ללכת אחר החזון

פרשת דברים - שבת חזון התשע''ט | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע בשבת זו אנו עומדים לפני תשעה באב. שבת זו נקראת "שבת חזון" על שם ההפטרה שקוראים בה - בספר ישעיהו: "חֲזוֹן יְשַׁעְיָהוּ בֶן אָמוֹץ". בפרק זה הנביא מוכיח את עם ישראל על כך שמצד אחד הם חוטאים ועוברים עבירות מוסריות, ומצד שני הם ממשיכים להגיע אל בית המקדש ולהקריב קורבנות. הם אינם עושה תשובה על מעשיהם, אלא מתנהגים כצדיקים בבית המקדש, בעוד שמחוץ לבית המקדש הם עושים ככל העולה על רוחם. הנקודה הזאת מזכירה לי את ההפטרה המפורסמת שבה קוראים על אליהו הנביא בהר הכרמל. אליהו מוכיח את העם ואומר את האמרה הידועה: "...עַד מָתַי אַתֶּם פֹּסְחִים עַל שְׁתֵּי הַסְּעִפִּים?! אִם ה' הָאֱלֹהִים - לְכוּ אַחֲרָיו, וְאִם הַבַּעַל - לְכוּ אַחֲרָיו" (מלכים א יח, כא) הנקודה המשותפת לשתי הנבואות היא מאוד פשוטה:
אל תחיה עם פיצול וחוסר איזון עם עצמך. לך עם חזונך נקודת המבט שלך בחיים ותהיה החלטי עם עצמך. בשביל ללכת עם החזון שלי, עליי לעשות בהתחלה דבר פשוט מאוד:
לברר ולהחליט מהו. בשביל לבחור את החלום והחזון שלי בצורה אמיתית, אני חייב להיות בראש ובראשונה אמיתי עם עצמי. חז''ל אומרים בתלמוד שחמישה אסונות קרו בתשעה באב, והראשון שבהם היה חטא המרגלים. גם חטא זה הוא בריחה מהחזון. ה' הבטיח את ארץ ישראל לעם ישראל, והמרגלים, שלכאורה היו אנשים כשרים וצדיקים, אמרו כי אפילו ה' לא יצליח להכריע את העמים שיושבים בארץ ישראל ולתת לנו את הארץ... למה? איך אנשים כשרים אומרים דבר כל כך קשה ומורדים בה'? כי היה בהם פחד ללכת אחר החזון באמת. לחיים האישיים שלי ללכת אחר החזון באמת חז''ל אומרים כי דור שבית המקדש לא נבנה בימיו, נחשב כאילו נחרב בימיו. הסיבה שלא נבנה עדיין היא פשוטה יש עוד משהו שצריך לתקן בכל הנושא הזה.
והפחד של המרגלים ללכת אחרי אותו חזון באמונה ובביטחון, הוא זה שהחל את הפורענות ביום תשעה באב וגם קשור לחורבן הבית לאחר מכן...
הפחד הזה וחוסר ההחלטיות הזה ממשיך עד ימינו, לכן עדיין יש מה לתקן... ''לֹא עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלֹא אַתָּה בֶן חוֹרִין לִבָּטֵל מִמֶּנָּה'' מסכת אבות אף אחד מאיתנו לא יכול לתקן את כל העולם, אך כל אחד חייב לתקן את עצמו, מבחינה פנימית וחיצונית. עלינו לחשוב על כמה אנחנו אנשי אמת, בראש ובראשונה בינינו לבין עצמנו האם אנחנו בעלי חזון, בעלי קריאת כיון ברורה בחיים שלנו? או שמא אנחנו ''פוסחים על שני הסעיפים''? האם אנחנו באמת חותרים ומשתדלים לאהוב אהבת חינם, או ש''ואהבת לרעך כמוך" נשאר רק בגדר סיסמה חשובה ויפה, כשבפועל אני מלא בשנאה לכולם מבפנים? עלינו לזכור: "ואהבת לרעך - כמוך", כלומר קודם אני צריך לאהוב את עצמי, ואחר כך, וממילא, אוהב את הזולת. עליי להיות שלם עם עצמי. האם אני מפחד מהתמודדות עם האמת, עם הערכים האמיתיים שלי? אולי אני אומר, כפי שאמרו המרגלים: אני קטן כמו חגב מול כל העולם? האופן שבו העולם יסתכל עליי, וההתמודדות שלי עם מה שקורה בחוץ, תלויים ומתחילים באיך שאני מסתכל על עצמי.

וכעם ישראל ... האם באנו לכאן לאחר יותר מאלפיים שנות גלות כדי להיות עַם ככל העמים, או שבאנו לארץ ישראל להקים מדינה יהודית, להמשיך את החזון האמיתי, ולא לפסוח על שני הסעיפים? גאולה, תיקון לעולם לא יוצרים ע''י סיסמאות או בתקוות שהיא תגיע. את הגאולה מזרזים ומביאים על ידי עבודה ועשייה. שנזכה להיות אנשי חזון, באמת!

בבניין ירושלים ננוחם שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון
בכל משימותיהם באשר הם. 🕯
לעילוי נשמת הקדוש דביר יהודה שורק הי''ד
שנרצח ע''י בני עוולה בפיגוע טרור בגוש עציון
🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל שעסק בחיבור כל חייו בחיבור העם אל החזון האמת והשלום אהבו להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו בתוך שאר חולי עמו ישראל.
______ מעוניינים לקבל בכל שבוע קישור למכשיר הפלאפון?
לחצו כאן והצטרפו לקבוצת מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי
ללא הודעות ספאם

ללכת אחר החזון