לא להתעייף

פרשת "תולדות" התשפ''ב| מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע שלום לכולם ,חודש טוב ומבורך לכל בית ישראל.
השבת נקרא בבתי הכנסת את פרשת תולדות, הפרשה השישית בחומש בראשית . לאחר שזכתה רבקה לפרי-בטן מופיע בפרשה כך: וַיִּתְרֹֽצֲצ֤וּ הַבָּנִים֙ בְּקִרְבָּ֔הּ וַתֹּ֣אמֶר אִם־כֵּ֔ן לָ֥מָּה זֶּ֖ה אָנֹ֑כִי וַתֵּ֖לֶךְ לִדְרֹ֥שׁ אֶת־הֽ': פרק כה פסוק כב חז''ל מסבירים כי רבקה מופתעת כאשר היא רואה שהתינוק שמח ובועט גם כאשר הוא עובר ליד בתי עבודה זרה וגם ליד בתי-מדרשות. בהמשך הסיפור מתברר לאחר שמובן כי מדובר בשניים, אחים, שני אחים תאומים שמתרחש מאבק ביניהם . כל אחד שונה לחלוטין מאחיו. התורה גם מתארת אותם כבעלי אופי יעקב איש תם יושב אוהלים, עשו איש ציד, איש שדה. בהמשך הפרשה מופיע: וַיֹּ֨אמֶר עֵשָׂ֜ו אֶֽל־יַעֲקֹ֗ב הַלְעִיטֵ֤נִי נָא֙ מִן־הָאָדֹ֤ם הָאָדֹם֙ הַזֶּ֔ה כִּ֥י עָיֵ֖ף אָנֹ֑כִי עַל־כֵּ֥ן קָרָֽא־שְׁמ֖וֹ אֱדֽוֹם: עשיו חוזר מהשדה והוא עייף, עייף ממה?
חז''ל אומרים כי הוא היה עייף בעקבות מצבו הרוחני והעברות אשר עשה, ולא נפרט אותם. עשו מגיע, ומריח את נזיד העדשים של יעקב. נזיד עדשים הוא לא משהו מיוחד, הוא נחשב למאכל אבלים, ויעקב הכין לאביהם בעקבות פטירתו של אברהם אבינו. עשו אומר ליעקב: 'תן לי עכשיו לאכול מן הסיר הזה, חם רותח מבושל או לא זה לא משנה...' הוא אפילו לא שם לב באמת למה יש בפנים. וַיֹּ֖אמֶר יַעֲקֹ֑ב מִכְרָ֥ה כַיּ֛וֹם אֶת־בְּכֹֽרָתְךָ֖ לִֽי: . יעקב אומר לו: תמכור לי את הזכות שלך על הבכורה. הבן הבכור הוא זה שממשיך ויורש את האבא וַיֹּ֣אמֶר עֵשָׂ֔ו הִנֵּ֛ה אָנֹכִ֥י הוֹלֵ֖ךְ לָמ֑וּת וְלָמָּה־זֶּ֥ה לִ֖י בְּכֹרָֽה: וַיֹּ֣אמֶר יַעֲקֹ֗ב הִשָּׁ֤בְעָה לִּי֙ כַּיּ֔וֹם וַיִּשָּׁבַ֖ע ל֑וֹ וַיִּמְכֹּ֥ר אֶת־בְּכֹרָת֖וֹ לְיַעֲקֹֽב עשו משיב: מה אכפת לי מהבכורה, מהברכה להיות ה''ממשיך'', אני עכשיו בא לי לאכול וגם ככה אני לא יודע אם אני אחיה עוד הרבה זמן. עכשיו אני רעב ואני רוצה, או כמו שאומרים , ''לא מעניין אותי כלום, זה מה שבא לי , ובא לי עכשיו! הוא כול כך רצה את זה, שהוא ביקש שיעקב פשוט ישפוך לו את התבשיל הרותח מהסיר ישר לתוך הפה, אל הבטן. לא משנה מה יהיו התוצאות של זה ומה באמת יש בפנים בסיר. ולבסוף מה היה? וַיֹּ֣אכַל וַיֵּ֔שְׁתְּ וַיָּ֖קָם וַיֵּלַ֑ךְ וַיִּ֥בֶז עֵשָׂ֖ו אֶת־הַבְּכֹרָֽה: את עשו לא מעניין כלום, לא הבכורה ולא הברכה של להיות בנו של יצחק ונכדו של אברהם אבינו. הברכה הזאת, לא אכפת לו ממנה והוא לא מרגיש קשור אליה. לחיים האישיים שלי אנחנו בניו של אברהם יצחק ויעקב, זה ידוע לכולנו. זוכרים את מה שלמדנו בשבוע שעבר?
מהו ההסבר לדברים שנאמרו על אברהם שהוא בא בימים. אדם שעושה דברים וטובים בחיים שלו, למען העולם ולמען עצמו. הוא לא עייף כמו עשו אלא הוא 'יעף'. עייף = עייף מעבירות שהוא שקוע בהם. יעף = הכוונה היא לאדם שתשוש מעבודת ה'. לכן, אדם כזה יכול לברך בברכות השחר 'הנותן ליעף כח'. הוא מבקש כוח מהקב''ה להמשיך לעשות טוב ולתרום לעולם. אבל להיות עייפים, זה בעיה.

ה' לא רוצה לתת כוח לאנשים כאלה שרוצים להמשיך בדרכיהם הרעות ולהישאר עייפים.
עשיו זלזל בשייכות שלו אל הבכורה. ולזכות להיות הממשיך של משפחת אברהם אבינו. לאדם כזה אכפת עכשיו רק מעצמו וממה שבא לו עכשיו, בלי שיהיו חשובים לו התוצאות בעקבות זה. ולכן הוא גם מבזה את הבכורה, ולכן הוא גם לא ראוי לברכה של יצחק אביו, שעל כך לומדים בהמשך הפרשה. עלינו לחשוב על חיי היום יום שלנו. כיצד אנחנו חיים, מה אנחנו בוחרים לעשות ואיך לחיות. האם אנחנו שומרים על ה'ברכה', ורואים ובודקים מחדש כל יום את מעשינו, רוצים להיות כמו אברהם אבינו לזכות להיות ''באים בימים''. כך נדע שאם אנחנו מרגישים עייפות, אז אנחנו חלילה לא עייפים מדברים מזיקים, אלא 'יעפים', ואז יכולים לברך באמת 'הנותן ליעף כוח'. לזכור שאנחנו בני אברהם יצחק ויעקב. אבותינו נקראו ''ישרים'', הולכים בדרך הישר. ועלינו לשים לב שלהיות כאלה שואפים ופועלים גם אנחנו להיות. יהי רצון שיתקיים בנו הפסוק: וְקוֹיֵ֤ ה֙' יַחֲלִ֣יפוּ כֹ֔חַ יַעֲל֥וּ אֵ֖בֶר כַּנְּשָׁרִ֑ים יָר֙וּצוּ֙ וְלֹ֣א יִיגָ֔עוּ יֵלְכ֖וּ וְלֹ֥א יִיעָֽפוּ: ישעיהו פרק מ, לא יחדש עליכם ה' חודש טוב מלא באור ובשמחה. שבת שלום דוד ספיאשוילי __________________________________ הפינה מוקדשת
להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם לעילוי נשמת
מורנו האהוב
הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל
אבי היקר שמואל בן שלום חיים ז''ל **** להבדיל ****
לרפואת אלעד בן ג'וליה
בתוך שאר חולי עמו ישראל _________________________________ כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

לא להתעייף