top of page

מדברים טוב

פרשת 'תזריע-מצורע' התש''ף | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע שלום לכולם,
השבת בפרשה אנו קוראים שתי פרשות מחוברות, "תזריע-מצורע". כשאנשים חולים הם הולכים לרופא על מנת שיטפל בהם, זה ברור לכולם. במקרה של מחלת הצרעת המצב הוא שונה. מי שחושד שיש לו צרעת, הולך לבדיקה וטיפול אצל הכהן. מוזר נכון? זאת בעקבות הסיבה לכך שאדם מקבל את המחלה הזו. כאשר מישהו רואה נגע על גופו, כתם לבן בעור, והוא הולך לכהן מיד לכהן, לאבחון וטיפול. הכהן הוא זה שמאבחן האם מדובר בצרעת או לא. אם יש לו ספק במה מדובר, הכהן שולח את האדם ל'בידוד' במשך שבוע שלם. בזמן שהאדם נמצא בבידוד בבידוד, אם אדם אחר מתקרב אליו עליו בזמן הזה, הוא צריך לומר לו:
"אל תתקרב, אני טמא תשמור מרחק ממני". לאחר שעבר שבוע , אם אין שיפור בנגע הוא צריך לחזור לבידוד שבוע נוסף. לאחר שבוע השני שהחולה נמצא בבידוד, הכהן חייב להחליט, האם יש כאן מקרה של צרעת, או לא באופן סופי. במידה והכהן החליט שהאדם חולה בצרעת, עליו לצאת 'אל מחוץ למחנה' , הוא הולך להיות מנותק באופן סופי מכל האנשים שמסביבו. עד מתי? עד אשר הצרעת תיגמר, ואז מתחיל תהליך של טהרה, וחזרה אל השגרה. אז מה זאת המחלה הזאת? איך היא מגיעה? ולמה צריך ללכת לכהן ולא אל הרופא? התשובה לכך נמצאת בשם המחלה: זֹאת תִּהְיֶה תּוֹרַת הַמְּצֹרָע בְּיוֹם טָהֳרָתוֹ וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן: ויקרא פרק יד, ב אומרים חז''ל: ''זאת תורת מוציא שם רע''. מי שמקבל את המחלה הזאת במחלה הזאת הוא אדם שמוציא שם רע לאנשים. ה' מתנהג אדם שעושה מעשה כזה 'מידה כנגד מידה'. התורה מזהירה את האדם, מה שאתה מחפש לעשות לאנשים אחרים עלול לגרום לך לקבל את זה בעצמך. אתה רוצה לסכסך בין אנשים אחרים, לגרום לאנשים לשנוא מישהו אחר? את כל מה שרצית לעשות לו עכשיו תרגיש את זה בעצמך. הצרעת היא נגעים , פצעים קשים וכואבים בעור. בנוסף לכך, אי אפשר להסתיר אותה. הדבר הזה גורם לבושה גדולה משום שהוא חושף את הצורה האמיתית שהחולה מתנהג. חושפת אותו כאחד כזה שכל מטרתו לגרום לסכסוכים ומחלוקות בין אחרים. בחיים האישיים שלי היום אמנם אין צרעת, ואנשים גם רגילים יותר להתכתב. אך עדיין זה לא מפחית את חומרת הכאב. גם במילים כתובות אפשר להוציא שם רע למישהו אחר, וקל יותר לעשות את זה גם בלי לשים לב לפעמים. זה בגלל שאנחנו מאחורי 'מסך מגן', אבל גם שם מילים פוגעות, אולי גם אפילו יותר. בואו נחשוב ונלמד מזה על הצורה בה אנחנו מדברים במהלך היום יום. איך אנחנו מדברים? מה אנחנו חושבים , אומרים ? מהי האווירה שהיינו רוצים לחיות בה?
אוירה של 'דיבורים מאחורי הגב', אוירה של 'זה היה בצחוק...' זה באמת כייף לחיות ככה? בואו נחשוב איך אנחנו משתפרים בנקודה זו. דווקא עכשיו בתקופת 'ספירת העומר' יותר מתמיד נשתדל לעצור, לחשוב יותר לפני שהמילים יוצאות החוצה. ונקבל החלטה להוציא מפינו 'רק דיבורים טובים' , מחשבות ומילים טובות של הערכה, כבוד והכרת הטוב, בינינו לבין הסובבים אותנו. בשבוע הקרוב נחגוג את 'חג יום העצמאות' של מדינת ישראל.
אני חושב שאנחנו צריכים ללמוד מפרשת השבוע גם לגבי יום זה. מדינת ישראל היא ''ראשית צמיחת גאולתנו'', היא התגשמות חזון הנביאים, התגשמות החלום של עם ישראל כולו לאחר אלפיים שנות גלות.
צריכים אנו להודות לה' ולומר דברי שבח הלל והודאה. תמיד יש לאן להתקדם ותמיד יש מה לתקן, אבל קודם להיות כאלה שבוחרים לדבר טוב. שבת שלום ומבורך לכל תלמידנו ולכל עם ישראל
🍷 דוד ספיאשוילי רב בית הספר אפרים צמח , טירת כרמל ________________ להורדת קובץ PDF לחצו כאן הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם.
ולחיזוק רוחם וכוחם של כל צוותי הרפואה בבתי החולים , במגן דוד אדום ושאר הארגונים, שעובדים ומסכנים את עצמם בשבילנו. 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל שכול תורתו ואישיותו היא לימוד זכות, חיבור וקירוב בן כל העם כולו. 🕯 חברי היקר, סמ''ר מרדכי צייאדה הי''ד בן הרב אליאסף ויעל הי''ו ת.נ.צ.ב.ה להבדיל לרפואת מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר
בתוך שאר חולי עמו ישראל רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע? לחצו כאן ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם!

מדברים טוב
bottom of page