top of page

קדושה והתקדשות יעוד ומציאות

פרשת קרח התשע''ט | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע... כמה פעמים שמעתם אמירות בסגנון: "כולנו נבראנו שווים, כולם אותו הדבר"? הטענות האלה לא הומצאו היום. אנו פוגשים זאת בפרשת השבוע שלנו. אילו היינו נוכחים שם, יש סיכוי לא רע שהיינו עומדים לצידו של קורח. "וַיִּקָּהֲלוּ עַל־מֹשֶׁה וְעַל־אַהֲרֹן וַיֹּאמְרוּ... כִּי כָל־הָעֵדָה כֻּלָּם קְדֹשִׁים וּבְתוֹכָם ה', וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ עַל־קְהַל ה'?!" כל עם ישראל עמד במעמד הר סיני וקיבל את התורה יחד, כולנו קדושים! למה אתם, משה ואהרן, שווים יותר מכולם? זה נשמע טוב, אך אנו יודעים שלבסוף קורח נענש בעונש קשה מאוד. מה הבעיה במה שאמר קורח בעצם? הדברים לא היו נכתבים בתורה אם לא היה בהם שמץ של אמת. אז על מה הוא נענש? נתייחס לאחת מהנקודות הבעייתיות בדבריו של קרח.
הביטוי "קדושים" בנוגע לעם ישראל מופיע במקום אחר בתורה באופן קצת שונה: "וְהִתְקַדִּשְׁתֶּם וִהְיִיתֶם קְדֹשִׁים" (ויקרא כ ז) עם ישראל הוא קדוש, אך אותה קדושה מתגלית בפועל לאחר תהליך של התקדשות. פוטנציאל הוא דבר חשוב, אך אם האדם אינו עמל כדי לגלות ולהוציא אל הפועל את הפוטנציאל שבו, מהי הגדוּלה בכך? הרי פוטנציאל הוא מתנה משמיים. מסביר רבי צדוק מלובלין שאמירתו של קורח היא נכונה, אך לא בנקודת הזמן ההיא, אלא לעתיד לבוא. הרש"ר הירש מסביר כי לעיתים אדם חי במצב מסוכן שבו הוא מחליף את המציאות שלו בייעוד שלו.
מרוב האמונה שלו בייעודו, הוא חושב שהוא כבר חי אותו, אבל הוא עדיין לא שם.
קדושה חיה ומתקיימת כתוצאה מתהליך של התקדשות. יש ייעוד, שבו כל העדה כולם קדושים, את במציאות זה יכול לקרות רק בתור תוצאה של "והתקדשתם", של עמל התפתחות ועבודה אישית. ...לחיים האישיים שלי כאשר אנחנו אומרים שיש ל'שמעון' פוטנציאל להצליח בנגינה, זה אומר שיש לו יכולת להיות נגן טוב. האם זה כבר הופך אותו לנגן טוב? כולנו טובים, כולנו מוצלחים וכולנו כישרוניים. אך השאלה האמיתית היא האם אנחנו מודעים לכך שייתכן כי אנחנו מבלבלים בין הייעוד לבין המציאות. צריך לדעת שיכולת הופכת להיות משמעותית כאשר מביאים אותה לידי ביטוי ומשתמשים בה להגיע למקום טוב יותר. אז איך עושים את זה? עלינו לשאול את עצמנו מה הן היכולות שלנו. במה אנו יכולים להיות טובים יותר ובמה אנחנו מוכשרים . אין אדם שאין לו יכולות להצליח בדברים מסוימים באופן טוב יותר. אך קודם כל עליי להאמין שאני מוכשר, שיש לי פוטנציאל להיות טוב יותר. אם לא אאמין בעצמי, איך אוכל לגלות את היכולות שבי בפועל? לאחר מכן, להרגיל את עצמנו לעמול ולבצע תהליכים על מנת להגיע אל היעד אותו הצבנו. לעצמנו. הרי 'שמעון', מוכשר ככל שיהיה, לא יצליח להיות נגן טוב אם לא יתאמן בנגינה מספר שעות ביום בצורה נכונה. כך בכל עניין - בנגינה, בקדושה, בלמידה ובכל תחום, ישנו היעד שאליו אני שואף ויכול להגיע, וישנה המציאות נכון לעכשיו, ועליי לדעת להכיר את הכוחות הטמונים בי ולגלות ולמצות אותם על מנת שאגיע אל ייעודי. שנזכה להכיר ביכולותינו, בכול התחומים, ולפתחם. כאנשים פרטיים וכעם קדוש. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית ספר הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע ושליצקי זצ''ל בן בלהה ברטה זצ''ל שחינך כל חייו לאחדות ושלמות העם והאומה הישראלית להבדיל לרפואת נריה דוד בן דליה הי''ו.

קדושה והתקדשות יעוד ומציאות
bottom of page