top of page

השומר עצמי אנכי | בקרה ושמירה על הגוף והמחשבה

פרשת שופטים התשפ''א | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה עריכה מחודשת-פורסם בתשע''ט לראשונה מפרשת השבוע: שלום לכולם, השבת נקרא יחד בבתי הכנסת את פרשת שופטים, הפרשה החמישית בחומש דברים. פרשתנו פותחת במצווה למנות שופטים ושוטרים על מנת שתהיה מערכת משפט ואכיפת החוק והסדר בכל ערי הארץ. שֹׁפְטִים וְשֹׁטְרִים תִּתֶּן לְךָ בְּכָל שְׁעָרֶיךָ אֲשֶׁר ד' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ לִשְׁבָטֶיךָ וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם מִשְׁפַּט צֶדֶק: דברים טז,יח בסך הכל המצווה הזו היא הגיונית וברורה. חז''ל גם לימדו אותנו שללא מערכת חוק מסודרת, האדם עלול להגיע למצבים מסוכנים בשבילו, והחברה עלולה להיות מקולקלת מאוד. רבי חנינא סגן הכהנים אומר הוי מתפלל בשלומה של מלכות שאלמלא מוראה איש את רעהו חיים בלעו מסכת אבות ג, ב. לחיות במדינה שאין בה מערכת חוקים, וכל אחד יכול לעשות כרצונו, יכול להישמע רעיון נחמד במבט ראשוני, אבל כל בן אדם בריא בנפשו לא באמת היה רוצה לחיות במציאות שכזו.

לחיים האישיים שלי: רבותינו בתורת החסידות לימדו אותנו מתוך פסוקים אלו דבר נפלא.
האדם צריך להשליט חוק וסדר על עצמו, ו'לתת שופטים ושוטרים', בשערי גופו. לא לתת לכל דבר להיכנס אל גופו, אל מחשבתו. לכן גם המצווה נאמרת בלשון יחיד, אל כל אחד ואחת מעם ישראל. השערים שבגופנו הם : העיניים, האוזניים, האף והפה. העיניים : דרכן הדברים עליהם האדם מביט ורואה, משפיעים על ההתנהגות שלו והאישיות שלו. כמו כן, הם גם הכלי שדרכו האם יביט על המציאות שסובבת אותו, על חבריו ואפילו על עצמו. לאדם יש יכולת גופנית לסגור את עיניו, לעצום אותן ולהימנע מלהסתכל על דברים שאינם טובים לו. גם אם יש משהו מאוד מסקרן ואז ההתמודדות מאתגרת, הבחירה היא בידיים שלנו. אוזניים: לאלו דברים אני אוהב להאזין, לדיבורים טובים ובונים או שליליים, מהו התוכן במוזיקה והשירים שאני שומע. לאדם יש יכולת לסגור את אוזניו, לא להקשיב לדברים שאינם מועילים וטובים. גם כאן הבחירה היא של האדם. האף : האף מייצג את כח הכעס והרוגז שבא לידי ביטוי דרכו. האם אני עובד על המידות שלי? האם אני שולט ברוחי או חלילה בעל חרון אף - כועס מיידית על כל דבר. הפה : בעזרתו אנו מבצעים שתי פעולות אכילה ודיבור. האם אני אוכל בצורה בריאה? מקפיד שלא לאכול באופן שמזיק לגוף ולנפש? עניין כשרות המזון הוא לא סתם - רבותינו האריכו רבות על כך שמזון האדם משפיע על הנפש ולא רק על הגוף.האם אני מדבר בצורה נקייה ומכובדת? האם אני מודה על מה שאני אוכל. ועוד. אנחנו בחודש אלול, חודש זה הוא השער שדרכו אנחנו עוברים אל תחילת השנה החדשה. רבותינו מלמדים אותנו כי השנה הבאה תראה כפי שנתכונן לקראתה. בעולמנו רבים הדברים המשפיעים מסביב שיכולים להשפיע על האדם. עלינו להיות מושלים , לנהל את החיים מתוך חשיבה והתבוננות אמיתית מהו התוכן של חיינו, מה יכנס אליהם וכיצד הם ייראו. אך חשוב לזכור, כי את הבקרה ואת ההתכוננות הזאת עלינו לעשות מתוך אמונה גדולה בעצמנו, שיש בנו את הכוחות לבחור לעשות את הדברים הנכונים, להביא את עצמנו למקומות טובים יותר, ואם יהיו טעויות בדרך אז גם לתקנם ולהביא את עצמנו חזרה אל דרך המלך. שנזכה להתכונן נכון לשנה טובה ונכונה יותר, שנה שבה יפתחו לנו שערי אורה ושמחה שערי ברכה והצלחה. שבת שלום 🍷
דוד ספיאשוילי
הפינה מוקדשת
להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם לעילוי נשמת
מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל| הרב יהושע צוקרמן זצ''ל
הרב יצחק אידלס זצ''ל | הרב שמעון ביטון זצ''ל | יצחק בן שלום חיים ז''ל | יעקב אג'יאשוילי ז''ל **** להבדיל **** לרפואת אלעד בן ג'וליה בתוך שאר חולי עמו ישראל. כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

השומר עצמי אנכי | בקרה ושמירה על הגוף והמחשבה
bottom of page