top of page
חיפוש

מה הזמן מסמן לי

פרשת האזינו התשפ''ב | מפרשת השבוע לחיים האישיים שלי | לומדים יהדות באהבה

מה הזמן מסמן לי - האזינו התשפ''ב (עריכה מתשע''ט)
.pdf
הורידו את PDF • 226KB

 

מפרשת השבוע:


שלום לכולם,

אנחנו ב"ה לאחר החתימה בספר החיים, ולקראת ערב שבת קודש. השבת נקרא את פרשת האזינו, הפרשה העשירית בחומש דברים.


זְכֹר יְמוֹת עוֹלָם בִּינוּ שְׁנוֹת דֹּר וָדֹר שְׁאַל אָבִיךָ וְיַגֵּדְךָ זְקֵנֶיךָ וְיֹאמְרוּ לָךְ:

דברים פרק לב, ז


'זכור ימות עולם' - שמרו על זיכרון האירועים ההיסטוריים,


'בינו' - התבוננו בהם במבט מעמיק, בכל דור ודור מבריאת העולם. עצם זה שאתם נכנסים לארץ עכשיו, וכביכול מתחילים חיים חדשים, אין זה אומר שאתם יכולים לשים את העבר מאחוריכם ולשכוח ממנו. התקופות בחיינו ובחיי האומה לא מנותקות זו מזו, אלא הכל חלק מתהליך אחד ארוך, שהתחיל בעבר וממנו ממשיכים אל העתיד.


'שאל אביך ויגדך' - גש אל אביך ובקש ממנו לספר לך על ההיסטוריה המשפחתית כפי שהיא ידועה לו, מתוך חיבור אל הדורות הקדמונים.


'זקניך ויאמרו לך' - זקניך, שקנו חוכמה ודעת, יפתרו לך את פשר ההיסטוריה שלך. הם יבארו לך את מקורך ואת שליחותך ההיסטורית מתוך ההקשר הרחב של הניסיון והאירועים של דורות העבר.

הרב קוק זצ"ל נהג להסביר שבמילה "היסטוריה" מסתתרות המילים "הסתר-יה". בחיים בדרך כלל קשה לנו לראות את יד ה' ואיך ההשגחה העליונה מסבבת כל דבר שקורה. אך כשאנו זוכרים את ההיסטוריה ומתבוננים בה, בדיעבד אנו יכולים לראות את המהלך שהקב"ה הוביל לאורך כל הדרך. כשנבין ונזכור זאת, הדבר יעזור לנו לבצע את השליחות שלנו בצורה נכונה, באמת.


לחיים האישיים שלי

ראשית, במובן הפשוט. כמה מאיתנו מכירים את ההיסטוריה המשפחתית שלנו? מתי בפעם האחרונה ישבנו עם סבא סבתא, שמענו על העבר המשפחתי? האם אנחנו מכירים את הדמויות, בקיאים באירועים? האם הקשבנו באמת והתבוננו? האם חשבנו פעם איך החוויות האלה שסבא וסבתא, אימא ואבא, עברו, קשורות אליי, משפיעות עליי ועל מי שאני היום?


ואם אני צעיר מדי כדי להבין (ילד, נער)? - אז לפחות עליך להתחיל בכך שתדע את העובדות עצמן. תשאל, תלך ללמוד, אנשים לצערנו לא חיים לנצח. ייתכן שיש במשפחה שלך סיפורים מדהימים או אפילו סיפורי גבורה. אל תיתן לדברים להיעלם מהעולם ולהישכח לנצח. אולי בזכות זה גם תלמד על עצמך דברים שיעזרו לך הלאה.


ומה ברמה הלאומית?

נכון להיום, עם ישראל זכה, לאחר יותר מאלפיים שנות גלות, לשוב לארץ ישראל. אך עלינו לזכור שהנכתב בפרשה נכון להיום ולא רק לעבר. דווקא בארץ ישראל, הראייה השטחית של המציאות עלולה להגיע ולקלקל, לנתק אותנו משורשי העבר ומההתבוננות אל תוככי הנפש, פנימה.

אם נקרא ונלמד את ההסתר-יה של עם ישראל, גם של הדורות האחרונים, נתבונן פנימה ונגלה את יד ה' השוזרת ומחברת את כל רצף האירועים ההיסטוריים. נדע לחבר ולהתחבר להיסטוריה ולמורשת ענפה ומיוחדת כל כך. האבות והזקנים הם הרלוונטיים ביותר למשימה זו. הם אלו שחוו את העבר אשר אותו אנו ממשיכים.

ולסיכום:

אז נכון, אנחנו חיים בדורות חדשים, אבל ההיסטוריה, העבר, המורשת, אינם מנותקים מאיתנו. ואל לנו לנסות להיות מנותקים מהם.

עם ישראל חזר לארץ ישראל, מתוך קשר של חיים אל תורת ישראל.שבת שלום

🍷 דוד ספיאשוילי __________________________________

הפינה מוקדשת להצלחת כל חיילי צה''ל וכוחות הביטחון בכל מקום שהם , ישמרם ד' וישלח ברכה והצלחה בכל מעשה ידיהם


לעילוי נשמת מורנו האהוב הרב אלישע וישליצקי בן בלהה ברטה זצ''ל מו''ר אבי שמואל בן שלום חיים ז''ל**** להבדיל **** לרפואת אלעד בן ג'וליה בתוך שאר חולי עמו ישראל______________

לקבלת קישור בכל שבוע בקבוצת ווצאפ שקטה לחצו על האייקוןפוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page