראשית , כאשר יעקב אבינו מברך את בניו של יוסף הוא משתמש במילים:

 
הַמַּלְאָךְ הַגֹּאֵל אֹתִי מִכָּל רָע יְבָרֵךְ אֶת הַנְּעָרִים וְיִקָּרֵא בָהֶם שְׁמִי וְשֵׁם אֲבֹתַי אַבְרָהָם וְיִצְחָק וְיִדְגּוּ לָרֹב בְּקֶרֶב הָאָרֶץ:

בראשית פרק מח טז

רש''י הקדוש, גדול הפרשנים, מסביר כי הדגים פריונם הוא גדול ורב, ועין הרע אינה שולטת בהם. לכן בחודש אדר יש עניין של שמחה וברכה. שנאמר: ''משנכנס אדר מרבין בשמחה''.

מזל החודש

ימים ואירועים בחודש זה

ימים ואירועים בחודש זה

על פי המסורת, משה רבנו נולד ונפטר ביום ז' באדר. משה נפטר בגיל מאה ועשרים, ועד היום מקום קבורתו לא נודע. אחד ההסברים לכך הוא משום החשש שלא יעלו לקברו ויהפכו אותו כמין אלוה. באופן סמלי, בחרה הרבנות הראשית הצבאית וקבעה את יום זה כיום ההאזכרה לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם אינו ידוע. 

חכמים לימדו אותנו כי כאשר אדם נולד ונפטר באותו היום, הדבר מראה כי מדובר באיש שהוא צדיק במיוחד. וכמובן שאין ספק לגבי צדיקותו הגדולה של המנהיג הגדול משה רבנו. ביום פטירתו, ישנם גדולים וצדיקים הנוהגים לערוך יום צום, אך אין זה מנהג כלל העם.

בעניין פורים: חכמים מלמדים אותנו במדרש, כי המן שמח שבגורלו יצא שהחודש בו יקיים את גזרתו הוא אדר. הסיבה לכך היא הידיעה שמשה רבנו נפטר בחודש זה, ולכן זו תקופה קשה לעם ישראל. אבל מה שהמן הרשע לא ידע, שזהו החודש שבו הוא גם נולד. לכן זהו חודש של אור, ברכה ושמחה לעם ישראל. 

ז' באדר

יום הולדתו ופטירתו של משה רבנו 

נתן אלבז נולד במרוקו בשנת התרצ''ג (1932) ובחר והחליט כי הוא עוזב את מרוקו ועולה לבדו במסגרת עליית הנוער לארץ ישראל בעודו בן 17. במסגרת שירותו בצה''ל, קיבל משימה לפרק רימוני-יד. במהלך המשימה השתחררה ניצרה של אחד הרימונים. נתן, שהבין כי הוא וחבריו נתונים לסכנה, בחר למסור את נפשו ולהיות הנפגע היחידי על מנת להציל את חבריו. לקח את הרימון נשכב עליו ונהרג. 
תהי נשמתו צרורה בצרור החיים,אמן.

ח' באדר

יום נפילתו של נתן אלבז 

הרב צבי יהודה זצ''ל, היה בנו של מרן הראי''ה קוק זצוק''ל, הרב הראשי הראשון לישראל וממשיך דרכו. ראש ישיבת מרכז הרב, ורבם הגדול של אלפי רבנים, ראשי ישיבות ותלמידי חכמים רבים בציונות הדתית. הרב דחף את תלמידיו להיות מעורבים בעשייה למען עם ישראל ומדינת ישראל באופן כללי. השפעתו הציבורית הייתה רחבה מאוד ואנו רואים אותה ממשיכה עד היום, בכל מפעלי הציונות הדתית. בחינוך, בהתיישבות, בצבא ועוד.

יד באדר

יום פטירתו של רבנו הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ''ל

הרב צבי יהודה זצ''ל (מתוך ויקיפדיה).jpg
הלכות חודש אדר

הלכות חודש אדר

ארבע פרשיות

שקלים ,זכור ,שבת , החודש

ארבע פרשיות
תענית אסתר

את תענית אסתר אנו צמים ביום יג באדר, זכר לצום שקבעה אסתר במשך שלושת ימים על מנת לבטל את גזרת המן על היהודים. כיום אנו צמים רק יום אחד, ומשך הצום הוא מעלות השחר ועד צאת הכוכבים. רוצים לדעת עוד?מוזמנים לצפות בסרטון.

תענית אסתר

יג באדר

אנו חוגגים את פורים בעקבות הנס אשר התרחש והוא מתואר במגילת אסתר. הסיפור היה בשושן הבירה, אשר בפרס.

התקופה בה הסיפור מתרחש היא לאחר חורבן בית המקדש הראשון והצהרת כורש המפורסמת.

החג נקרא על שם הפור, הגורל, אותו ערך המן על מנת לדעת באיזה חודש הוא יבצע את גזרתו. ב''ה הכל התהפך לטובה. ה' בחסדו  הגדול 'משך בחוטים' מאחורי הקלעים  והגזרה התהפכה וניצלנו מאותה השמדה.

ישנם שני תאריכים לקיום חג הפורים.

  1. יד באדר - מקיימים בכל ערי ישראל והיהודים בעולם כולו את חג הפורים. ערים אלו במונח ההלכתי נקראים, 'ערי הפריזים'.

  2. טו באדר - ביום זה אנו חוגגים את פורים בערים המוקפות חומה מימות יהושע בן נון. בא''י כיום חוגגים בתאריך זה רק בעיר ירושלים.

חג הפורים

היכן ומתי הסיפור התרחש

משמעותו של שם החג

מתי חוגגים

חג הפורים

ארבע מצוות יש לנו בחג הפורים. ארבע מצוות מיוחדות בואו נלמד בקצרה עליהם וכיצד מקיימים אותם.

ארבעת הממים

ארבעת הממים
%25D7%2591%25D7%2597%25D7%2596%25D7%25A8
חדר בריחה-בחזרה לאיראן | לומדים יהות באהבה

חדר בריחה מקוון

"בחזרה לאיראן-המן קם לתחיה"

משחק חשיבתי בסימן פורים 

מומלץ מכיתה ד' ומעלה, אך לא מחייב.

המלצה למורים הרוצים לעשות באופן כיתתי להתנסות באופן אישי לפני כן. מותר ואפשר לשתף בשמחה, תוך שמירה על זכויות יוצרים. של עורך המשחק והאתר. 

המשחק נכתב למטרות חינוכיות בלבד, ללא כוונות רווח בשלב זה. כמו כן הייתה השתדלות רבה לא להשתמש בתמונות שיש עליהן זכויות יוצרים( במידה וקרתה טעות , נא לפנות אליי) חלקן עברו עריכה שלי.

למעגל השנה

חג פורים שמח לכל עם ישראל

bottom of page