top of page

להיות חלק מהשלם

פרשת בהעלותך התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהב ה לעילוי נשמתו של חברי הקדוש סמ''ר מרדכי צייאדה בן יעל הי''ד שמסר נפשו על קדושת ה' וכל חייו ראה בעצמו חלק מכלל ישראל מפרשת השבוע השבוע אנחנו קוראים את פרשת בהעלותך, בחומש במדבר. בפרשה מתואר מצב נדיר שאין עוד כמוהו בתורה: אנשים צדיקים, שעסקו במצווה - דאגו להעלות את עצמותיו של יוסף הצדיק ממצרים- היו טמֵאֵי מתים, ולכן לא יכלו לקיים את חג הפסח בהיותם במדבר.
אף אחד לא כעס עליהם, לא אמר להם שהם לא בסדר, אבל פשוט אי אפשר, זה הכול! הצדיקים האלה היו גם חדשניים. הם באו אל משה ואמרו: "... אֲנַחְנוּ טְמֵאִים לְנֶפֶשׁ אָדָם, לָמָּה נִגָּרַע לְבִלְתִּי הַקְרִיב אֶת קָרְבַּן ה' בְּמֹעֲדוֹ בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל?" במדבר פרק ט, ז ומה עונה להם משה רבנו? בזכות דרישתכם שהייתה ממקום נקי ואמיתי, ה' נתן להם הזדמנות נוספת, שיוכלו גם הם לחוש שהם חלק מהעם. בזכותכם יש מעתה חג 'פסח שני'. בזכות דרישתכם שהייתה ממקום נקי ואמיתי, ה' נותן לכם הזדמנות נוספת, שתוכלו גם לחוש שהינכם חלק מהעם. בזכותכם יש מעתה חג 'פסח שני'. לחיים האישיים שלי להיות חלק מעם ישראל זאת זכות. להיות במובן של כל מה שאני עושה ישפיע על כל עם ישראל ולא רק על עצמי. ואם אני עושה את תפקידי בעולם, אני עושה טוב לכול, ואם אני לא עושה את תפקידי - זו לא רק הבעיה שלי, אלא הבעיה של כולם. מדובר באנשים שהתנדבו למשימה, סחבו את עצמות הצדיק לאורך כל הדרך הארוכה. לסחוב את עצמות יוסף זה לא קל, וזה לא יום ולא יומיים. לא קל מבחינת המשקל, וגם לא פשוט נפשית. אבל הם לקחו על עצמם את המשימה ועשו זאת. הם לא היו מוכנים לקבל את זה שבגלל שעשו מצווה הם לא יכולים לחגוג את החג הפסח. חשוב לומר כי התורה לא מענישה אותם, אלא אומרת שמי שטמא-מת לא יכול לקיים את מצוות הפסח. והם אומרים, אין דבר כזה שאנחנו לא חלק מחגיגות הפסח. אנחנו תמיד חלק מעם ישראל, בטח שבחגיגות גאולתו ממצרים. כי מי שלא חוגג את פסח, הוא לא חלק מזה. מזכיר שאלתו של הבן ה'הפחות צדיק' בהגדה של פסח: ''מה העבודה הזאת לכם''... עליו אמרו חז''ל בגלל שאינו מחשיב את עצמו כחלק, כשייך לחגיגות אלו, ובעצם לעם ישראל הוא כופר בריבונו של עולם חס ושלום. אז כחלק מעם ישראל בואו נשאל את עצמנו:
כמה אנחנו באמת שמים לב לכל מה שקורה מסביבנו, מוכנים לעזור ולסייע היכן שצריך ואפשר. כמובן שאנחנו לא יכולים לשכוח מדברים שיש לנו אחריות אישית עליהם בשביל כך. כמה אנחנו באמת חושבים על מה שאנחנו עושים וכמה זה משפיע על אחרים. ואחר יום העצמאות ויום ירושלים נשאל את עצמנו גם. האם אנחנו באמת יודעים במה זכינו ? שמחים במדינתנו ובגאולה לה זכינו לאחר יותר מאלפיים שנה בגלות? בואו נלמד מהאנשים עליהם מדובר, שנזכה לדעת תמיד להיות חלק מהשלם. במאמץ לעזור, ולסייע היכן שרק נוכל ונצטרך לסייע לכל אחת ואחד מבני עמנו. כיום אנחנו כבר אחרי יום ירושלים ויום העצמאות אבל מכך גם לגבי ימים אלו. נלמד מהתעקשותם של אותם צדיקים להיות חלק באמירת התודה לה יתברך בחג הפסח, כך עלינו לקחת חלק בהודיה לה' על כל מה שזכינו לו,בימינו אנו. זכינו לחיות בדור של גאולה! גאולת עם ישראל ,ארץ ישראל ותקומתה של מדינתנו. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר "אפרים־צמח" טירת כרמל ---------------------------------------------------------------------------------------------- 🕯 לעילוי נשמת חברי הקדוש סמ''ר מרדכי צייאדה בן יעל הי''ד שנהרג על קידוש ה' בעיר ג'נין לפני 17 שנה. לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי זצ''ל בן בלהה ברטה זצ''ל שחינך את כל תלמידיו לאורך כל הדרך להיות חלק מהעם מתוך אהבתו ומתוך ענווה גדולה. .
להבדיל לרפואת מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר | אסתר איטה בת רחל רוצים לקבל קישור ישירות לווטסאפ בכל שבוע? לחצו כאן

להיות חלק מהשלם
bottom of page