top of page
חיפוש

השבת אבדה , מחצית השקל ומה שביניהם

פרשת משפטים התש''ף -שבת שקלים | #מפרשת_השבוע_לחיים_האישיים_שלי | לומדים יהדות באהבה

 


מפרשת השבוע

לאחר מעמד הר סיני, הקולות , המחזה המרגש והמרומם, קבלת עשרת הדיברות שעוסקות בעקרונות גדולים וגבוהים, פרשתנו ממשיכה את המעמד, הרי היא מתחילה ב ו- החיבור, מתעסקת בחיי היום יום בפרטים הקטנים.

מכירים את המצב הזה שאתם רואים מישהו שהוא לא בדיוק הצדיק הגדול, או לא בדיוק החבר הכי טוב שלכם, קורה לו משהו נעים ופתאום עולה חיוך קטן על הפנים. מותר לשמוח שקורה מצב כזה?

איך זה קשור לפרשה? אחת המצוות המופיעות בפרשתנו היא מצוות ''השבת אבדה''.


כִּי תִפְגַּע שׁוֹר אֹיִבְךָ אוֹ חֲמֹרוֹ תֹּעֶה הָשֵׁב תְּשִׁיבֶנּוּ לוֹ.

שמות כג ד


לפני שנסביר נצטט פסוק נוסף המדבר על מצוות השבת אבדה.


לֹא תִרְאֶה אֶת שׁוֹר אָחִיךָ אוֹ אֶת שֵׂיוֹ נִדָּחִים וְהִתְעַלַּמְתָּ מֵהֶם הָשֵׁב תְּשִׁיבֵם לְאָחִיךָ: וְאִם לֹא קָרוֹב אָחִיךָ אֵלֶיךָ וְלֹא יְדַעְתּוֹ וַאֲסַפְתּוֹ אֶל תּוֹךְ בֵּיתֶךָ וְהָיָה עִמְּךָ עַד דְּרֹשׁ אָחִיךָ אֹתוֹ וַהֲשֵׁבֹתוֹ לוֹ: וְכֵן תַּעֲשֶׂה לַחֲמֹרוֹ וְכֵן תַּעֲשֶׂה לְשִׂמְלָתוֹ וְכֵן תַּעֲשֶׂה לְכָל אֲבֵדַת אָחִיךָ אֲשֶׁר תֹּאבַד מִמֶּנּוּ וּמְצָאתָהּ לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם:

דברים פרק כב, א-דבמקור השני מסבירה לנו התורה שכאשר אדם רואה אבדה, הוא חייב לעשות הכל כדי למצוא למי היא שייכת ולהחזיר אותה לבעלים. התורה חוזרת פעמים על כך שאסור לנו להתעלם מכך ולומר לא ראינו כלום. זוהי מצוות 'בין אדם לחברו', איש מישראל נמצא במצוקה, ולך יש את הזכות לסייע לו. אם נחזור לפרשתנו נראה יותר מכך.

גם אם האבדה היא של ה'אויב' , של אדם שהוא לא בדיוק אהוב עליך, ואפילו פגע בך. גם אז אי אפשר להתעלם. וכמו שאומרים כיום ''לעשות דווקא''.

עלינו לגלות ערנות ולסייע לכל אדם שנמצא בצרה וזקוק לעזרה, תמיד. ולכך מחנכת אותנו תורתנו הקדושה.


לחיים האישיים שלי

כאן ניגע בשבת שקלים, אומרת לנו התורה כי 'מחצית השקל' היה מס שנאסף מהעם לצורך קניית קורבנות הציבור במקדש.


כל אחד , היה משלם רק 'מחצית-השקל', לא שני שקלים ואפילו לא אחד. גם אתה עשיר וגם אתה עני.

מדוע? כדי לחנך אותנו קודם שבעם ישראל כולם חשובים בעיני ה' וכולם שווים בעיניו. גם אם לך יש יותר אל תתגאה, אל תחשוב שבגלל שאתה יכול לתת יותר, אז לך בקורבנות הציבור יש חלק גדול יותר. וכאן גם בא עניין המחצית, כשאתה לבד, דואג לעצמך ומסתכל רק על עצמך אתה חצי, החיבור שלך וחברך, השכן שלך הוא יוצר את השלמות יחד. וכאן מגיע הקשר בין מחצית השקל לבין מצוות 'השבת אבדה' ואולי אפילו התורה כולה.


התורה ניתנה כאשר הייתה אחדות , 'כאיש אחד, בלב אחד'. ולכך גם מחנכת אותנו תורתנו הקדושה. ל'ערבות הדדית' בין כולנו ואהבת- חינם. להיות ערניים לקורה מסביבנו, לנתק קצת את העיניים והידיים מהמסכים, לראות את המתרחש מסביב ולראות את האחר. ולסייע לו בכל שיצטרך. גם כאשר הוא לכאורה 'אויב'. אז חובתך לסייע בידו ואולי כך גם תיפסק המחלוקת והשנאה ותהיה אהבה בין כולנו.

ואז אולי נחזור לתת 'מחצית-השקל', באמת ולא רק 'זכר למחצית השקל'.

כי בית המקדש השלישי יבנה באהבת חינם.שבת שלום ומבורך

🍷

הרב דוד ספיאשוילי

רב בית הספר ''אפרים-צמח'' , טירת כרמללהצלחת חיילי צה''ל וכל כוחות הביטחון בכל משימותיהם באשר הם. ולחיזוק רוחם ועוזם של תושבי הדרום היקרים.

🕯

לעילוי נשמת מורנו ורבנו האהוב

הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל

שלימדנו מהי אהבת ישראל באמת.


להבדיל לרפואת

נריה דוד בן דליה | מיכל מאשה בת רבקה | שי בן שרה מינה סיטון | יעקב בן אסתר

בתוך שאר חולי עמו ישראל 


רוצים לקבל קישור ישירות לווצאפ בכל שבוע?

לחצו כאן

''מפרשת השבוע לחיים האישים שלי''.

ללא הודעות ספאם!


33 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page