לה' הארץ ומלואה

פרשת בהר-בחוקותיי התש"ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע השבת אנחנו קוראים שתי פרשות יחד: "בהר–בחוקותיי". בעבר כמעט כולם היו חקלאים במידה כזו או אחרת. וכשלאדם יש קרקע ורכוש, הוא מכין לעצמו את מזונו ואת כל צורכו, הוא עלול להתבלבל ולחשוב שהוא אדון הכול, שולט בכול, והכול תלוי רק בו. פרשתנו נפתחת במצווה מפורסמת – מצוות השמיטה: "דַּבֵּר אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵהֶם כִּי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר אֲנִי נֹתֵן לָכֶם וְשָׁבְתָה הָאָרֶץ שַׁבָּת לַה': שֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְרַע שָׂדֶךָ וְשֵׁשׁ שָׁנִים תִּזְמֹר כַּרְמֶךָ וְאָסַפְתָּ אֶת תְּבוּאָתָהּ: וּבַשָּׁנָה הַשְּׁבִיעִת שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן יִהְיֶה לָאָרֶץ שַׁבָּת לַה' שָׂדְךָ לֹא תִזְרָע וְכַרְמְךָ לֹא תִזְמֹר:" (ויקרא כה, ב-ד) בשנה השביעית החקלאי יוצא לחופשה, וכך גם הקרקע שבבעלותו. הוא אינו מעבד את האדמה באופן שיוכל להרוויח ממנה, אלא רק מבצע פעולות שישמרו על הקרקע שלא תתקלקל. הפירות אינם שלו. מה באה המצווה הזאת ללמד אותנו? באופן שגרתי, בשנים הרגילות ,יש מצוות המחייבות את בעלי הקרקעות, השדות והפרדסים לתת לעניים אפשרות לקחת מן התבואה והיבול.
אבל בשנת השמיטה, כל מי שרוצה יכול להיכנס אל השדות ולקחת: העניים, העשירים ואפילו החיות. בשנה הזאת אין עניים או עשירים – כולם באותו מעמד, כולם יכולים להיכנס לשדה ולקחת מן הפירות, כמובן ללא עקירת העצים או השחתת השדה, אלא לקחת לשימוש עצמי בלבד. מצוות השמיטה היא מצווה קשה ליישום. היא מראה על אמונה וביטחון עצומים של האדם בה'. על ידי קיומה, האדם מבין כי אומנם הקרקע בחזקתו, אך הבעלים האמיתיים של האדמה אינם הוא עצמו. הוא מבין שלמרות כל השתדלותו ועבודתו הקשה, מי שנותן את הברכה האמיתית לצמיחת היבולים הוא ה' יתברך. ה' הבטיח שלא רק שבעל הקרקע לא ייפגע כלכלית, אלא שבשנים הבאות הברכה בקרקע תהיה גדולה ועצומה כל כך, שהוא לא ירגיש שום הפסד בגלל שנת השמיטה. בחיים האישיים שלי עבור החקלאיים שבינינו, הדברים כתובים כבר למעלה. אך בואו נראה מה כולנו יכולים ללמוד ממצוות השמיטה לחיי היומיום. אם יש חברים בכיתה שקשה להם, אולי יש להם פחות משחקים וגאדג'טים מאיתנו, הם לא תמיד יכולים להרשות לעצמם ללכת לכל מיני מפגשים חברתיים וטיולים... במקרה זה אנו כמו בעל השדה.
אז לאורך השנה אפשר להזמין אותם ולהציע להם בדרך שלא תגרום להם להתבייש להצטרף או לקבל סיוע. אך כמו שמדי שבע שנים יש שנת שמיטה, שבה החקלאי עוצר מלדאוג לעושרו הפרטי, כך אולי מדי פעם, כשמתכננים כל מיני דברים בכיתה, נוכל לעצור ולחשוב - האם זה באמת בסדר שהבילוי הזה עולה כל כך הרבה כסף? או אולי צריך לחשוב על מי שלא מסוגל, ולתכנן מראש משהו שבו הוא יוכל להרגיש שכולם שווים, משהו שלא מדגיש את המחסור שלו? כמו ששנת השמיטה משווה עני ועשיר, כך שהעני לא צריך לבקש או ללקט כדי להרגיש שיש לו, כך גם בחיים שלנו, חשוב לדאוג לפעמים שמי שיש לו קושי לא ירגיש בזה. שירגיש שכולם שווים. הצלחה היא דבר חשוב בחיים. אנחנו שואפים להצטיין בכל מה שאנחנו עושים. אסור לנו לשכוח שצריך גם לשאוף להצטיין בדברים כמו גמילות חסדים, השתתפות אמיתית ברגשותיו של זה שקשה לו. וזה לא רק בעניינים כספיים.
הצלחה היא דבר חשוב בחיים. אנחנו שואפים להצטיין בכל מה שאנחנו עושים. אסור לנו לשכוח שצריך גם לשאוף להצטיין בדברים כמו גמילות חסדים, בעזרה לזולת ועוד.
האם אנחנו שמים לב בשגרה למה שקורה מסביב , האם יש מסביבנו אנשים שזקוקים לעזרה ולסיוע , או שאנחנו חושבים רק על עצמנו ובכלל. להצליח בחיים לא אומר להיות יותר טוב מאחרים. ה' רוצה שנתאמץ ונעשה את הכל בשביל להצליח, אבל לא להתעלם מהצרה והצורך של מי שנמצא מסביבנו לקבל עזרה, ובטח ובטח לא לגרום לו להכשל כי בזכות זה אנחנו נראה כמצליחים. מי שחושב כך אינו מאמין בעצמו בכלל ואינו מאמין בקב''ה באמת. ההצלחה היא של כולנו ולה' הארץ ומלואה, אין סוף לברכה וההצלחה שיכול להוריד ה' לעולם ושכולנו נוכל לזכות בהם. רק שנדע ונזכור. המאמץ הוא שלנו , וכשנתאמץ בדרכים הנכונות, יחד עם השני ולא על חשבון השני, ברכת ה' תהיה עלינו ונזכה לברכת ה' ולשפע טובה ושמחה. בהצלחה לכולנו. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל הפינה מוקדשת ונכתבת למען הצלחת והצלת כל חיילי צה''ל וכל כל הביטחון בכל משימותיהם בכל מקום שהם לעילוי נשמת מורנו הרב אלישע ושליציקי בן בלהה ברטה זצ''ל החייל עמית בן יגאל הי''ד ___________ לרפואת מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל לקבלת קישור בקבוצה שקטה בווצאפ בכל שבוע - לחצו כאן

________

לה' הארץ ומלואה