מחברים שמיים וארץ

אימון עצמי | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי| פרשת בהר התשע''ט מפרשת השבוע פרשת השבוע פותחת בכך שהיא נאמרה בהר סיני. שואלים חז''ל, מה הסיבה שהדגישה התורה שפרשה זו נאמרה בהר סיני? והתשובה היא: כמו שכאן מצוות השמיטה וכל פרטיה נמסרו בהר סיני כך היה עם כל מצוות התורה. כל מצווה וכל פרט ופרט שבה ניתנו למשה בהר סיני. בחומש בראשית כאשר מסופר על סולם יעקב נאמר כך: וַיַּחֲלֹם וְהִנֵּה סֻלָּם מֻצָּב אַרְצָה וְרֹאשׁוֹ מַגִּיעַ הַשָּׁמָיְמָה וְהִנֵּה מַלְאֲכֵי אֱלֹהִים עֹלִים וְיֹרְדִים בּוֹ. בראשית כח יב 'בעל הטורים' (אחד מפרשני התורה) מסביר כך: סֻלָּם בגימטריה שווה לסיני(130) . ה' הראה בנבואה ליעקב אבינו את מעמד הר סיני. התורה היא הסולם המגשר בין שמיים וארץ. היא הכלי והדרך לחיבור בין עולם החומר ועולם הרוח. היהדות, אינה אוסרת על האדם להתעסק 'בענייני העולם הזה', 'עולם החומר', אך היא באה ואומרת לאדם שמשימתו היא ליצור את החיבור כסולם בין 'החומר והרוח' , 'הגוף והנשמה'. בפרשת השבוע, אנו עוסקים בשתי מצוות אשר תפקידן 'לסייע' לאדם להתנתק ממרוץ השגרה, מהדאגה הכלכלית, ולהתחבר לנקודה הפנימית הנמצאת בו. היובל- בתחילת השנה ה-50 , כל הקרקעות חוזרות לבעליהן המקוריים, החובות בטלים, וכל העבדים יוצאים אל החופשי. שנת היובל בא לאחר 49 שנים (7X7) מצוות השמיטה – החקלאי בכל שנה שביעית , עוצר את אחיזתו בקרקע: אינו מטפל בה ואפילו מפקיר את ה'יבול' הגדל בקרקע שלו בשנה הזאת.
א. זאת מצווה מן התורה. ב. האדם עושה השתדלות להתפרנס בכבוד וחובתו להתאמץ לשם כך, אך הקב''ה מחליט מהי פרנסתו של אדם באמת. מצוות השבת- גם היא קשורה למספר שבע. לאחר ששת ימי החול, אנחנו עוצרים ממלאכה ביום השביעי, עוזבים את אמצעי התקשורת, את העבודה, ומתחברים פנימה, אל המשפחה אל תחושת ביחד, מתנתקים מהעבודה ומתחברים אל הפנימיות, אל הדברים החשובים באמת. מכירים את הביטוי הרקיע השביעי?
תפקידנו הוא לחבר שמיים וארץ, היהדות מורה לאדם לחיות חיים משמעותיים. אל תחיה רק בשמיים, תתנזר מהעולם, ואל תחיה רק את הצד החומרי של העולם. לחיים האישיים שלי חיי השגרה עלולים להיות באמת שוחקים, במיוחד היום. אנו כל הזמן במרדף מהעבודה הביתה, הפלאפון מעדכן אותנו בכל רגע נתון מה קורה בעולם, עם החברים, בחיי המפורסמים ולא נותן לנו רגע אחד לחשוב, להתחבר פנימה. במקרה ולא שמתם לב, כל המצוות המוזכרות למעלה, קשורות למספר 7. המספר 7 בתורת הקבלה מייצג את הנקודה הפנימית. היהדות מחנכת את האדם לחיות חיים של חיבור, של שלמות. לעיתים מתעסקים קצת יותר 'בארציות' ולעיתים מתנתקים ממנה ומתעסקים קצת יותר ב'רוח'. אבל בסוף מחברים שמיים וארץ. אני זוכר, שיחה שהייתה לי עם חבר במילואים.
''אנחנו לא שומרים שבת בבית, אבל קבענו כלל. אין בשבת שום אמצעי תקשורת, אין שיחה על שום עניין כלכלי, מתעסקים במשפחה, מסתכלים פנימה ועוזבים את כל מה שקשור אל מחוץ לבית.''. התרגשתי מהשיחה הזאת, היא גרמה לי להבין שניתן להסתכל על הדברים בדרך נוספת.
גם אם מצוות השבת, השמיטה, אולי לא כל כך מדברת אלינו. ואיננו מה שנהוג להגדיר ''שומרי תורה ומצוות'', אנחנו עדיין יכולים ללמוד מכך נקודה למחשבה לחיים האישיים שלנו. אפשר, פעם בשבוע נעזוב את כל הדברים שמפריעים לנו להתעסק בדברים החשובים באמת, בנקודה הפנימית שבנו, בהתנהלות החיים, במשפחה. הניתוק הזה מעולם החומר, יאפשר לנו שנחזור לימי החול, להיות עם כוחות מחודשים והסתכלות אחרת. שנזכה להתחבר אל הנקודה השביעית אל הנקודה הפנימית שבנו ולחבר שמיים וארץ. שבת שלום 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם. לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל 🕯 שחינך את תלמידיו לחיים של חיבור ויצירת אחדות בכל מערכות החיים, ובציבור כולו לחיות חיים שבהם שליחותנו היא לחבר בין עם ישראל כולו ובין שמיים והארץ. להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו בתוך שאר חולי עמו ישראל. הצטרפו לקבוצת הווצאפ ותקבלו קישור בכל שבוע לרעיון חדש! ללא הודעות ספאם

מחברים שמיים וארץ