לעשות מקום

פרשת תצווה-שבת זכור התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע הפרשה ממשיכה לתאר לנו את ההכנה של המשכן וכליו. בפרשת תרומה דובר על המשכן עצמו, ואילו פרשת תצווה מייחדת את הדיבור על קדושתם המיוחדת של הכהנים, על בגדיהם המיוחדים ועוד. אבל רגע!

מהי מהות המשכן? האם ה' שוכן בו? איפה ה' נמצא? וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹךְ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְהָיִיתִי לָהֶם לֵאלֹהִים: וְיָדְעוּ כִּי אֲנִי ד' אֱ-לֹהֵיהֶם אֲשֶׁר הוֹצֵאתִי אֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם לְשָׁכְנִי בְתוֹכָם אֲנִי ד' אֱ-לֹהֵיהֶם: (שמות כט, מה-מו) אומרת התורה: ה' שוכן בתוך בני ישראל! בתוך העם, נמצא יחד איתנו. ''בתוך בני ישראל'', ''לשכני בתוכם''. בתוכם (כלומר בתוך בני ישראל) - ולא בתוכו (בתוך המשכן). אז למה לבנות משכן, אם ה' בכלל לא שוכן בו? המשכן מסמל את הקשר, את החיבור בינינו לבין ה'. אך הוא אינו המקום שבו ה' נמצא. הרי ''מלוא כל הארץ כבודו'', ה' נמצא בכל מקום. מספרים שפעם אחת שאל הרבי מקוצק את תלמידיו: היכן נמצא ה' יתברך? ענו לו: הוא בכל מקום, כלשון הפסוק ''מלוא כל הארץ כבודו''. ענה להם הרבי מקוצק: ה' נמצא איפה שנותנים לו להיכנס. לחיים האישיים שלי איפה ה' נמצא? בוודאי שה' נמצא בכל העולם. אז מהי כוונתו של הרבי מקוצק? ננסה להסביר... מכירים את זה שלפעמים מרגישים שהכל לא עובד? ה' נמצא לידנו, גם כאשר קשה, ולא הולך, מרגישים כאילו ה' עזב אותנו... לדעתי מה שאומר הרבי מקוצק הוא, ה' נמצא שם תמיד, גם כשזה נראה שהכל רע, לא משנה מה נעשה...
השאלה היא, האם הכנסנו את ה'? האם אנחנו מזכירים לעצמנו שה' איתנו תמיד? גם ברגעים הקשים והכואבים וגם ברגעים שהכל הולך לנו טוב? נקודה נוספת: ה' נמצא בתוך בני ישראל, בתוך המחנה, לא רק עם הלווים והכהנים ועם אלה שהם צדיקי הדור, אלא עם העם כולו. וכך גם צריכים להיות אנחנו. להיות קדושים , לרצות להתקרב לה' יתברך זה להיות חלק מהציבור כולו, לגלות ערבות הדדית ואכפתיות כלפי כל החלקים בעם. ולדעת שכולנו בניו של הקב''ה ואהוביו. אחרת ה' לא היה שוכן בקרב כל מחנה ישראל. ואם קוראים אותם אלו שנמצאים בבידוד את הדבר מפאת תקנת משרד הבריאות . אתם חלק מאיתנו ואנחנו חלק ממכם. שמרו על עצמכם ועלינו, גם כאשר אתם בבידוד, אנחנו כולנו עם אחד. שנזכה לעשות מקום, איש לרעהו, ולשכינת ה' בתוכנו 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם. ולחיזוק רוחם ועוזם של תושבי הדרום היקרים. 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל שלימד אותנו מהי האמונה האמיתית בה'. להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה | מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר בתוך שאר חולי עמו ישראל רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

לעשות מקום