שטיפה פנימית וחיצונית | רוחניות וגשמיות בחג ובפרשה

אימון עצמי|מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי|פרשת מצורע 'שבת הגדול' התשע''ט מפרשת השבוע פרשת השבוע מצורע ממשיכה לעסוק בעניין הצרעת והטהרה של המצורע עליו דיברנו בפרשה הקודמת.
למדנו כי הצרעת איננה סתם מחלה פיזית ,אלא נובעת ממצבו הרוחני של האדם (בעיקר, על חטא לשון הרע). אנו למדים מעניין הצרעת כי ישנו קשר מהותי בין צורת סגנון חיינו, הבחירות שאנו עושים ושמירה על עצמנו מבחינה רוחנית לבין מצבנו הגופני. חשוב לומר, כי היום מחלת הצרעת אינה קיימת. גם אם ישנו מצב שנראה חיצונית דומה, אין מדובר על הצרעת שהייתה בתקופה ההיא. בעניין חג הפסח: לאחר שניקינו את הבית לכבוד החג, בליל יד בניסן אנו מצווים לבדוק את החמץ.
פעולה זאת היא בעצם תחילת תהליך ביעור החמץ מן רשותנו. איפה צריך לבדוק את החמץ ? כמה צריך להתאמץ? ההלכה אומרת שאין צורך להשתגע, לטפס על ארונות שמגיעים עד התקרה, אלא לבדוק ''עד איפה שידו מגעת''. כמה שאפשר, לא צריך לפרק ולבנות את הבית מחדש. האדם צריך לשאול את עצמו: יש סיכוי שיש שם חמץ? אז שם נבדוק וננקה. לחיים האישיים שלי ברוך ה' אין היום צרעת, בואו נראה קודם מה למדים מעניין ה''חמץ''. חז''ל עורכים השוואה בין ה'חמץ' שכולנו מכירים ולא אוכלים בפסח , לבין 'החמץ-הפנימי' שיש בלב האדם. מהו החמץ הזה? היצר הרע, אפשר לומר ה'אגו' של האדם. כמו שהחמץ תופח כך גם ה'אגו' שלנו. כמו שהאדם מנקה ובודק את ביתו הפיזי כך גם עליו לבדוק את ביתו הרוחני. ואיך בודקים את החמץ הזה? בדיוק כמו שבודקים אחר החמץ הרגיל. לא צריך להיות קשים עם עצמנו, אבל צריך להיות אמיתיים. ואם נחזור לעניין הצרעת, אמרנו כי היא מופיעה בעוון חטא לשון הרע. האדם צריך לשאול את עצמו גם בעניין הזה: ''מה גורם לי לדבר בקלות כל כך על אחרים, מה גורם לי להעביר ביקורת על אחרים ומעשיהם?'' האם אהבתי, אכפתיות ודאגה לשלומם של אחרים. או משהו בי אינו נקי. הטהרה מהצרעת מתבצעת ע''י הכהן ולא סתם. חכמנו במסכת אבות אמרו כך: הלל אומר הוי מתלמידיו של אהרן
אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה: מסכת אבות א,יב. כאשר הדיבור נעשה מתוך אהבה אינו מביא צרעת על האדם. לא סתם הכהן הוא זה שמבצע עם המצורע את תהליך ההיטהרות. עלינו ללמוד ולהיות מתלמידיו של אהרון הכהן. כפי שנאמר עלינו בתורה : וְאַתֶּ֧ם תִּהְיוּ־לִ֛י מַמְלֶ֥כֶת כֹּהֲנִ֖ים וְג֣וֹי קָד֑וֹשׁ שמות יט,ו שנזכה לנקות את עצמנו מבפנים ומבחוץ, ברוחניות ובגשמיות

שבת 'הגדול' שלום 🍷 הרב דוד ספיאשוילי
רב בית הספר הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון במשימותיהם באשר הם. לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל 🕯 שחינך את תלמידיו לעבודת המידות, נקיון פנימי ואהבת חינם להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו בתוך שאר חולי עמו ישראל. רוצה לקבל קישור לווצאפ בכל שבוע, כאשר עולה רעיון חדש? לחץ על האייקון והצטרף לקבוצה.
אין הודעות ספאם!

שטיפה פנימית וחיצונית | רוחניות וגשמיות בחג ובפרשה