שמור וזכור, לא רק בשבת קודש

פרשת עקב התשע''ט | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה מפרשת השבוע גם בפרשתנו ממשיך משה בנאום הסיכום שלו.
משה מדבר על מצב עתידי בו כבר נכנסנו לארץ ישראל כבשנו את הארץ וכל שבט נמצא בנחלתו. לכל אחד יש את ביתו רכושו הרב ונמצא בשלווה ובמנוחה. אך עלול לקרות מצב בו האדם עלול לחשוב שהוא בעצמו ובעבודתו הקשה דאג לכך וישכח את אלוהיו. הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ ... וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה: וְזָכַרְתָּ אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל לְמַעַן הָקִים אֶת בְּרִיתוֹ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ כַּיּוֹם הַזֶּה. דברים ח יא-יח מהי בעצם כוונת המצווה כאן?
האם לי כאדם אין כוח לעשות דבר?
האם אני יכול להיות פסיבי בחיים שלי ולומר הכל מאת ה'?
האם לומר ''כוחי ועוצם ידי...'' זה דבר רע? האם הפסוק הזה נאמר באופן שלילי? מסביר הרב צבי יהודה זצ''ל :
אין להבין את הפסוק במובן שלילי, אלא ברוך ה' יש לך האדם כוחות ובזכות עמלו נוצר החיל הזה, אך מי שנתן לך את הכוח הוא ה' יתברך ועליך להודות לו על כך ולזכור שהכוח לעשות לשנות וליצור בעולם הוא ממנו. אפילו על המזון שהבאת לביתך ובשלת ( הפסוק שממנו נלמדת מצוות ברכת המזון מופיע כמה פסוקים לפני כן), עליך לזכור ולהודות. הכוח שבזכותו השגת את מה שהשגת הוא שלך, אך הכוח לעשות והברכה במעשיך הם מה'. אין זה בא למעט את כוחו ומשמעות מעשיו של האדם בחייו, כי אם בדיוק הפוך.
כוחותיו ומעשיו בעולם הם משמעותיים מאוד. וזאת משום שהם מחוברים למקור הברכה. ''וזכרת את ה' אלהיך כי הוא הנותן לך כח לעשות חיל''. לחיים האישיים שלי לדעתי עלינו ללמוד מכך כאנשים פרטיים וכעם שלם. כאנשים פרטיים:
ראשית , אין לאדם רשות להתבטל ולומר הכל מאיתו יתברך, ואני כלום. האדם חייב לפתוח פתח לברכת ה'. לעשות, להתפרנס לבנות וליצור. הברכה לעשייה חיובית וליצירת כל הטוב שלו האדם זוכה היא מה'. הרי, ''אשר ברא אלהים לעשות''. העולם נברא כדי שניצור ונעשה בו. כוחנו ועשייתנו חשובים . אל לנו להמעיט בהם. דבר נוסף:
עלינו להבין את היוצא מכך. נשלחנו ונבראו בעולם הזה כדי לעשות בו חיל! לשם כך קיבלנו כוחות מה' , ''כי הוא הנותן לך כח לעשות חיל''. ואם לא תרמנו מכוחותינו וכשרונותינו בעולם , אולי נכשלנו במשימה?? כעם שלם:
ברוך ה' לאחר אלפיים שנות גלות ויותר חזרנו הבייתה הקמנו מדינה וצבא ושחררנו את ארץ ישראל. מפסוק זה עלינו ללמוד כי מחובתנו להודות על תקומות המדינה ועל כך שישנו צבא יהודי במדינת ישראל, על כלכלה ותעשיה ופיתוח עצום שאין כדוגמתו. עלינו לקיים את דברי הפסוק ללא חשש, כוחנו ועוצם ידנו עשו לנו את החייל הזה,
אך מתוך ענווה ולהודות לה' יתברך על תקומת המדינה , ללא תירוצים וללא ספקות, ולקיים את המשך הפסוק ''וזכרת כי ה' אלהיך הוא הנותן לך כוח לעשות חיל''. איך ?
על ידי שנאמר תודה ושבח לריבונו של עולם על אשר זכינו לו בכל יום ויום.
ובמיוחד ביום העצמאות וביום שחרור ירושלים נאמר לפניו שיר והלל בשמחה והודאה. אל לנו להתבלבל ולחפש סיבות מדוע לא לומר הלל ולהודות.
אחרת, נהיה עלולים להיות כפויי טובה ולחשוב שהכח המדיני והצבאי של מדינת ישראל הוא לא מה' יתברך חלילה. וכך נכשיר את אמירת כוחי ועוצם ידי, מתוך גאווה ללא שהתכוונו. או לומר איננו מכירים בניסיך ובחסדיך ה' , חס ושלום. שנזכה להישמר ממידת הגאווה ולעשות כל אחד ואחת את שליחותנו בעולם
ולזכור תמיד כי הוא הנותן לנו כוח לעשות חיל. שבת שלום ומבורך 🍷 הרב דוד ספיאשוילי רב בית הספר יהי רצון שהלימוד
יהיה לזכרה של רינה שרנב הי''ד שנרצחה היום בערב שבת בפיגוע טרור
ולרפואת
אביה הרב איתן שמוסר נפשו כרב צבאי , ואחיה שיזכו לרפואה שלימה במהרה. הפינה מוקדשת להצלחת חיילי צה''ל
וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם
באשר הם 🕯 לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב הרב אלישע בן בלהה ברטה זצ''ל שדברים אלו נכתבו על פי תורתו ודברים אשר היה נוהג לאומרם ולחנך לאורם. להבדיל לרפואת החייל נריה דוד בן דליה הי''ו בתוך שאר חולי עמו ישראל. כל הרוצה לקבל קישור באופן קבוע למכשיר הפלאפון שלו , יכול ללחוץ כאן קבוצת ווצאפ : ''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''.
ללא הודעות ספאם!

שמור וזכור, לא רק בשבת קודש