מתפללים ופועלים | אמונה שלימה בה' יתברך

פרשת "וישלח" התש''ף | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע סוף סוף, נולד יוסף ועכשיו אפשר לחזור הביתה .
יעקב אבינו, עומד להיכנס אל ארץ כנען ולעבור את הירדן. רק שעכשיו אחרי כל מה שהוא עבר עם לבן, הוא יצטרך להתמודד עם עשיו אחיו אחרי יותר מעשרים שנה. יעקב מגלה שעשיו בדרך לפגוש אותו, לא פחות ולא יותר עם ארבע מאות איש שמלווים אותו בדרך. עם ליווי ארבע מאות איש לא מגיעים למפגש משפחתי , קצת מוזר... יעקב אבינו חושש מהפגישה הזאת. ממה?! למה?! הרי ה' הבטיח לו שהוא איתו לאור כל הדרך, אז ממה יש לו לחשוש?! חלילה לנו מלחשוב שליעקב אבינו יש בעיות של אמונה. שתי נקודות עלינו ללמוד מכך
אומרים חז''ל : יעקב חשש שזכות של מצווה אחת שהוא לא קיים במשך עשרים שנה תעמוד לאחיו,
והיא כיבוד הורים. זה בא ללמד אותנו , כמה מצוות כיבוד הורים היא חשובה ויקרה בעיניו של יעקב אבינו. הוא יודע שזכות המצווה הזאת, למרות כל העבירות שעשה עשו, תעמוד לו לזכות ובמצב שבו עשיו יחליט להלחם מולו, הדבר עלול להקשות עליו מאוד. נקודה נוספת: יעקב אבינו כמובן סמוך ובטוח שה' יקיים את הבטחתו, אך יעקב לא מוכן לקבל את הסיוע הזה כמובן מאליו. חז''ל אומרים כי יעקב הכין את עצמו לקראת הפגישה עם עשו בשלושה דרכים. 1.שלח מתנות לעשו עם שליחים שיכבדו ויסבירו מהיכן הן הגיעו, על מנת לרכך את עשו מכעסו. 2.התפלל לסיוע מה', כאשר בתפילה הוא אומר שאין הוא ראוי לחסד של ה', והוא מבקש את עזרתו בענווה גמורה, ולא בגלל שהוא חושב שמגיע לו בגלל צדיקותו ( ,כיבוד ההורים של עשו, זוכרים?). וַיֹּאמֶר יַעֲקֹב אֱלֹהֵי אָבִי אַבְרָהָם וֵאלֹהֵי אָבִי יִצְחָק ה' הָאֹמֵר אֵלַי שׁוּב לְאַרְצְךָ וּלְמוֹלַדְתְּךָ וְאֵיטִיבָה עִמָּךְ: קָטֹנְתִּי מִכֹּל הַחֲסָדִים וּמִכָּל הָאֱמֶת אֲשֶׁר עָשִׂיתָ אֶת עַבְדֶּךָ כִּי בְמַקְלִי עָבַרְתִּי אֶת הַיַּרְדֵּן הַזֶּה וְעַתָּה הָיִיתִי לִשְׁנֵי מַחֲנוֹת: הַצִּילֵנִי נָא מִיַּד אָחִי מִיַּד עֵשָׂו כִּי יָרֵא אָנֹכִי אֹתוֹ פֶּן יָבוֹא וְהִכַּנִי אֵם עַל בָּנִים: בראשית פרק לב, י-יב ואם חס ושלום שני הדברים האלה לא יעזרו, אז גם למלחמה. לחיים האישיים שלי כיבוד הורים, כמה מצווה זו חשובה. עלינו ללמוד מיעקב אבינו כמה ראה אותה כחשובה ומיוחדת. הוא חשש ,למרות כל העברות שעשה עשו, שזכות המצווה הזאת תעמוד לו. אנחנו מכבדים את הורינו? קמים לכבודם , לא יושבים במקומם? מחפשים מתי הם צריכים עזרה וניגשים אליהם מידית? אנחנו בניו של ה' יתברך, וה' אוהב אותנו ומסייע תמיד. אך יש לדעת, גם אם אנחנו חושבים שאנחנו צדיקים ויש לנו זכויות רבות, אנחנו כמובן לא בדרגתו של יעקב אבינו. אם הוא לא הרשה לעצמו לסמוך על הנס, אז אנחנו יכולים?! על האדם לפעול בשני דרכים: לעשות השתדלות , מעשים ופעולות בעולם הזה על לגרום לדבר שהוא רוצה לקרות. לזכור שהברכה והכוחות לפעול הם מה' יתברך. ולכן, במקביל עלינו לשאת תפילה אל היושב במרומים. שנזכה ללמוד וללכת בדרכיהם של אבותינו הקדושים, לשמור ולכבד את הורינו כמוהם וללמוד ממידותיהם. ללכת בשני דרכים : השתדלות , לפעול ולעשות על מנת לממש את רצונותינו הטובים .להתפלל ולזכור שהברכה במעשינו היא בידיו של ה' וממנו. שנזכה לתקן מידותינו וללכת בדרכי אבותינו הקדושים שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמל כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''. ללא הודעות ספאם! להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון הי''ו. בתוך שאר חולי עמו ישראל.

מתפללים ופועלים | אמונה שלימה בה' יתברך